Bilgisayar korsanlarına karşı koruma sağlayan Firefox eklentisiEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Carnegie-Mellon Üniversitesi, kullanıcıların güvenliğini üst düzeye çıkaracak olan ücretsiz bir Mozilla Firefox 3.0 eklentisi geliştirdi.

Carnegie-Mellon Üniversitesi, kullanıcıların güvenliğini üst düzeye çıkaracak olan ücretsiz bir Mozilla Firefox 3.0 eklentisi geliştirdi.

"Perspektifler" adı verilen eklenti üniversitenin Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik bölümleri tarafından geliştirildi.

Yazılım Firefox kullanıcılarını internette gezinirken kablosuz ağlarına yapılabilecek muhtemel izinsiz girişlerden koruyor. Perspektifler sistemi ayrıca VeriSign, Comodo ve Godaddy gibi internet sitesi sertifikası desteği de sunuyor.

Perspektifler, "noterler" yardımı ile istenilen siteyi denetliyor ve doğrulama bilgilerini kontrol ediyor. Sistem ayrıca sertifika doğrulaması kullanmayan, bunun yerine çok daha düşük maliyetli "kendilerince imzalanmış" sertifikalar kullanan internet siteleri için ekstra bir güvenlik önlemi içeriyor.

Carnegie yazılımı internet sitelerinin sertifikalarının sahte olup olmadığını algılayabiliyor ve şüpheli durumlarda kullanıcıları uyarıyor.

Perspektifler ayrıca kablosuz ağlarda gerçekleşmesi muhtemel izinsiz girişler ile verileri çalma saldırılarına karşı savunma sunuyor. Bu saldırıları düzenleyen kullanıcılar kablosuz ağlara erişmek isterken kendi bilgisayarları ile iletişim kurmaya yönlendirilir.

Perspectives