Farklı bir Firefox deneyimiEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
13.01.2010

Firefox'un açık kaynak kodlu oluşu sayesinde ortaya çıkan Eklentiler kavramı tarayıcının bize sunduğu en büyük yeniliklerinden biri. Kullanışlı pek çok eklenti sayesinde internette gezinmek artık daha az yorucu ve çok daha eğlenceli. Peki nedir bu eklentiler?

Mozilla Firefox, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Internet Explorer'a rakip olmayı başarabilmiş güçlü bir tarayıcı. Firefox getirdiği pek çok yenilik ve gelişmiş kullanım özellikleri ile Farklı bir Firefox deneyimiIE'ye alternatif tarayıcı arayan pek çok kullanıcının favorisi haline geldi. Microsoft'un tekelinden sıkılan milyonlarca kullanıcının Firefox'a geçmesi ile tarayıcı, dünya çapında en çok kullanılan ikinci tarayıcı oldu. Ücretsiz olmasının yanı sıra eklenti ve görünüm konusunda büyük bir özgürlük sunarak hayli kişiselleştirilebilir oluşu Firefox'un bu denli popüler olmasını sağladı.

Firefox'un açık kaynak kodlu oluşu sayesinde ortaya çıkan Eklentiler kavramı tarayıcının bize sunduğu en büyük yeniliklerinden biri. Kullanışlı pek çok eklenti sayesinde internette gezinmek artık daha az yorucu ve çok daha eğlenceli. Peki nedir bu eklentiler?

Eklentiler, Mozilla Firefox tarayıcımıza çeşitli yetenekler kazandıran yardımcılardır. Bu yardımcılar sayesinde günlük kullanımda yorucu ve sıkıcı gelen işlemleri çok daha hızlı gerçekleştirebilmek ve internet kullanımını renklendirmek mümkün. Size tavsiye edebileceğim kullanışlı eklentilerden bazıları şunlardır:

All in One Gestures

Mouse hareketleri ile komutlar gerçekleştirebilmenize olanak sağlayan eklenti sayesinde işlemlerinizi yalnızca bir tık ve mouse hareketi ile yapabilirsiniz. Örneğin, sağ tıklayarak mouse'u yukarı çektiğinizde yeni bir sekme açılırken herhangi bir resmin üzerindeyken mouse'u sağa doğru çekerek başlayan tam bir kare hareketi yaptığınızda resim iki kat büyür. Tamamen kişiselleştirebileceğiniz ve benim de favorim olan eklentinin tek kötü yanı bağımlılıkyapması! Hatırlatayım eklenti ne yazık ki eklen Windows'da kullanılamıyor.

Farklı bir Firefox deneyimi

Ubiquity

Ubiquity, çeşitli komutlar yazarak çeşitli işlemler gerçekleştirebileceğiniz bir hızlı erişim ve çok amaçlı çalıştırıcı eklentisidir. Eklentinin mevcut komutları sayesinde bir sayfadaki adresi Google Maps ile haritada görüntüleyebilir, İngilizce olmayan bir sitedeki seçtiğiniz metini İngilizceye çevirerek sitede bu şekilde görünmesini sağlayabilir ya da görmek istemediğiniz alanları seçerek silebilirsiniz. Ubiquity kesinlikle kullanmanız gereken bir teknoloji!


IE Tab

Farklı bir Firefox deneyimi
İnternet siteleri bazen Firefox ile uyumlu olmayabilir ve sitelerin içeriğini görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda bu siteleri kullanabilmek için Internet Explorer'ı çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. IE Tab eklentisi sizi bu durumdan kurtarıyor. Eklenti sayesinde internet sitelerini Firefox'un içinde IE motorunu kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

FlashGot

İndirme işlemlerinize yardımcı olan güzel bir eklenti. Gelişmiş özellikleri sayesinde mevcut indirme yöneticileriniz ile tümleşik çalışan Flashgot sayfalardaki linkleri, görüntüleri ve müzikleri kolaylıkla indirebilmenize olanak verir.


Download Statusbar

Farklı bir Firefox deneyimi


Mevcut indirmelerinizin durumunu Firefox tarayıcınızın durum çubuğunda görüntüleyen eklenti. Aktarım oranı, kalan süre ve kalan dosya boyutunu görebilmenize olanak veren bu eklenti ile indirme işlemlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Flashblock

Farklı bir Firefox deneyimi

Sinir bozucu flash reklamları engelleyen eklenti sayesinde siz istemediğiniz sürece sitelerdeki flash içerikleri görmeyeceksiniz. Eklenti flash içeriğin olduğu alanda bir simge görüntüler. Video paylaşım siteleri gibi flash içerik barındıran sitelerde bu simgeye tıklayarak içeriği görüntüleyebilirsiniz.

Fast Dial


Farklı bir Firefox deneyimiFast Dial eklentisi size görsel bir sık kullanılanlar oluşturma fırsatı sunuyor. Yeni sekme açtığınızda eklenti size önceden belirlediğiniz favori internet sitelerinizin küçük önizlemelerini gösterir. Bu önizlemelerden birine tıklayarak istediğiniz siteye kolayca ulaşabilirisiniz.

Tab Clicking Options

Bu eklenti sekme çubuğu ya da sekmelerin üzerine belirlenen tıklama işlemlerinde çeşitli komutları yerine getiriyor. Örneğin, eklenti sayesinde bir sekmeye çift tıkladığımızda o sekmeye kapatabileceğimiz gibi sekme çubuğuna çift tıkladığımızda yeni bir sekme açabiliyoruz.

FireNes
Farklı bir Firefox deneyimi

FireNes, 80'li ve 90'lı yılların popüler 8 bitlik oyunlarını Firefox tarayıcımıza getiren bir eklentidir. Nintendo Emülatörü olarak tanımlayabileceğimiz eklenti, tarayıcınızın üzerinden Java ile eski Nintendo oyunlarını oynayabilmenize olanak verir.


Video DownloadHelper

Bu eklenti sayesinde ses ve resim içeriklerinin yanı sıra video paylaşım sitelerindeki görüntü içeriklerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Mozilla Firefox, birçok kullanışlı ve eğlenceli eklenti içeriyor. Bu eklentiler internet deneyiminize tamamen farklı bir hale getiriyor. Deneyin... Farkı göreceksiniz!