En iyi Google Chrome EklentileriEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
01.11.2012

Google Chrome'un başarılı eklentileri ile pratik bir şekilde sosyal ağ sitelerini takip edebilir, arkadaşlarınızla yazışabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz.

Google Chrome'un ilk çıktığında öne çıkan özelliği hızı oldu ve hatta hızı dışında pek göze çarpan bir özelliği bulunmuyordu. Özellikle Firefox kullanıcıları tema ve eklenti zenginliği nedeniyle Firefox'un hâlâ daha kullanışlı olduğunu düşünüyorlardı. Ancak Google eklentileri Firefox'u tahtından indirebilecek duruma geldi. Google Chrome için geliştirilen eklenti sayısı giderek artmakta ve Firefox'un en popüler eklentilerinin Chrome versiyonları da çıkıyor. Ayrıca Google'un kendi geliştirdiği eklentiler bulunuyor ki bunlar oldukça başarılı uygulamalar.
Google'un uzantılar (extensions) adını verdiği eklentiler Google Chrome'un sade görünümünü bozmadan arama çubuğunun sağına yerleşiyorlar. Eklentiler arasında oldukça kullanışlı ve herkese hitap edecek, pek çok işi tek bir tarayıcı penceresinden takip etmenizi sağlayan uygulamalar bulunuyor. Özellikle Facebook, Twitter vb. ile ilgili eklentiler, bu sosyal ağ sitelerini hiç ziyaret etmeden takip edebilmenizi, mesajlaşmanızı vb. sağlıyor.

Sizin için Google Chrome'un eklentilerini taradık, inceledik ve genel olarak herkesin işine yarayacak en iyi Chrome eklentilerini seçtik. Eklentileri yüklemek için listede verilen bağlantıları Google Chrome'da açarak yüklemeniz gerekmektedir.

En iyi Chrome eklentileriFacebook for Google Chrome

Bu Facebook eklentisi sayesinde Facebook'un sayfasını açmadan, internette gezerken bildirim olup olmadığını, mesaj gelip gelmediğini görebilirsiniz. Yeni mesaj geldiğinde ya da bildirim olduğunda eklenti ikonunun sağ altında rakamla gösteriliyor.

Facebook for Google Chrome'un penceresinden mesajlarınızı, haberleri okuyabilir, duvarınızda paylaşımda bulunabilir ve yorum yazabilirsiniz. Facebook for Google Chrome eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Facebook for Google Chrome indir


Facebook Photo Zoom

Bu küçük ama kullanışlı eklenti Facebook'ta resimlere daha rahat bakmanızı sağlıyor. Tek yapmanız gereken farenizi bir resmin üzerine getirmek. Facebook Photo Zoom eklentisi imlecin üzerine getirildi büyüterek resimlere tıklamadan görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Facebook Photo Zoom eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Facebook Photo Zoom indir

En iyi Chrome eklentileri


Notifer for Twitter

Notifer for Twitter, Tweeter'ı web tarayıcınıza taşıyor. Twitter'a girip mesaj var mı? hangi mesajlar gelmiş diye bakmanıza gerek yok. Notifer for Twitter yeni bir tweet (tweetter mesajı) olduğunu gösteriyor.

En iyi Google Chrome Eklentileri - Notifer for Twitter

Notifer for Twitter penceresi üzerinden takip ettiğiniz kişilerin mesajlarını görebilir, tweet gönderebilir, retweet yapabilir ve cevap yazabilirsiniz. Notifer for Twitter eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Notifer for Twitter indir


Sexy Undo Close Tab

Yanlışlıkla sekme kapattığınızda sinirleniyor ya da biraz önce açıp da kapattığınız sayfaya geçmişten bulup dönmeye üşeniyorsanız Sexy Undo Close Tab tam size göre. Undo Close Tab uygulaması kapattığınız sekmelerin listesini tuyuyor ve pencere açık aldığı sürece listeden seçerek sitediğiniz sekmeyi tekrar açmanızı sağlıyor. Sexy Undo Close Tab eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Sexy Undo Close Tab indir

En iyi Chrome eklentileri


Cooliris

Cooliris bilgisayarınızdaki ve anlaşmalığı olduğu pek çok sitedeki fotoğrafı şık bir şekilde 3D bir ortamda görüntülemenizi sağlıyor. Firefox'da da oldukça popüler olan Cooliris'in 3D ortamında toplu olarak resimlere bakabilir, favoriler belirleyebilir ve DeviantArt, Flickr, Google Images gibi sitelerde resim arayabilirsiniz.. Ayrıca Youtube videoları arasında da arama yapıp Cooliris içinden videoları izleyebilirsiniz. Cooliris eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Cooliris indir

En iyi Chrome eklentileri


Rapidshare, Megaupload, File Factory, ve Deposit Files Download Helper

Chrome da pek çok indirme sitesi için dosya indirme eklentileri bulunuyor. Bu eklentiler Rapidshare, Megaupload Download Helper ve Deposit Files Download Helper uygulamaları bu sitelerdeki sayaçları otomatik olarak algılıyor ve süre bittiğinde otomatik olarak indirmeyi başlatıyor. Yani süre akarken başka sayfalara dalıp indirmeyi unutanlar için birebir. Rapidshare, Deposit Files, File Factory ve Megaupload Download Helper eklentilerini aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz

Rapidshare Download Helper indir

Deposit Files Download Helper indir

Megaupload Download Helper indir

File Factory Download Helper indir


Bubble Translate

Bubble Translate sayfada seçtiğiniz bir yazıyı istediğiniz dile çabucak çevirmenizi sağlıyor. İster bir kelime ya da cümle istersenizde tüm sayfayı çevirtebiliyorsunuz. Cümle ve kelime çevirilerini oldukça pratik bir şekilde çevrilen cümlenin üzerinde açılan alanda görebiliyorsunuz. Bubble Translate eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Bubble Translate indir

En iyi Chrome eklentileri


TV for Google Chrome

İnternetten televizyon izlemek büyük rahatlık. Chrome TV eklentisi bu rahatlığı tarayıcınıza taşıyor. Chrome TV'nin menüsünden dünyadan ve Türkiye'den pek çok TV kanalına ulaşabiliyorsunuz. Chrome TV eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Chrome TV indir

En iyi Google Chrome Eklentileri - Chrome TV


Hava Durumu

Hava Durumu eklentisi basit, kullanışlı ve Türkçe hava durumu eklentisi. Eklenti içinden üç günlük hava durumunu görebiliyorsunuz. Hava Durumu eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Hava Durumu indir

En iyi Chrome eklentileri


Google Quick Scroll

Google'da yaptığınız aramalarınızda Google Quick Scroll ile sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz. Google Quick Scroll, arama sonuçlarında gelen sayfaları açtığınızda, arama yaptığınız kelime, cümle vb.ye direkt ulaşmanızı sağlıyor. Arama sonuçlarında gelen sayfalara tıkladığınızda sol altta aradığınız kelime grubunu gösteren bir panel çıkıyor. Panele tıkladığınızda kelime grubunun sayfada bulunduğu yere doğrudan gidebiliyorsunuz. eklentisini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Google Quick Scroll

En iyi Chrome eklentileri