Hâlâ Bekleyenler: Windows 7'ye Geçmek İçin 10 Neden!Güncelleme Zamanı
02.02.2010

Microsoft tarafından geliştirilen son işletim sistemi Windows 7, sizi Vista lanetinden kurtaracak ve işletim sistemleri devrinde yeni bir çağ başlatacak. Hala geçmeyenler için; Sizleri bilgilendirici güzel bir yazı bekliyor.

Hâlâ bekleyenler için: Windows 7  ye Geçmek İçin 10 Neden!

Göze Hitap: Windows 7, görünüm açısından çok şık bir işletim sistemi. Yeni nesil standartları destekleyen bir ekran kartına sahipseniz, içinde bulunan bir çok temayı hiç bir problem yaşamadan kullanabilirsiniz. Basit, şık ve sisteminizi yavaşlatmayan bir tema, tüm Windows severlerin hayalinde vardı. Sonunda Windows 7 bu hayalinizi gerçekleştirecek.

Özelleştirilebilir PC: Yeni işletim sistemi, sizlere sınırsız bir kişiselleştirme fırsatı sunuyor. Sade ve şık temadan sıkılanlar için, uyarı ve işlem sesleri dahil tüm görüntü manzarasını değiştirmenize izin veren Windows 7, hayalinizdeki arayüzü bulmanıza ve kullanmanıza fırsat tanıyor. İster İnternet ortamından size uygun temayı bulup yükleyebilir, isterseniz de tema oluşturma programları ile basit bir kaç işlemden sonra kendi temanızı oluşturabilirsiniz.

Kullanılabilirlilik: Windows 7, kolay kullanılabilirliliği ile ön plana çıkıyor. Arayüz pencereleri ve hızlı geçiş sağlayan sistemi ile yeni işletim sistemi, yoğun işlerinizde pratik çalışma ortamı sağlıyor. Bu da işletim sistemi içerisinde kaybolmanızı engelliyor. Düzenli çalışmak isteyenler için, düzenle uğraşmaya vakitleri olmayanlar için ideal bir işletim sistemi.

Erişebilirlilik: Microsoft çok çalışmış, çok didinmiş ve erişebilirlilik konusunda gerçekten iyi işler çıkaran bir işletim sistemi oluşturabilmeyi başarmış. Gerek her pencerede bulunan "Arama" sekmeleri, gerekse hızlı sonuç bildirmesi, kullanıcıları en çok sevindiren bir diğer özellik. Ayrıca arama sekmesine yazdığınız kelimeleri tamamlaması da ayrı bir artı. Klasörler arası karmaşıklığı önlemek isteyen Microsoft, Windows 7 içerisinde, başlat menüsü üzerinde "Windows Gezgini" adında çok kullanışlı bir sekme eklemiş. Bu da klasörlerinize doğrudan, tek bir tıkla ulaşmanızı sağlıyor.

Gadget: Windows Vista ile gelen bu özellik, şimdi daha kullanışlı ve basit. Vista işletim sistemi kurulur kurulmaz yaptığımız ilk iş, Gadget'ları kapatmak olurdu. Ancak bu Windows 7'de bu şekilde işlemiyor. Çünkü Gadget'lar, hem sistem performansını etkilemiyor, hem de oldukça az yer kaplıyorlar. Görünüme de zenginlik katan bu Gadget'lar, kullanılabilirlilik ve erişebilirlilik adına güzel bir düşünceyle dizayn edilmiş.

Otomatik Sürücü Tanıma ve Güncelleştirme: Daha önceki işletim sistemlerinde formattan sonra en can sıkan kısım, donanımları teker teker tanıtmak olurdu. İnternet'e bağlı olmayan bir sistemde, Windows 7 ilk açılışta tüm donanımlarınızı kontrolden geçiriyor ve onları otomatik olarak bilgisayarınıza tanıtıyor. Yeni işletim sistemini tasarlayan geliştiriciler, Windows 7'nin veritabanına bir hayli zengin bir donanım listesi koymuşlar. Bu da bilgisayarınızda bulunan donanımların hemen tanınması demek oluyor. Eğer İnternet'e bağlı bir sisteminiz varsa bir adım öteye taşıyıp internet üzerinden daha güncel sürücüleri de indirebiliyor.

Güvenlik: Windows 7, varsayılan güvenlik ayarları sayesinde İnternet'e ilk bağlandığı andan itibaren sisteminizi zararlı yazılımlara karşı korur. Gelişmiş güvenlik duvarı özellikleri ile ne sizi sıkar, ne de saldırılara açık bir bilgisayarınız olur. Önceki işletim sistemi Vista'da ise, devamlı olarak gözünüzün önünden gitmeyen "EMİN MİSİNİZ!??" sorusu, bir hayli bezdiriciydi. Ancak Windows 7'de bu güzelcene düşünülmüş ve tasarlanmış. Yeni işletim sistemi, size sormadan da bilgisayanızı koruyabiliyor. Ayrıca harici olarak yüklenen virüs programlarıyla da iyi geçinip, entegreli bir koruma sağlıyor. Bu da iki kat güvenlik anlamına geliyor.

Yüksek Performans: Microsoft, Vista faciasından sonra akıllanmış olsa gerek, Windows 7'yi performans dostu bir işletim sistemi olarak tasarlamışlar. Günümüz standartlarına uygun bir sistemde muazzam sonuçlar veren Windows 7, 64 Bit'lik versiyonunda 192GB Ram'e kadar destek sağlıyor.(Tabi o kadar ram slot'unuz varsa)

Varsayılan Programlar: Windows 7, yüklenir yüklenmez bünyesinde barındırdığı stabil uygulamalarıyla ikincil yazılımları yüklemenize neden vermiyor. Yeniden geliştirilen "Paint" herhangi bir resim çizme programının önüne geçerek, görsel düzenleme uygulamasına kadar erişebilmiş. En çok hoşunuza gidecek bir diğer program ise Snipping Tool. Türkçe'si "Ekran Alıntısı Aracı" olan bu basit ve kullanışlı program, bir kaç hamlede PC'nizin ekranında gördüğünüz herhangi bir görseli, istediğiniz boyutlarda kesip istediğiniz formatlarda kaydetmenize olanak sağlıyor.

GodMode! (Bonus): Belki de 10. neden olmayabilir ama yine de belirtelim istedik. Daha önce kısa bir eğitimini yaptığımız GodMode özelliği, Windows 7'de daha gelişmiş kontrol sağlamak adına programlanmış küçük gizli bir araç. Masaüstünüzde oluşturduğunuz bir klasöre bir kaç işlem yaparak erişebildiğiniz GodMode özelliği, tüm sistem kontrolünüzü elinizin altında tutmanıza olanak sağlıyor.

İşte görüldüğü gibi, Windows 7, her sınıftan bilgisayar kullanıcısı için tasarlanmış, yeni nesil bir işletim sistemi. Basit, kullanışlı ve şık olan Windows 7, Microsoft'un XP'den sonra geliştirdiği en iyi işletim sistemi olarak gösteriliyor.