Hayatınızı kolaylaştıracak 5 Sağ tıklama eklentisiEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
14.12.2010

Mouse yani fare ile sağ tık Windows kullanıcılarının en önemli kontrollerinden biri. Herhangi bir pencerede sağ tıklandığında açılan kısayollar ile pek çok işlemi doğrudan halletmek mümkün.

Windows'un varsayılan ayarlarının yanı sıra bilgisayarlara yüklenen pek çok yazılımın katkıda bulunduğu sağ tık menüsü kısayolları sayesinde uzun ve zahmetli olabilecek işlemleri kolayca gerçekleştirebiliriz. Ancak şu da bir gerçek ki çoğu kullanıcı sağ tık ile yapabileceklerinin farkında değil ve farelerini sağ düğmesini kısıtlı işlemler ile potansiyelinin hayli altında kullanıyor.

Farenizin sağ tuşunun yeteneklerini arttırabilmek için çeşitli programlar ve eklentiler mevcut. Bu yazılımların getirdiği yenilikler ile farenizin sağ tık işlevi çok daha gelişmiş bir hale gelebilir. Kendi kullanımınıza uygun olarak değiştireceğiniz sağ tık menüsü ile günlük işlerinizi her zamankinden çok daha hızlı ve kolay halledebilir, zaman kazanabilirsiniz.

DownThemAll!

DownThemAllFirefox için ücretsiz bir indirme yöneticisi/hızlandırıcısı eklentisi olan DownThemAll!, tarayıcınızın sağ tık menüsüne yerleşir. DTA istediğiniz bağlantının üzerine sağ tıkladığınızda açılan menüden seçtiğiniz özellik sayesinde bağlantı ve resimleri kolayca indirebilmenizi sağlar.


Rightload

rightloadRightload, dosyalarınızı hızlı bir şekilde doğrudan sunucularınıza göndermeye yarayan küçük bir program. Herhangi bir FTP aktarım programına gerek kalmadan yalnızca yollayacağınız dosyaları seçin, sağ tıklayın ve menüden göndermek istediğiniz sunucunuzuseçin. Hepsi bu! Program otomatik olarak dosyalarınızı sunucularınıza gönderir.ShellExView

ShellExViewWindows'un sağ tık menüsünü düzenlemenize yarayan bir program. ShellExView sayesinde kullanmadığınız ve gereksiz yer kaplayan seçenekleri sağ tık menünüzden kaldırabilirsiniz.FileMenu Tools

FileMenu ToolsBu da, Windows'un sağ tık menüsüne yeni komut ekleme, komut çıkarma işlemlerini gerçekleştirebilmenizi sağlayan program. FileMenu Tools sayesinde sağ tık menüsüne Windows işlemlerinizi kolaylaştıracak yeni komutlar ekleyebilir, Gönder alt menüsünü düzenleyebilir ve kurduğunuz uygulamaların sağ tık menünüze yerleştirdiği kısayolları yapılandırabilirsiniz.

Bunlar ve benzeri programlar ile farenizin sağ tuşunun göz ardı ettiğiniz yeteneklerini ortaya çıkarabilir, böylece birkaç fare tıklaması ile rutin işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.