Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google AracıEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
04.05.2010

Web tasarımcılar ve web geliştiricilerin kullanabileceği en iyi 15 ücretsiz aracı sizin için bir araya topladık.

Google'ın interneti kendi oyun bahçesi gibi gördüğünü söylersek herhalde teşbihte hataya düşmüş olmayız. Bu yüzden olsa gerek, internetin belkemiğini oluşturan siteleri yapan tasarımcılar için birçok ücretsiz araç geliştiriyor. Tasarımcıların Google araçlarına olan sempatisi ise sadece şirketin ismiyle alakalı değil, Google gerçekten bu alana büyük bir emek sarf ederek alanlarında belkide en kapsamlı ve kullanışlı araçları üretiyor.

Bu yazıda size Google tarafından geliştirilen en iyi 15 ücretsiz web tasarım aracını tanıtacağız.

1. Google Chrome Geliştirici Araçları

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Bir çok geliştirici tasarım sürecinin en sancılı bölümlerinden biri olan test sürecini tarayıcının içinden yapabilmenin ne kadar büyük bir avantaj olduğunun iyi bilir. Firebug ve Web Developer Toolbar gibi Firefox eklentileri popülerliklerini sağladıkları bu avantajlara borçlular.

Google Chrome kullanıcıları ise herhangi bir eklentiye gerek kalmadan bu araçların sundukları özelliklere ve daha fazlasına ulaşabiliyorlar. Google Chrome Geliştirici Araçlarına Sayfa Menüsü -> Geliştirici -> Geliştirici Araçları'ndan ulaşabilirler.

2. Site Yöneticisi Araçları

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Bu ücretsiz web tabanlı araç siteniz hakkında istemediğiniz kadar bilgi sunuyor. Tanılamalar kısmı sitenizde bulunabilecek zararlı yazılımları tespit etmenizi ve Google'ın bot'u sitenizi gezerken karşılaştığı sorunları görmenizi sağlıyor. Hatta sitenizin kodunu iyileştirmeniz için önerilerde bile bulunabiliyor.

Site yöneticisi araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

3. Google Web Toolkit

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Web uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz bir geliştirme çerçevesi olan Google Web Toolkit, web tabanlı uygulamalar geliştirirken sağlam bir başlangıç noktasına sahip olmanızı sağlayarak, tarayıcı problemleri ve çok kullanılan basit web fonksiyonlarıyla uğraşmamanızı sağlıyor.

Özellikle Java bilenlerin seveceği GWT, Google'ın diğer ürünleriyle de (AdWords, Google Ajax Kütüphaneleri vs.) tam entegrasyon sağlayarak hızlı, güzel gözüken ve Google dostu web uygulamaları üretmenizi sağlıyor.

GWT ile çalışmaya başlamak için bu sayfaya (İng.) bakmanızı tavsiye ederiz.

4. Google Code Search

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Google'ın programcılar için geliştirdiği arama motoru Code Search, webde ücretsiz olarak kullanıma sunulan kaynak kodlarını indeksleyip bunların içinde arama yapabilmenizi sağlıyor. Bir türlü çözemediğiniz bir özellik mi var? Code Search'te ufak bir arama yapın ve diğer geliştiriciler sorunu nasıl aşmış bir göz atın.

Code Search'e buradan ulaşabilirsiniz.

5. Page Speed (Sayfa Hızı)

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Page Speed sitenizin tarayıcıya yüklenirken nerelerde vakit harcadığını gösteren bir Firefox/Firebug eklentisi. Sitenizin performansını değerlendirmek ve iyileştirmeler yapmak için bulunmaz bir araç.

Page Speed'e buradan ulaşabilirsiniz.

6. Browser Size (Tarayıcı Boyutu)

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Browser Size ile ziyaretçilerinizin farklı tarayıcı büyüklüklerinde sitenizin ne kadarını gördüklerini test edebilirsiniz. Araç bir ziyaretçinin sitenizdeki ilgi çekici bilgilere sayfayı kaydırmadan ulaşması gerektiği görüşüne dayanıyor.

Browser Size'a buradan ulaşabilirsiniz.

7. Google Ajax Kütüphaneleri API

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Birçok geliştirici web sitelerinde Ajax eklentileri yaratmak için jQuery ve MooTools gibi JavaScript çerçeveleri kullanıyorlar. Ama bu kütüphaneleri sitenizle aynı sunucuda barındırmak -özellikle trafiğiniz yüksek ise- her zaman iyi bir fikir olmayabiliyor.

Burada Google sizin için bu betikleri barındırarak sizi bir baş ağrısından daha kurtarıyor. Google'ın basit bir betiğini sayfanıza iliştirerek, en popüler JavaScript çerçevelerini kodunuz içerisinde kolayca çağırabilirsiniz. Google'ın betiklerin yeni sürümlerini sizin için takip etmesi de cabası.

Google Ajax Kütüphaneri API'sine buradan ulaşabilirsiniz.

8. Google Website Optimizer

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Her web tasarımcının en çok üzerine kafa patlattığı konulardan bir tanesi sitelerin kullanım kolaylığıdır. Website Optimizer size iki veya daha fazla sayfa planı yaratıp bunları yan yana test etme imkanı sunuyor. Bu şekilde fikirlerinizi test edip nasıl görünecekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Website Optimizer'a buradan ulaşabilirsiniz.

9. Google Sites

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Hızlıca bir web sitesi mi yapmanız gerekiyor? O zaman hedefinize ulaşmanın en hızlı yolu Google Sites'tan geçiyor. Bir çok taslak içinden istediğinizi seçip özelleştirebileceğiniz Google Sites, Google'ın diğer hizmetleriyle de tam entegre oluyor. Ayrıca isterseniz sitenizi başkalarını görmesini engelleyip kendi çevrim içi çalışma alanınızı yaratabilirsiniz.

Google Sites'a buradan ulaşabilirsiniz.

10. Speed Tracer

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Bir anlamda Page Speed'e oldukça benzeyen bu uygulama, sitenizin işleyişi hakkında çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Tarayıcıların sayfanızı işlerken hangi işlem için ne kadar zaman harcadığını görebileceğiniz bu uygulama web programcıları için haya kurtarabilir.

Speed Tracer'a buradan ulaşabilirsiniz.

11. Project Hosting (Proje Barındırma)

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Google'ın açık kaynak koda verdiği önemi gösteren hizmetlerden biriside Projelere sağladığı barındırma hizmeti. Projenizle ilgili bütün bilgileri ve dosyaları Google'a emanet edebilirsiniz.

Google Project Hosting'e buradan ulaşabilirsiniz.

12. Google App Engine

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Uygulamanızı geliştirirken her türlü yardımı sağlayan Google, web uygulamanızın barındırılmasını da üstleniyor. Kendi domaininizi kullanmaya devam edebileceğiniz barındırma hizmeti, ayda 5 milyon ziyaretçiye kadar ücretsiz. Bundan sonrasında ise oldukça uygun fiyatlarla uygulamanızı barındırmaya devam edebilirsiniz.

Google App Engine'e buradan ulaşabilirsiniz.

13. Google Chart Tools (Çizelge Araçları)

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Kullanıcılarınıza göstermek istediğiniz verileri basit tablolarda sunmak yerine, gösterişli ve etkileşimli çizelgeler kullanmak ister misiniz? Google bunu da düşünmüş ve birçok kaynaktan veri alabilen, sitenize kolayca ekleyebileceğiniz çizelge araçlarını geliştirmiş.

Google Chart Tools'a buradan ulaşabilirsiniz.

14. Closure Tools

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Bu uygulama daha çok JavaScript geliştiricilerini ilgilendiriyor. Oldukça kuvvetli bir betik dili olan JavaScript yanlış kullanıldığı takdirde oldukça büyük sorunlara yol açabiliyor. Closure Tools JavaScript betiklerinizi olası hatalara karşı denetleyebileceğiniz ve optimizasyon önerileri alabileceğiniz bir Google hizmeti.

Closure Tools'a buradan ulaşabilirsiniz.

15. Google Analytics

Web Tasarımcıları için 15 Yararlı Google Aracı

Eğer web siteleri ile uzaktan bile olsa ilgiliyseniz Analytics'i duymuşsunuzdur. Google bu harika aracıyla ziyaretçileriniz ve siteniz içerisindeki davranışları hakkında inanılmaz derinlikte bilgi sunuyor. Benzer bir sistemi lokal olarak çalıştırmaktan kurtardığı için, Google bir kez daha cüzdanınızı da korumuş oluyor.

Google Analytics'e buradan ulaşabilirsiniz.