En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz AlternatiflerEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
08.05.2010

Yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsunuz ama Adobe ürünleri için ayıracak paranız yok. Hiç merak etmeyin ve sizin için bulduğumuz ücretsiz alternatiflere göz atın.

Adobe'un Creative Suite'ine dahil olan yazılımların (uzun uzun tartışılabilecek bir kaçı hariç) alanlarında en iyi programlar oldukları söylenebilir. Birçoğu artık endüstri standartı haline gelmiş bu programlar, eğer dijital sanatlarla uğraşmak istiyorsanız sürekli karşınıza çıkacaklardır. Ancak ne yazık ki herkes bu uygulamaların yüksek fiyatlarını karşılayabilecek durumda değil, özellikle kariyerinize yeni başlamaya çalışıyorsanız.

Bu yazı da en popüler Adobe programları yerine kullanabileceğiniz ücretsiz programlardan bahsedeceğiz. Ama programları tanıtmadan önce sizi uyaralım; Adobe yazılımların bütün yeteneklerine sahip değil ücretsiz, ücretli yazılım bile bulmak imkansıza yakın. Bu yazıda bulacağınız uygulamalar alternatifi oldukları programın birçok ileri seviye özelliklerini yerine getirme kapasitesine sahip değiller.

Photoshop için ücretsiz alternatifler

GIMP

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Eğer dijital fotoğrafçılık ya da resimle uğraşıyorsanız GIMP'in ismini duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan GIMP bugün amatör sanatçıların ve açık kaynak kodu destekçilerinin gözde araçlarından biri. Birçok gelişmiş özelliği bünyesinde barındıran GIMP, Photoshop ile ne çok karşılaştırılan uygulamalardan bir tanesi. Photoshop'un yaptığı her şeyi tam anlamıyla yapamasa da, sayısız eklentisi ve yardımsever kullanıcı ve geliştiricileri ile amatörler için mükemmel bir başlangıç noktası.

GIMP'i buradan indirebilirsiniz.

Paint.NET

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Microsoft Paint'in yerini alması için tasarlanan basit bir programdan güçlü bir resim ve fotoğraf düzenleyicisine dönüşen Paint.NET, bugün geniş bir kullanıcı tabanına sahip. Zaman içinde katmanlar, şeffaflık, blending ve eklenti desteği kazanan uygulama hala Photoshop'un bütün özelliklerine sahip olmaktan çok uzak. Burada hatırlamanız gereken başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için yeteri kadar özelliğe sahip olduğu. Ayrıca performansı ve her gün büyüyen eklenti sayısı da cabası.

Paint.NET'i buradan indirebilirsiniz.

Premiere için ücretsiz bir alternatif

Blender

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Blender'ı tanıyanlar hemen ne alaka diyeceklerdir. Evet bu uygulama aslen bir 3 boyutlu modelleme ve animasyon için geliştirilmiş olsa da, içinde oldukça güçlü bir video editörü barındırıyor. Yalnız burada daha önce Blender ile karşılaşmamış kullanıcıları uyarmamız gerekiyor. Blender ne kadar güçlüyse öğrenmesi o kadar zor bir program. Bir hafta sonu karşısına oturup öğrenmeyi beklemeyin.

Blender'ı buradan indirebilirsiniz.

Indesign için ücretsiz alternatifler

Scribus

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Bir masaüstü yayıncılık yazılımı olan Scribus, açık kaynak camiasının Indesign ve QuarkXpress'e karşılığı olarak görülebilir. SVG desteği, CMYK ve ICC renk yönetimi gelişmiş özelliklere sahip yazılım, PDF yaratma konusunda da oldukça başarılı. Python dilini kullanan betik motoruna da sahip olan uygulama, 24'ten fazla dile çevrilmiş durumda.

Scribus'u buradan indirebilirsiniz.

PagePlus SE

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Başlangıç seviyesindeki kullanıcıları hedefleyen bir masaüstü yayıncılık programı olan PagePlus SE, şablon tabanlı yapısıyla çok daha kolay bir kullanım sunuyor. Program aslında ücretli bir uygulama olan PagePlus'ın eski 8.0 sürümü (9.0 sürümü şu anda £9,99 gib cüzi bir ücretle satılıyor, son sürüm X4 ise £79,99). Ücretli versiyon düşük fiyatı yüzünden genellikle kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında oldukça popüler.

PagePlus SE'yi buradan indirebilirsiniz.

Illustrator için ücretsiz bir alternatif

Inkscape

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Adobe'un vektör tabanlı grafikler için yayınladığı çözümü olan Illustrator'ın karşısına ise açık kaynak kodlu Inkscape çıkıyor. W3C tarafından standart olarak belirlenen SVG biçiminin birçok özelliğine destek veren Inkscape, henüz 1.0 sürümüne çok uzak olmasına rağmen kullanışlı bir arayüze ve ücretli rakiplerinin sahip olduğu birçok gelişmiş özelliğe sahip (inanmıyorsanız ekran görüntüsüne bakın).

Inkscape'i buradan indirebilirsiniz.

Flash için ücretsiz alternatif (gibi)

Synfig

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Adobe Flash'ın bütün özelliklerini içeren ücretsiz bir program bulmak deveye hendek atlatmaktan daha zor değil, imkansız. Özellikle Flash'ın etkileşimli özellikleriyle ilgileniyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz. Yok Flash denince aklınıza animasyon geliyorsa okumaya devam edin.

Synfig eski bir animasyon stüdyosu olan Voria için geliştirilmiş özel bir animasyon programı. Sanatçıların her kareyi teker teker çizmemeleri için geliştirilen program vektör tabanlı grafikler ile gelişmiş animasyon tekniklerini birleştiriyor. Program ne yazık ki SWF tarzı bir dosya biçimi desteklemiyor. Eserinizi görmek için bir video dosyası olarak aktarmak zorundasınız.

Synfig'i buradan indirebilirsiniz.

Dreamweaver için ücretsiz bir alternatif

KompoZer

En İyi Adobe Yazılımları için Ücretsiz Alternatifler

Dreamweaver ne yazık ki Flash gibi tüm özelliklerine sahip ücretsiz bir program bulmanın imkansız olduğu bir program. KompoZer size Dreamwaver'ın gelişmiş özelliklerini sunamasa da, kullanışlı bir canlı HTML düzenleyicisi ve basit de olsa bir site yöneticisi sağlıyor.

KompoZer'ı buradan indirebilirsiniz.