Google Ne Yapıyor?Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
10.10.2009

Fırlayan hisse senetleri, sürekli artan hayranları ve en önemlisi de gerçekten kullanışlı ürünleri ile Google; yeni yüzyılın teknoloji devi olarak gözüküyor. Peki bu dev nereye doğru gidiyor?

google headquartersŞirket o kadar aktif ki yaptıklarını takip edebilmek neredeyse imkânsız. Tam da Web uygulamalarını, gelecek vaat eden laboratuar yeniliklerini ve duyurulmamış araştırma projelerini takip etme işini başarır gibi olurken her şey birden bire değişiyor - 19000 çalışanı olan 167 milyar dolarlık bir şirket için zor bir hareket - ve yeni bir şeyler icat ediyorlar. Kim bir arama sitesi şirketinin Amerika ve Japonya arasında deniz altından fiber optik kablo döşeyeceğini düşünebilirdi ki?

Tabi ki şirketin; bazı gaf, fiyasko ve hataları da var. JupiterResearch araştırmacısı Michael Gartenberg; şirketin sıklıkla yaptığı yanlışlıklar ve yöneldiği değişik alanların herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünenlerden: "Bütün Google krallığı bir araştırma projesi olarak başladı. Yeni şeyler düşünüp bunlardan nasıl kâr edileceğini bulmak onların DNA'larının merkezinde yer alıyor" diyor ve ekliyor: "Sahip oldukları piyasa değeri ile birlikte arama ödemeleri olarak gözüken ve çok para kazandıran ürünlere sahip oldukları sürece araştırmaya devam edebilirler. Bu projeleri desteklemek için finansmana ve projeleri sürdürebilecek birçok zeki insana ihtiyacınız olur. Google her ikisine de sahip gibi gözüküyor."

SÖYLENTİLER VE GERÇEKLER

Aşağıda; Android, enerji girişimleri, diller arası çeviri ve yeni bir yüz tanıma arama teknolojisi ile ilgili Google'ın en ilginç projeleri hakkındaki bulacaksınız. Web; gizli Google projeleri söylentileri ile dolup taşıyor. Bu yüzden gerçekte neler olup bittiği hakkında şirketten yapılan açıklamalar ışığında olaylardan bahsetmek daha doğru_

ANDROID

"Gphone" hiçbir zaman gerçekleşmedi ama şirket daha iyi bir şeylerin peşinde: telefonlar için "Android" isminde bir işletim sistemi. Android bir yandan Windows Mobile için doğrudan bir rakip bir yandan da açık kaynak geliştirmeleri için kullanılabilecek bir deney. Yakın bir geçmişte şirket; üçüncü parti geliştiricilere Android için yenilikçi uygulamalar geliştirme yarışması düzenledi ve yarışmaya 1700 programcı katıldı.

Yarışmadan bazı örnekler verelim. Üretilen uygulamalardan biri taşınabilir cihazlar için evrensel konumlandırma yongasında kullanılabilecek yön bulma metotları üzerine. Diğer bir uygulama kullanıcıların bulundukları konuma dayalı olarak taksi bulabilmelerini sağlıyor. Başka bir uygulama ise kullanıcıların, arkadaşlarının konumlarını, ne yaptıklarını öğrenmelerini ve onlarla ortak plan yağmayı sağlayan bir uygulama olup, bütün bilgileri gerçek zamanlı olarak izleme imkânı veriyor. Bu uygulamaların bazıları bu noktada biraz teorisel olsalar da - platform ve telefonlar 2008'in ikinci yarısında dağıtılacaklar - Google yarışmanın ilk etabını kazanan 50 adayı ve uygulamaların ekran görüntülerini içeren bir PDF dosyası yayınladı.

Android ürün müdürü Erick Tseng; bu konunun telefona ne yapabileceğinizi söyleme, her türlü içeriğe, hizmete, sağlayıcıya ve medyaya açık olma konusunda çok büyük bir yönelme olarak niteliyor.

Ekosisteme; sadece kullanıcılar için değil, geliştiriciler, nakliyeciler, sağlayıcılar için de çok büyük faydaları olduğunu söyleyen Tseng, "Bu gün hangi telefonu kullanırsanız kullanın; içerik elde etmedeki zorlukları düşünün - Android; içeriğe çok serbest bir şekilde ulaşacaktır. Asla ben bu hizmet veya şu sağlayıcı kullanıyorum ve şu içeriği elde edemiyorum diye düşünmenize gerek kalmayacaktır" diye devam etti.
Android için her şey tam olarak yolunda gitmese de Forrester Research Inc. araştırmacısı Charles Golvin; "Bence Android platformu uzun vadeli bir oluşum ve kısa dönemdeki hataları sürpriz değil. Google tüketiciye ulaşma konusunda dikkatlidir ve cep telefonlarında kullanılan internetin hala sınırlı olduğu bir gerçek. Google'ın müşterilerle etkileşime geçmeyi beklediği yeni alanda işte budur" diyor.


YÜZ TANIYAN ARAMA

Google Ne Yapıyor?Resimli arama gelişmekte olan bir piyasa ve neredeyse hiç tamamen bâkir. Günümüzde Google.com'da Paris Hilton yazdığınızda diğer kullanıcıların etiketlediği resimleri bulabilirsiniz. Ama etiketleme can sıkıcı bir süreçtir. Flickr.com'da ise örneğin resimlerin büyük çoğunluğu etiketlendirilmeden bırakılmıştır ve bu yüzden arama ile asıl hedefinize ulaşmak neredeyse imkânsızdır. Daha fazla etiketsiz resim yüklemekse aradığınızı bulmayı daha da zor bir hale getirir.

Google'ın yeni yüz tanıma teknolojisi etiketlenmemiş resimleri bulmayı çok kolay bir hale getirecek. Güvenlik noktasından geçerken kameranın kimliğinizi onaylaması sırasında kullanılan biyometri teknolojisinin aksine resim arama sadece erişmek istediğiniz bilgiyi bulmak ile alakalı.

Google araştırma ekibinden bilim adamıShumeet Baluja; "Google'ın metin için yaptığını biz, görüntü için yapmak istiyoruz." diyor ve "Resimleri de tıpkı metinler gibi araştırılabilir ve erişilebilir hale getirmek istiyoruz" diye ekliyor.

Gözünüzün önünde günümüzden 5 yıl sonra bütün dijital fotolarınızın çevrimiçi olarak saklandığını ve büyükannenizin resimleri için arama yapmak istediğinizi canlandırın. Google yüz tanıma teknolojisi ile gözler arasındaki mesafe; burun, kulak ve gözlerin düzenini ve diğer verileri ölçen bir kaynak taraması başlatabilirsiniz. Saniyeler içerisinde yüklediğiniz bütün resimleri veya çevrimiçi olarak herhangi bir yerde saklanan herhangi bir resmi bulabilirsiniz.


DİLLER ARASI ÇEVİRİ

Çeviri; özellikle Alta Vista gibi arama motorlarının parçaları olarak yıllardır etrafta. Rusça, Arapça ve en son olarak da Hintçe'nin deGoogle Ne Yapıyor? katılımı ile Google, çeviri için mevcut olan çok sayıda dil ile çeviri konusunda büyük gelişme sağladı. Başka bir yenilik de dillerin kültürel fenomeni üzerinde makine çevirisine uygulanan kuralları araştırma konusunda çok büyük oranda bilgi işlem gereksinimi olan bir teknoloji.

Google makine çevirisi araştırma bilim adamı olan Franz Och; "Daha fazla kural kullanımı daha kaliteli çeviri demektir" diyor ve "Eğer; örneğin: Fransızca ve İspanyolca'nın ufak altkümesi olan eşleşen kelimelerini içeren İngilizce'den - Hintçe'ye bir çeviri yapmak istiyorsanız; dil ne kadar küçülürse makine çevirisi o kadar önemli hale gelir. Fince yapı biçimi yüzünden çok zorlayıcıdır. Bir kelime içeriksel olarak birçoktürde farklı anlamlara sahip olabilir. Diğer dillerdeki çeviriler; diller arasında çok değişiklik olduğu için daha karmaşık olabilir. Tarihsel kökleri ve benzerlikleri çok olan diller - örn: Fransızca'dan İngilizce'ye çeviri gibi - ise daha kolaydır." diye ekliyor.


ENERJİ GİRİŞİMLERİ

Google'ın enerji sorumlusu Bill Weihl enerji tasarrufu konusunda Google Ne Yapıyor?şirketi önde gelen bir örnek olma noktasına taşımakla görevli. Google merkezinde; kampüsteki azami güç kullanımının %30'unu sağlayan bir güneş paneli bulunuyor. Şirket ayrıca çalışanlarına kısa mesafeli kullanım için gücü bir güneş paneli sağlanan hybrid araçlar kullanma imkanı sağlıyor.

"Geçtiğimiz sene içerisinde endüstride PC ve sunucularda enerji tasarrufu teknolojisinin içerisinde ve dışarısındaki şirketler ile çalışıyorduk" diyen Weihl "HP, Intel ve teknoloji endüstrisi için gereken yakıtın çoğunu sağlayan Starbucks ile Climate Savers Initiative adında bir girişime başladık. Yani enerji tasarrufu bir teknoloji meselesi değil bir talep meselesidir" diyor.

"Tasarruf sağlayan PC ve sunucu almak; bileşenleri tasarruflu olmayanlardan daha fazla çok daha verimli" diyen Weihl "Bu bir iki sene içerisinde kazandırmaya başlayan bir girişim. Yıllar boyu ücret, performans ve özellikleri hakkında konuştuk. Endüstri ve müşterileri gerçekten de bir şeyler satın alırken enerji hakkında da düşünmeleri için eğitmeliyiz." diye ekliyor.


EVRENSEL ARAMA

Ne zaman Google.com üzerinde bir arama yapsanız sonuçları sadece metin linkler değil; Web siteleri, resimler, görüntüler, blog girdileri ve hatta seslerden oluşan bir "evrensel arama" gerçekleştirmiş olursunuz. Bunun altında yatan teknoloji ise Google'ın hangi sonuçları sunacağı ve onları nasıl sunacağını nasılGoogle Ne Yapıyor? belirlediğidir. Evrensel arama ile Google algoritmaları ayarlar ve arama sonuçları ile deneyler gerçekleştirir. Bailey'e göre hedef aranan terime dayalı dengeli sonuçlar sunmak ve evrensel aramaya geçmeden önce var olan sadece metin Web linkleri sunma örneğinden uzaklaşmak.

Evrensel arama için program mühendisi olan David Bailey "Eğer Martin Luther King için arama yaparsanız metni düşünüyor olabilirsiniz ama biz alakalı görüntü sonuçları da sunuyoruz. Sonuçlara bakabilir ve karşılaştırma yapabiliriz. Biri kuramsal bir arama yapıyor olabilir ama biz Web olmayan sonuçları sayfanın en üstüne yerleştiriyoruz. Blog yazıları ve görüntü yayınları olabilir. Her şeyi kavramsal olarak aradığımız için iyi bir değişiklik olabilir. Görüntüleri biliyoruz, ufak resimlere sahibiz, yıldız derecelendirmesini biliyoruz ve bu yüzden bu sonuçları da sunmalıyız." açıklamasını yapıyor.


SÖYLENTİLERİ DOLAŞAN PROJELER

Bahsettiğimiz onaylanan projelere ilave olarak ayrıca California'daki teknoloji üssü Mountain View'da harika yeni programlar hakkında birçok söylenti var. Bunların bazılarının var olup olmadığı hakkında Google'dan gelen yorumlar şöyle:

Google dünyanın her yerinde veri merkezleri oluşturuyor!

Google'dan resmi cevap:

"Kullanıcılarımız için hızlı ve yenilikçi ürünler vazgeçilmezdir ve önemli ölçüde işlem gücüne ihtiyaç duyarlar. Sonuç olarak Google teknik tesislere yatırım yapar ve dünya çapında bünyesinde birçok bilgisayar bulunan onlarca tesise sahiptir. Ama rekabetsel nedenler yüzünden bilgisayar ve tesis sayılarını ve konumlarını tam olarak veremiyoruz."

Google; Microsoft'tan Expedia'yı almayı planlıyor!

Google'dan resmi cevap:

Yorum yok.

Dellşu anda Google telefon üretiyor!

Google'dan resmi cevap:

Yorum yok.

Google Ne Yapıyor?Şirket CIA ile çalışıyor!

Google'dan resmi cevap:

"Şirketin ürünlerinin birçoğu internet erişimi olan insanlar için ücretsizdir. Ayrıca şirketlere, kâr amacı gütmeyen şirketlere ve birçok ülke hükümetine ticari bazda girişim çözümleri sağlar."

Google; WEB için bir işletim sistemi yapıyor!

Google'dan resmi cevap:

Yorum yok.

eBay'dan Skype internet telefonu projesini satın alıyor!

Google'dan resmi cevap:

Yorum yok.

Google; Wi-Fi 2.0 olarak adlandırılan ikinci bir Wi-Fi için bir kablosuz spektrumu satın alıyor.

Google'dan resmi cevap:

"Bu konun bir yanlışanlaşılma olduğunu yansıtıyor. Microsoft, Dell, Philips ve diğer teknoloji şirketleri ile beraber TV spektrumundaki kullanılmayan "beyaz boşlukların" internet erişimi için lisanssız kullanıma açılmasını savunuyoruz. Lisanssız derken spektrum açık arttırma ile satılmayacak ve herkesin kullanımına açık olacak. Lisanssız spektrum şu anda garaj kapısı açan aletler ve Wi-Fi istasyonları tarafından kullanılmakta. Bu yüzden Google'ın spektrumu satın alacağını söylemek doğru olmaz. Bizce açık arttırmaya bile tabi tutulmamalı."