Karşınızda Windows Phone 7Ekleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
31.05.2010

Microsoft geçen sene ağır eleştiriler alan Windows Mobile 6.5'i unutturmayı başarabilecek mi?

Uzun zamandır Microsoft'un Mobil işletim sisteminin yeni versiyonunu geliştirdiği biliniyordu. Ancak yeni telefonun Zune benzeri bir yapıya sahip olacağı hakkında bir kaç söylenti dışında üzerinde durulacak sağlam bir bilgi yayınlanmamıştı. Geçen sene yayınladığı 6.5 sürümüyle rakiplerinin gerisinde kaldığı için oldukça yoğun şekilde eleştirilen Microsoft, Windows Phone 7 ile Apple (iPhone OS), Google (Android), Palm (webOS) ve Nokia'ya (Maemo) bir rakipleri daha olduğunu hatırlatmayı planlıyor.

Microsoft Windows Mobile'ın yeni sürümüyle birlikte her şeye baştan başlamış. Hatta artık Windows Mobile ismi bile tarih oluyor. İşletim sisteminin yeni adı "Windows Phone 7 Series".

Karşınızda Windows Phone 7

Söylentilerin haklı çıktığını hemen belirtelim, yeni OS tabi ki çok daha fazlasına sahip olsa da özellikle kullanıcı arayüzü Microsoft'un Zune HD ile sahip çıkmaya başladığı, rakiplerinden alıştığımız, parmak dostu dokunmatik arayüz trendine tam bir uyum gösterecek şekilde baştan aşağı yenilenmiş.

Windows Mobile'ın eski versiyonlarından tanıdığımız hantal arayüzden hiçbir iz kalmamış. Artık her şey parmağınızla rahatlıkla basabileceğiniz, büyük simgelerle tanımlanıyor. Bu simgeler ilişkili içeriklerin toplandığı merkezleri simgeliyorlar. Mesela artık bütün bağlantılarınız Kişiler merkezinde yer alıyor. Burada sadece telefonunuza kayıtlı kişiler değil Windows Live bağlantılarınız ve Facebook'taki arkadaşlarınız da yer alıyor. Bir bağlantının ayrıntılarına baktığınızda Facebook hesabında yazdığı en son durum güncellemesi görülebiliyor.

Karşınızda Windows Phone 7

İnternet servisleriyle yakın flörtün başka bir örneği ise Fotoğraflar merkezinde. Buradan telefonunuzda bulunan fotoğrafları rahatlıkla çevrimiçi servislerle (Facebook vb.) senkronize edebiliyorsunuz.

Karşınızda Windows Phone 7

Arayüz ilhamının büyük bir kısmını Zune HD'den alan platformun, medya özellikleri alanında Microsoft'un medya oynatıcısından aşağı kalır yanı yok. Hatta arayüz tamamen kopyalanmış denilebilir.

Karşınızda Windows Phone 7

Windows Phone'un sürprizleri devam ediyor...

Microsoft'un Mobil platformda sahip olduğu en büyük avantajlardan birisi Exchange sunucularıyla sağladığı mükemmele yakın senkronizasyon denilebilir. Windows Phone 7 platformu her ne kadar köklerinden uzaklaşmış olsa da, bu özelliğe sadece kullanım kolaylığını ön plana çıkaran bir arayüz makyajı uygulamayı uygun görmüş. Kimsenin bu konuda itirazı olacağını zannetmiyoruz.

Yeni platformun internet tarayıcısı ise heresin tahmin edebileceği Internet Explorer. IE7 ve IE8 arasında bir sürüm olduğu açıklanan tarayıcı artık tamamen çoklu dokunmatik dostu bir hale getirilmiş. İlginç bir sürpriz ise Windows Phone platformunun da Flash desteği içermeyecek olması. Apple gibi daha önceden Flash'la ilgili bir problemi olmayan Microsoft'un yaptığı açıklama ise şu anda performans ile ilgili problemler yüzünden Flash'ın sisteme dahil edilmediği ve başka şirketler tarafından geliştirilecek çözümlerin önünde herhangi bir engel olmadığı yönünde.

Microsoft'un mobil işletim sistemine yaptığı en önemli eklemelerden biri de Xbox Live servisinin telefonlara dahil edilmesi. Artık oyuncular Xbox Live ve Games for Windows Live kimliklerini telefonlarında kullanıp oyunları beraber oynayabilecekler ve ödüller kazanıp başarılarını sergileyebilecekler.

Karşınızda Windows Phone 7

Yeni platform donanımsal açıdan seleflerine göre çok daha az esnek. Microsoft bu kez üreticilere uymaları gereken çok sıkı bir gereksinim listesi zorluyor. 4 nokta destekli çoklu dokunmatik ekran, GPS, FM radyo, yüksek çözünürlüklü bir ekran, akselerometre ve 5 MP kamera Windows Phone 7 telefonlarında bulunması gereken donanımsal özellikler. Hatta telefonların kullanacağı işlemci ve GPU'ların gücünün belli bir performans standardını tutturması gerektiğinin altı çiziliyor. Hemen hemen üreticilere bırakılan tek tercih donanımsal bir klavyenin eklenip eklenmeyeceği.

Bu durum Windows akıllı telefonlarının fiyat aralığını düşürecek olsa da, kullanıcılara benzer bir deneyim sunulabilmesini sağlayacağı ve yazılım geliştiricilerinin omuzlarından büyük bir yükün kalkacağı tartışılmaz.

Bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenen Windows Phone 7 platformu, Microsoft'un mobil cihazlardaki varlığı için önemli bir adım olacağına kesin gözüyle bakılabilir. Bazı ayrıntılar dışında mobil cihazlara bakışın tamamen değiştiği ve artık akıllı telefon piyasasının tamamen iş dünyası odaklı ele alınmadığı belli oluyor. Apple ve Google akıllı telefon piyasasına büyük bir dezavantaj içerisinde girip, Microsoft'tan daha iyi çözümler sunarak kendilerine yer edinmeyi başardılar. Konuşmak için henüz erken ancak Microsoft bir kez daha oyuna dahil olmak geç kalmış olsa da,, şu ana kadar gösterilenler rakipleri bu senenin sonunda Windows Phone platformu piyasaya çıktığında kendilerini bu kadar güvende hissedemeyecekler.

Son olarak sizi Windows Phone 7 platformunun resmi tanıtım videosuyla başbaşa bırakıyoruz.