Google Hakkında BilmediklerinizEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
06.05.2013

Google, ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı kısmi bir şekilde yasaklanmış durumda. Böyle bir ortamda Google hakkında dedikodu yapmaya ne dersiniz ?

Google Hakkında BilmediklerinizYoutube yasağının ardından bazı servisleri de engellenmiş Google hakkında bilmediğiniz çok şey olabilir. Sizin için bunları araştırdık ve Google'ın pek fazla bilinmeyen bilgilerine ulaştık.

Google'ın merkezi olan Googleplex'te olup bitenler ve şirketin tüm geçmişiyle alakalı bir çok şeyi artık öğrenebileceksiniz. İşte Google'ın 10 bilinmeyeni...

Google'ın ilk "Doodle"ı

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Google'ın meşhur anasayfa "Doodle"ları (değişen logo grafikleri) önemli günlerin yıldönümleri ile milyonlarca kişiyi eğlendiriyor. Fakat ilk Google doodle'ının "ofiste değiliz!" mesajı olduğunu biliyormuydunuz?

Evet komik ama gerçek. 1998 yılında Brin ve Page, Nevada da yapılan bir festivale katılmışlırdı. Tahtadan bir adamın yakılmasını konu alan festivali belirtmek için ana sayfaya tahta adam logosu yerleştirilmişti. Zaten festivalde bulundukları süre boyunca da teknik sorunlara cevap verememişlerdi. Bu şekilde doğan efsanevi Google doodle'larının en çok akılda kalanı ise kuşkusuz Pacman yıl dönümüydü...

Google'ın halka arzındaki ilginç figür

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Google ilk olarak 2004 yılında hisselerinin bir kısmını halka arz etti. Açılış fiyatı olarak hisse senetleri 85 dolardan satıldı. Zaman ilerledikçe bu fiyat 483 doları ve yılın ikinci yarısında 600 doları gördü.

Google s-1 formunun satışından sonra 2.718.281.828 dolar rakamına ulaşmayı hedefliyor gibi görünüyordu. Fakat aslında bu tamamen bir geyikten ibaret. Çünkü günümüzde bu rakam çok daha astronomik bir hale büründü. Yapılan geyik ise matematikteki "e" sabitinin ilk 10 rakamını yazıp hedefleri gibi göstermeleriydi. Yani 2.718.281.828. Şirket çalışanlarının hala bu rakam üzerinden geyik yaptıkları ise bilinen bir gerçek.

Google'ın ilk veri depolama yeri LEGO'dan yapıldı

Google Hakkında Bilmedikleriniz

1996 yılında Google'ın henüz bir araştırma projesi olduğu dönemlerde Google için bir depolama alanı olması gerekiyordu. Bu depolama alanı 40GB civarlarında (şu andaki modern bir iPod'tan daha küçük) veri depolanabiliyordu. Çevresi ise LEGO'nun tuğlalarından örülmüştü. İşte bu depolama alanı Google'ın gerçek figürlerinden birisi.

Efsanenin başladığı o günlerde LEGO gibi bir yapı kullanılmasının sebebi yapımının kolay ve ucuz olmasıydı. Kolay ve ucuz bir şekilde 10 adet 4GB'lık Harddiski LEGO bir yapı içerisinde birleştirmeyi başardılar. Hatta bir rivayete göre Google'ın logosundaki renkler, kullanılan LEGO parçalarının renkleriydi...

Google'ın ilk Tweet'i

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Twitter açıldıktan sonra Google'ın gönderdiği ilk Tweet oldukça ilgi çekici ve komikti. Mesaj 2009 yılının şubat ayında gönderildi ve içeriği şu şekildeydi. "I'm 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010."

Çoğu kişinin anlamadığı tweet binary kodlardan oluşuyordu. Hatta bir dönem şirketin anasayfasında bile yer verildi. Hala merak edenler için söyleyelim. "I'm feeling lucky" yani anlaşılacağı üzere "Kendimi şanslı hissediyorum".

Google'ın kiralık keçileri

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Buraya kadar okuduğunuz Google çılgınları arasında Google'ın espri anlayışını az çok anladığınızı düşünerek konuya devam ediyoruz. Bu kez 1 nisan şakası söz konusu. Google'ın ilk yaptığı iş keçi kiralamak oldu. Kiralanan 200 adet keçi bahçeye salındı. Bu durumu garipseyen çalışanların sorusu üzerine gelen Google cevabı ise asıl dönüm noktasıydı. "Keçileri izlemek, çim biçme makinalarını izlemekten çok daha sevimli". İşte gerçek bir "1 nisan" şakası.

Google'ın dile etkisi

Google Hakkında Bilmedikleriniz

2006 yılında Merriam-Webster ve Oxford'un İngilizce sözlüklerine "google" kelimesi arama motoru olarak eklendi. Google ise bu durumdan sonra ilginç bir açıklama yapma gereği duydu.

Google kelimesinin sözlüğe girişinden sonra "Google kelimesi, Google şirketinin bir servisidir. Lütfen farklı anlamlar ile birlikte kullanmayın" açıklaması yapıldı. Bunun sebebi ise Google'ın marka değerini korumak istemesiydi. Çünkü bir zaman sonra tüm aramalar için Googlelamak gibi tabirler marka değerini oldukça zedeleyebilir. Türkçe'de olmasa da özellikle İngilizce de bu durum Google için çok ciddi.

Türkçe'de ki versiyonları selpak (tüm kağıt mendillere artık selpak denmesi), cif (temizlik malzemelerinin çoğuna verilen bir isimdir. Hatta ciflemek olarak da kullanılabilir). Bu tür şeyler genelde marka değerini ciddi anlamda zedeler.

Köpek dostu Google

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Dünya üzerinde "Dog person" ve "Cat person" gibi anlamlar vardır. Köpek batıyı, kedi ise doğuyu temsil eder. Google'da tam olarak bu kavrama uygun bir şirket.

Köpek dostu bir şirket olan Google'a çalışanların köpek ile birlikte gelmesi yasak değil. Örnek olarak Urs Holzle'un köpeği Yoshka bir nevi şirketin simgesi konumunda. Ayrıca bu sadece Urs'a özel bir durum da değil. Halıları pisletmediği ve agresif olmadığı sürece tüm köpeklerin şirkete girmesine izin var.

Yukarıda bahsi geçen kedi, köpek durumundan ötürü maalesef ki kediler için aynı durum söz konusu değil. Şirket kültürü dolayısıyla kedilerin girmesi yasak olan Google "kedileri seviyoruz fakat biz köpek şirketiyiz" diyerek batılı kültürünü koruyor.

Google'ın ilk şirket abur cuburu

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Amerika'da bulunan ofislerde belli başlı isteklere göre sipariş edilmiş atıştırmalık yiyecekler bulunuyor. Google'ın ilk siparişi 1999 yılında sipariş edilmiş "Sweedish Fish" adında bir şekerleme.

Bu basit bir ayrıntı gibi görünse de aslında büyük bir şey. Çünkü endüstriyel pazarda bu kadar büyük bir şirketin müşterisi olması ciddi bir gelir kaynağı demek.

Brin ve Page'in sözlerine göre Google'ın yaklaşık 30 metrelik bir yiyecek alanı bulunmakta. Hatta bunun için bir mikro mutfakta denilebilir. Sweedish Fish'in hala şirkette yendiğine emin olabilirsiniz.

Bir zamanlar Google'ın logosu ortada değildi

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Google'ın artık efsaneleşmiş logosu bir zamanlar sayfanın tam ortasında değildi. 31 mart 2001 yılına kadar geçerli olan bu durumda alt kısımda Google ile alakalı bir yazı bulunuyordu. Google pek fazla değişimi sevmeyen bir şirkettir. Site ile alakalı böyle ciddi değişimler sadece birkaç kez olmuştur.

Google'ın şirket dinazoru

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Googleplex içerisinde bir çok ilginç şey de barındırıyor. Fakat bir tanesi gerçekten dikkat çekici. Bir zamanlar Stan olarak adlandırılan ve daha sonra gerçek dinoya dönüşen takma adıyla bir T-Rex iskeleti. Kısacası dinazor iskeleti.

Stan'den sonra kampüs dekorasyonuna katkı için SpaceShipOne'ın bire bir benzeri katılmıştır. Daha sonra android temalı modeller, pembe flamingolar, dev LEGO adamlar ve çok daha fazlası. Googleplex'te hayatın çok farklı olduğu kesin...