Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 ProgramEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
19.04.2010

Bilgisayarınız yavaşladığında veya problemli gözükmeye başladığında zararlı bir yazılım bulaştığını düşünebilirsiniz. İlk adım olarak da çalışan işlemlere bakarsınız. İşte bu işlemi en iyi yapan 5 sistem kaynağı görüntüleme programına bir göz atalım.

Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 Program

Bu gibi anlarda en önemli soru şu olur. "Bilgisayarımı bu hale getiren sebep nedir?". Bilgisayarınızın görev yöneticini açar incelemeye başlarsınız. Fakat görev yöneticisi sadece temel bilgileri içerir. Eğer daha geniş kapsamlı bir görüntülemeye, daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa bunun için görev yöneticisinden daha fazlası gerekir. Daha fazlasını isteyenler için bu alanın en iyi indirilebilir 5 programı karşınızda !

1.What's Running 3.0

What's Running, bilgisayarınızda çalışan tüm programları görüntüleyebileceğiniz bir görev yöneticisidir. İşleme tıklayarak bellek, işlemci ve giriş çıkış aktivitelerini ve sistem kaynağındaki askıya alınmış durumları görüntüleyebilirsiniz.

Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 Program

Eğer herhangi bir işlemi tanımazsa üzerine sağ klik yaparak "Check online" yani online kontrol et seçeneğine tıklayarak program hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

What's Running yürütülen işlemleri göstermesinin yanı sıra, yüklenen sürücü ve DLL'leri, açık internet ve ağ bağlantılarını, başlangıc programlarını ve temel sistem bilgilerini de gösterir. Tüm bu bilgilerin otomatik olarak ekran görüntüsünü almanıza da imkan sağlar.

Örneğin geçen ay bir ekran görüntüsü almasını sağladıysanız, bir sonraki ayın görüntülemesinde değişen şeyleri kolaylıkla görüp karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu şekilde sistemde oluşan karasızlığın sebebini daha kolay anlayabilirsiniz.

Program birazcık kafa karıştırıcı bir arayüze sahip, kayıt defteri ve yürürlükte olan işlemleri tam olarak listeleyemiyor. Fakat tüm bunlara rağmen kolay ulaşılabilir ve genel anlamda gerekli sistem kaynaklarını görüntüleyebildiğiniz için denemeye değer görünüyor.

What's Running İndir

2.Process Explorer

Process Explorer'ı açtığınızda ilk gözünüze çarpan, farklı renklerle ağaç görünümünde kodlanmış işlemler oluyor. What's running programından çok daha işlevsel vek olay olduğunu söyleyebiliriz. Eğer işlem tam olarak tanımlanamamışsa sağ klikleyerek "Search Online" yani online ara seçeneğine tıklayarak internetten yardım alabilirsiniz.

Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 Program

İşleme tıklayarak, yüklü olan DLL'leri ve modülleri, kayıt defteri anahtarlarını ve Windows nesnelerini görüntüleyebilirsiniz. Çift tıklayarak işlemin performans grafiğini görebilir, ağ bağlantılarını açabilir ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

String sekmesini kullanarak exe dosyasındaki stringleride görüntüleyebilirsiniz. Eğer kötü amaçlı yazılımları tespit etmek istiyorsanız ya da bu yazılımların neler yaptığını görmek istiyorsanız bu özellik size çok fayda sağlayacaktır.

Process Explorer, çok fazla ekstra özelliğe sahip değildir (Örneğin başlangıç programları listesi). Çünkü Process Explorer özellikle görev yöneticisi tipine odaklanmıştır. Aslında bu ürünü Microsoft biraz daha geliştirerek sorun çözme aracı olarakta kullanabilir.

Process Explorer İndir

3.Anvir Task Manager

Anvir Task Manager'ın özellikle başlangıç (Startup) sekmesine göz atmakta fayda var. Buradan Windows açılırken hangi uygulamaların açılıp açılmadığını kontrol edebilir, hatta kontrol edip düzenleyebilirsiniz. Log penceresi, bilgisayardaki tüm aktiviteleri kaydeder ve bilgisayarın kararlılığında oluşan problemleri görebilmenizi sağlar.

Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 Program

Ayrıca Windows için ufak ince ayarlamalara yapabileceğiniz bir arayüze de sahiptir. 100 den fazla gizli Windows ayarına ulaşabilirsiniz.

Anvir Task Manager İndir

4.Process Hacker

Bu araç içerdiği çok özellikli servis (services) sekmesi sayesinde, neyi görüntülemek isitoyrsanız görüntüleyebilir ve kullanabilir, servisleri durdurup başlatabilir, Ağ (Network) sekmesinden internet bağlantılarını kontrol edebilir, gizli işlemlere ulaşip görüntüleyebilir ve çalışan işlemlerin performansını görüntüleyip kesmeler yapabilirsiniz.

Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 Program

Process Hacker İndir

5.System Explorer

Bu program genelde gizemli işlemleri bulmakta ve çözmekte çok faydalı. Sadece Birkaç tıklamayla işlemin adına, yazılımın veritabanına kadar bulabilir ve internetten arama yapmasını sağlayabilirsiniz. Neredeyse tüm zararlı yazılımların içeriğini bulabilir.

Sistem Kaynaklarını Görüntülemek İçin En iyi 5 Program

System Explorer İndir