Windows Ses DüzeniEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
17.05.2010

Eğer Windows'un açılış ve kapanışındaki sesinden sıkıldıysanız ya da uyarı seslerinden nefret ediyorsanız, Windows seslerini değiştirmeye ne dersiniz?

Windows, ses düzeninde kullandığı sesleri C:Windows\Media klasörü altında tutuyor. Herhangi bir ses düzenleme aracı ile bu klasörde bulunan ses dosyalarının üzerinde değişiklik yaparak kaydedebilirsiniz. Bunun için Windows'un oldukça kısıtlı olanaklara sahip ses düzenleme aracı olan Windows Ses Kaydedici'sini kullanabilirsiniz.

Windows Ses Düzeni

Windows Ses Kaydedici'ne "Başlat-Programlar-Donatılar-Eğlence" yolu ile ulaşabilirsiniz. Bu küçük yazılım sayesinde ekleyeceğiniz efektler ile Windows seslerinizi değiştirebilir ya da mikrofon yardımı ile kaydettiğiniz sesleri Windows ses düzeni için kullanabilirsiniz. Programın kısıtlı seçeneklere sahip olsa da, mevcut yetenekleri size ses dosyalarının temposunu arttırma/azaltma, seslere yankı ekleme ve sesleri ters çevirme gibi işlemleri gerçekleştirebilme olanağı verir. Windows başlangıç sesini tersten dinlemek ya da bebeğinizin gülüşünü uyarı sesi olarak kaydetmek ilginç olmaz mı?

Windows'un entegre ses düzenleme aracının yanı sıra piyasada pek çok gelişmiş ses düzenleme aracı bulunuyor. Aynı düzenleme işlemlerini bu programlar ile gerçekleştirerek tamamen farklı bir Windows ses düzeni deneyimi yaşayabilirsiniz.Audacity ve WavePad gibi ücretsiz yazılımlar bu konuda size yardımcı olabilirler.

Windows'un ses düzeni ekranına Denetim Masası'nda bulunan "Ses Efekti ve Ses Aygıtları" penceresi ile de ulaşabilirsiniz. Bu pencere yardımı ile mevcut ses düzenini görüntüleyebilir ve üzerinde değişiklik yaparak farklı bir ses profili olarak kaydedebilirsiniz. Ya da "Sessiz" düzenini seçerek tüm Windows seslerini kapatabilir ve bilgisayarınızı huzurlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yıllardır duyduğunuz Windows açılış sesinden, açılır pencereler engellendiğinde çıkan sese; geri dönüşüm kutusunu boşalttığınızda çıkan sesten, herhangi bir hata oluştuğu zaman çıkan o tok sese bütün sesleri istediğiniz gibi düzenleyin.

Windows Ses Düzeni