Object Desktop 2008Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
14.05.2010

Object Desktop, farklı bir Windows deneyimi yaşamanızı sağlayan, artık bir marka haline gelmiş, sektörde kendi yerini sağlamlaştırmış, hatta yeni bir kulvar oluşmasını sağlamış bir yazılım paketi. Özellikle Windows'unuzun görünümü ve işlevlerini değiştirmek ve yeni pratik fonksiyonlar eklemek istiyorsanız Object Desktop bu işin ilk adresi.

Object Desktop ilk kez 1999'da yayımlandı. Çeşitli görevleri yerine getiren farklı modüllerden oluşuyordu ve kullanıcılar isteklerine göre o modülleri indirip kullanabiliyorlardı. Yıllar içinde Object Desktop milyonlarca kullanıcıya ulaştı, fanatikleri oldu, hatta Object Desktop için tasarım ve eklenti üretmeye odaklı bir işkolu bile oluştu. Böylelikle oldukça büyük bir kesime hitap eder hale geldi. Kısa bir süre önce Object Desktop'u üreten Stardock, yeni bir kararla, süreç içinde eklenen programları ve birçok avantajlı seçeneği de dahil ederek, Object Desktop 2008 isminde bir paket hazırladı ve bunu kullanıcılara sundu. Artık kullanıcılar tek tek modül satın almaktansa tek bir paket içinde tüm modüllere, otomatik güncelleme hakkına ve yeni eklenecek programları ücretsiz indirip kullanabilme iznine sahip olacaklar.

İki çeşit Object Desktop Paketi var. Biri klasik Object Desktop, diğeri ise Object Desktop Ultimate. Object Desktop paketinde WindowBlinds, IconPackager, DesktopX, DeskScapes, SoundPackager ve MyColors programları bulunuyor. Object Desktop Ultimate paketi ise bunlara ek olarak TweakVista, WindowFX, SkinStudio, IconDeveloper, ObjectBar, IconX, LogonStudio, Keyboard Launchpad ve RightClick programlarını içeriyor. Stardock özellikle uzman kullanıcılara hitap eden Ultimate paketi için tüm içeriğine karşın, tamamen eşsiz ve büyüleyici bir Windows ortamı yaratmak isteyen kullanıcılarından sadece 20 dolarlık bir fark talep ediyor. İsterseniz Object Desktop içinde yer alan programlardan bazılarını tanıyalım:


Object Desktop İçinde Yer Alan Uygulamalar

WindowBlinds
WindowBlinds, Windows XP veya Vista ile kullanılabilen ve "skin" desteğiyle Windows arayüzünü tamamıyla değiştirme imkânı veren bir program. Program herhangi bir sistem dosyasını değiştirmiyor. Sadece Windows'a bir dış kabuk sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar Windows işletim sisteminde Macintosh arayüzükullanabiliyor veya binlerce "skin" içerisinden beğendiklerini indirerek yeni bir arayüz kullanabiliyorlar.

Object Desktop 2008

IconPackager
IconPackager, tek tıklamayla tüm Windows ikonlarını değiştirmeyi sağlayan bir endüstri standardı haline geldi. Program için "ikon paketi" olarak bilinen ve içinde tüm Windows ikonlarına alternatifler barındıran binlerce ikon seti bulunuyor. Paket içerisindeki ikonları yüklemeden önce görebiliyor ve Windows'unuzun ikonlarını baştan aşağı değiştirebiliyorsunuz.

DesktopX
DesktopX, masaüstü geliştirme programlarının büyük babası sayılabilir. Zira DesktopX, tüm platformlar arasında kullanıcılara masaüstü için küçük uygulamalar (şu günlerde Widget, gadget veya masaüstü aracı olarak telaffuz ediliyor) oluşturma imkânı sağlayan ilk program. Mac'in Dashboard'ı, Konfabulator veya Windows Gadget'larından çok önce DesktopX vardı. Tabii DesktopX sürekli gelişiyor ve masaüstünüzün sadece bir kenarına hazır bir uygulama eklemek yerine, kendi özel araç çubuğunuzu oluşturma zevkini yaşatıyor.

DeskScapes
DeskScapes animasyonlu masaüstü arkaplanı kullanmanızı sağlayan bir program. Hazır hareketli arkaplanlar arasından zevkinize uygun olanı indirerek sabit bir masaüstü görüntüsü yerine dinamik bir masaüstü görüntüsü kullanabiliyorsunuz.

SoundPackager
SoundPackager aynı IconPackager gibi tek tıklamayla Windows seslerinizi değiştirme imkânı veriyor. Tematik yeni ses paketleri indirebiliyor veya kendi ses paketinizi oluşturup arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

MyColors
MyColors 5 elementi bir arada barındıran ve Windows arayüzünü senfonik bir uyumla tamamen farklı bir biçime dönüştürebilen bir program. İkonlar, arkaplan, Windows arayüzü, araçlar ve sestemalarını tek tıklamayla değiştirmeyi sağlayan MyColors için Stardock tarafından yılda dört adet tema yayımlansa da kullanıcılar günde onlarca tema hazırlıyor ve kullanımınıza sunuyorlar.

Object Desktop 2008

TweakVista
Tweakvista, Windows Vista'da kullanıcının ulaşamayacağı ince ayarlarla oynayarak, Vista'ya ek özellikler kazandırabileceğiniz veya bilgisayarınızın performansını ve üretkenliğini artırabileceğiniz bir program.