Dokunmadan Bilemezsin: Windows 7 2010'daEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
14.05.2010

Önceleri kod adı "Blackbomb" olarak belirlenen ve daha sonra "Vienna" olarak adlandırılan Windows'un yeni sürümü Windows 7 resmi olarak duyuruldu. Windows Vista'nın çıkışıyla birlikte piyasaya çıkışının çok daha uzun süreceği tahmin edilen Windows 7, resmi açıklamalara göre 2010 - 2012 arasında piyasaya çıkacak. Windows 7 Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve CEO'su Steve Ballmer tarafından da doğrulandı. Bu da muhtemelen beta sürümlerinin 2010'dan itibaren kullanıcıya ulaşacağı anlamına geliyor.

Windows 7'nin ilk göze çarpan özelliği çok dokunaklı bir Windows sürümü olması. Microsoft Surface ile tanıtılan Multitouch (Çoklu dokunma) teknolojisini destekleyecek olan Windows 7'de eğer uyumlu bir monitörünüz varsa -ki kısa bir süre sonra dokunmatik ekranlı Laptop'lar yaygınlaşacak- bilgisayarınızı aynı iPhone'da olduğu gibi kullanabileceksiniz.
Dokunmadan Bilemezsin: Windows 7, 2010 da

"Sevgilim şu an yanaklarını sıkıyorum"

Multitouch teknolojisi bu zamana kadar bildiğimiz "dokunmatik ekran" kavramını geliştiriyor. Şimdiye kadar dokunmatik ekranlarda genellikle sadece bir noktadan dokunuş yapılabiliyordu. İşaret parmağının ucu veya bir dokunma kalemi aracılığıyla menüden seçimler yapma, yazı yazma gibi teknolojik yetenekleri kâh cep telefonumuzda, kâh ATM'lerde kullanabiliyorduk. Multitouch teknolojisi ise çok noktadan aynı anda dokunma imkânı veriyor. Böylelikle sadece Windows ikonlarını tıklamaktan öte bir resmi iki parmağınızla büyütüp küçültmek, çevirmek, eğip bükmek, daha ileri gidersek mesela on parmak klavye kullanmak kavramına alternatif olarak on parmak resim yapmak eğer yazılırsa bir Ebru programıyla bilgisayarınızda Ebru sanatını çalışmak veya piyano çalmak mümkün olacak.
Multitouch teknolojisi bilgisayar kullanımına getireceği kolaylıklarla birlikte işin eğlence ve interaktivite tarafında da birçok yenilikle tanışmamızı sağlayacak. Örneğinharitadaparmağınızla dokunduğunuz bir noktanın diğerleri tarafından görülmesi, Webcam ile sohbet ederken konuştuğunuz kişinin görüntüsünde dokunduğunuz bir bölgenin karşıdaki kişi tarafından da görülebilmesi veya en basitinden aynı gerçekte olduğu gibi karşılıklı buz hokeyi oynayabilme gibi olaylar son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Temel İşlev değişiklikleri

Microsoft, Windows 7'yi çok daha verimli, esnek ve kullanışlı bir hale dönüştürmeyi Dokunmadan Bilemezsin: Windows 7, 2010 daistiyor. Tabii bununla birlikte Windows hakkında bildiğimiz her şeyi değiştirecek radikal değişikliklere de niyetleniyor. Windows 7'de karşılaşacağımız yeni özelliklere örnek vermek gerekirse öncelikle yeni W-LAN yeteneklerini sayabiliriz. Şimdiye dek ağ adaptörü sadece bir bağlantı gerçekleştirebiliyordu. Laptop'ınızla hem kablosuz internete hem de bir arkadaşınızın Laptop'ına bağlanmanız pek mümkün değildi. Windows 7'de ise sanal ağ adaptörleri oluşturularak bu mümkün hale getiriliyor. Böylelikle kullanıcı birçok cihaza ve erişim noktasına aynı anda bağlanabilecek, hatta Laptop'ı ile internet bağlantısını farklı yerlere de iletebilecek.

Bunun yanı sıra mesela Windows 95'ten beri Windows'un simgesi haline gelen Başlat menüsü Windows 7'de bulunmayacak; Hesap makinesinden MS Paint'e, Not Defteri'nden Denetim Masası'na Windows klasikleri olarak bildiğimiz her şeyin yeniden tanımlanacağı söylenen Windows 7'de Pie Menu,Windows Power Shell (monad), WinFS, Windows Live entegrasyonu gibi özellikler de bulunacak. Microsoft bu yeni sürümü eklentilere daha açık hale getirerek program geliştiricilerinin de ilgisini çekmek istiyor. Şimdilik sızan haberlere göre Windows Gezgini, Internet Explorer,Windows Media Center, Geri Dönüşüm Kutusu gibi araçlara eklenti eklenebilecek.


"Bellek canavarı" deyimi tarihe gömülüyor


Dokunmadan Bilemezsin: Windows 7, 2010 daWindows 7'de, Windows Vista'da da kullanılan 15 yıllık NT çekirdeği yeniden inşa ediliyor. MinWin olarak adlandırılan yeni çekirdekte sadece temel fonksiyonlar sunuluyor ve kullanım amacına göre yeni modüller ekleniyor. Windows Server 2008'de de buna benzer bir sistem kullanıldı. Bu sistem ile Windows 7'de sadece 10 dakika sürecek olan çekirdek uygulamaların kurulum boyutu 40MB olacak ve bellekte sadece 25MB yer işgal edecek. Bunu Vista ile karşılaştırırsak farkı çok daha rahat anlatabiliriz. Vista'nın kurulumu yaklaşık 5.8GB, bellekte kapladığı alan 2.5GB ve kurulum süresi 20 dakika... MinWin ile Windows Mobile işletim sistemine sahip tüm ürünlerin (örneğin PDA'lar ve akıllı telefonlar) çekirdek yapıları birbiriyle benzer ve tam uyumlu olacak. Bu sayede Microsoft sistem kaynakları kullanımını minimumda tutmasından dolayı tercih edilen Linux ile rekabetini farklı bir boyuta taşıyacak. Windows 7'nin İstemci (Client) sürümlerini 32-bit ve 64-bit olarak piyasaya sürmeyi planlayan Microsoft sunucu (server) sürümlerinde 64-bit'i bir standart haline getirmek için yalnızca 64bit sürüm çıkaracak. 32-bit sürümleri 16-bit Windows ve Vista'da desteklenmeyen MS-DOS uygulamalarıyla da tam uyumlu olacak.
Uzun süredir beklenen ve kullanıcıya bir türlü ulaşamayan WinFS (Windows File System)'de Windows 7 ile birlikte sunulacak yenilikler arasında önemli bir yer tutuyor. XP ve Vista'da yer alan NTFS dosya sistemin alternatifi olan WinFS veri depolama ve arama fonksiyonlarında çok daha hızlı bir performans ve daha fazla güvenlik vaat ediyor.

Windows 7 2009'da Bilgisayarınızda...

Microsoft ilginin Vista'dan başka bir yöne kaymasını engellemek ve Vista satışlarını baltalamamak için Windows 7 konusunda şimdilik çok net açıklamalar yapmıyor. Dokunmadan Bilemezsin: Windows 7, 2010 daFakat yazılımın geliştirmesi için mecburi bir süreç var ve bu süreç içinde doğal olarak deneme sürümleri yayımlanıyor. Örneğin bir ön tasarım olarak sunulan Windows 7 Milestone (M1) Code Drop Microsoft'un dost şirketlerine test için dağıtılmış durumda. Bu da çeşitli ipuçlarının açığa çıkmasını sağlıyor.
Microsoft, Vista'nın bir ara sürüm gibi algılanmasına sebep olan ve duyurulmasına rağmen zaman darlığından dolayı Vista'ya koyamadığı birçok özelliği Windows 7'ye dahil edecek. Bunlar arasında sunucular içinaşılması oldukça güç bir güvenlik duvarı ve sistem monitörü, uygulamaları kullanıcılara bir servis olarak dağıtma özelliği, esnek bilgisayar ve yazılım envanteri yönetimi ve veri kurtarmayı kolaylaştıran araçları bir arada barındıran Microsoft Desktop Optimization Pack'in en gelişmiş sürümünün entegrasyonu, Internet Explorer 9, Media Player 12 ve Linux/Mac'te standart olan sanal masaüstü özellikleri bulunuyor.

Görüldüğü üzere Windows 7 bu defa gerçekten büyük yenilikler vaat ediyor. Üstelik işin eğlenceli tarafıyla ilgilenen (multitouch vb.) veya profesyonel amaçlı kullanacak olanlara kadar (sunucu özellikleri) geniş bir skalada kullanıcı ile buluşması planlanan ve her kullanıcı profili tarafından heyecanla beklenen Windows 7, gerçekten farklı bir deneyim olacak gibi görünüyor. İyi haber ise, biz bir süre daha Vista ile oyalanırken geliştirildiği süreçte yeni teknolojilerle daha da güçlenecek olan Windows 7'nin beta sürümünün 2009'da kullanıcılara sunulacağının duyurulmuş olması...