Google CEO'su Yeşil Enerji Şoku doktrinini duyurduEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Yazar/eylemci Naomi Klein'a inanıyorsanız, politik değişiklikleri dayatmak için doğal krizleri istismar ederek dünyayı kapitalizm için güvenli hale getirmek için hain bir komplo niyetinin olduğuna da inanıyorsunuzdur.

Eric SchmidtSchmidt, Yeni Amerika Vakfı (New America Foundation)'nın düzenlediği bir etkinlikte söz aldı. Schmidt, ekonomik iç patlamanın yeşil kaplamasının, büyük bir iç uyaranı için talep yarattığını ve Büyük Buhran'da Frank Roosevelt tarafından üstlenilen programlara benzeyen, geniş ölçekli kamu çalışmalarının önünü açtığını iddia etti. Batmakta olan Amerikan otomotiv sektörüne sübvansiyonlarla destek vermek yerine, karbonu azaltılmış bir ekonomi eğilimini seçme fırsatından yararlanılması gerektiğini söyledi.

Schmidt'e göre, Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi temiz enerji kaynakları bir sorunla karşılaşıyor: Yenilenebilir güç üretimi için seçilen optimal alanlar, enerjiye ihtiyacı olan insanların olduğu yerlerin yakınında bulunmuyor. Bu altyapıyı inşa etme işi, can çekişmekte olan emlak piyasasından çok büyük bir darbe yemiş yerel müteahhitlere iş programı olarak satılabilir.

Schmidt, çeşitli eyalet kurallarının gevşetilip teşviklerin arttırılması için ve enerji daha verimli bir şekilde yöneten akıllı şebekelerin yayılmasını sağlamak için, yasal şufa hakkına başvurulabileceğine inanıyor. Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen fakat kısmen inşa edilen ve daha sonra kar amaçlı şirketler için geniş bir şekilde genişletilen ARPANET'ten alıntılar yapan Schmidt, daha iyi bir enerji şebekesi kurmak için benzer bir kamu-özel sektör iş birliğinin kurulabileceğini düşünüyor.

Schmidt, Amerikan ekonomisinin fosil yakıtlara ve yabancı petrole bağımlılığını çarpıcı biçimde düşürecek 4.4 trilyon dolarlık bir plan olan Google'ın Temiz Enerji 2030 Planı'ndan birçok özel önerileri gündeme getirdi. Bu plan, Google şirketine yaşam ömrü boyunca 1 trilyon dolarlık bir tasarruf olarak geri dönecek. Bu öneriler arasında, 1916 yılında verilen Tarım Krediler'i örnek alınarak düşünülmüş Federal bir Enerji Borç Verme Otoritesi ve eski araçların trafiğe çıkmalarını ortadan kaldırmak için hurda araç programı gibi konular bulunuyor.

Kendisini, büyük bir altyapı hayranı olarak tanımlayan Schmidt, enerji ağlarımızı geliştirecek teknolojik yeniliğin, enformasyon ağlarının kalitesine bağlı olacağını açıkladı. Bu, - yeşil şirketler için uygun olan yöntemleri sunmak gibi geleneksel adımlara ek olarak kalıcı bir R&Dvergi indirimi - hem kablolu geniş bant ilehemdetamamıyla yeni bir platform kategorisi yaratmak için atılacak beyaz adımlarla daha geniş ağ bağlantıları sağlanması gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca Schmidt, daha şeffaf ve katılımcı politikalar yaratabilecek, bu enerji şebekesi teknolojisiyle ilgili heyecanının her geçen zaman daha da arttığını söyledi. Schmidt, "Hükümet, her gün kullandığımız araçları, henüz jenerik olarak benimsemedi." dedi ve bunun artık zamanının geldiğini söyledi. Halkın katılım sağlayacağı patent uygulaması analizi için Patent Dairesi'nin Eş-Patent arası programına dikkati çeken Schmidt, bunun devletin diğer tüm alanlarında neden benimsenemeyeceğini sordu. Seçim kampanyası sırasında politik dedikoduları çürüten aynı "internet polisi", önemli yasal ve düzenleyici meselelerde anahtar rol oynayabileceğini söyleyen Schmidt, birçok insanın, bu konularla tutkulu bir şekilde ilgilendiğini belirtti ve bu insanların anlaşıldığı kadarıyla da aynı zamanda birçok boş vaktinin olduğunu vurguladı.

Toplantının genel anlamda eğlenceli geçen havası, soru-cevap kısmında, Consumer Watchdog.org grubundan bir temsilcinin, Google CEO'suna, Google şirketinin web sayfalarında ve yeni Chrome web tarayıcısında daha fazla gizli-koruyucu özellikler bulunması gerektiğini söylemesinden sonra birazcık dağılır gibi oldu. Schmidt, grubun aradığı değişiklikleri daha önceden biliyordu fakat bunlardan bazılarının - örneğin varsayılan SSl bağlantıları ve web tarayıcının "kimlik değiştirme (incognito)" modundaki IP isimsizleştirmeleri gibi - olası olmadığını açıkladı. Schmidt, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamasına, "Varsayılan, en güvenli biçimi kullanmayacak çünkü bu her şeyi yavaşlatıyor." diyerek devam etti.

Peki, Google'ın planları ve gündemi ne kadar gerçekçi? Bu projeler ve planlar, Schmidt'in Beyaz Sarayın Personel Şefliğine gelecek olan Rahm Emanuel'le ilgili kesinlikle bir duyum aldığını gösterir gibi. Rahm Emanuel, bu hafta şirket patronlarına, Obama yönetiminde uygulanmak üzere, "yeşil altyapıyı" geliştirmeye yoğunlaşan ve temiz enerjinin öncelikli gündem maddesi olarak belirlendiği ekonomiyi canlandıracak bir paketin hazırlandığını açıklamıştı. Emanuel de Şok Doktrini'ni okumuş gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesine verdiği röportajda "bir krizin mutlaka değerlendirilmesi gerekir" çünkü "krizler büyük şeyleri başarmak için sunulmuş fırsatlardır" dedi.