Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlıkEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Birkaç yeni alışkanlık, görevde kalmak, aradığınızı bulmak ve yapmak istediğiniz işlemleri halletmek ile teknolojik bir erime yaşamak arasında fark yaratabilir. Teknolojinin yaşamı kolaylaştırması gerekir, fakat 345 yeni e-posta mesajıyla uğraşmak zorunda kalınca, bir sabit disk çökmesiyle baş edince ya da aniden önemli bir dosyayı ofis bilgisayarınızda unuttuğunuzu fark edince, bu pek de öyle görünmez. Neyse ki, bu konuda bize yardımcı olabilecek birçok araç var. Hangilerinin denemeye değer olduklarını söyleyeceğiz ve ayrıca teknolojik araçları daha verimli ve etkin kullanmanız için, iş yaşamınıza uygulayabileceğiniz bazı pratik çözümler tavsiye edeceğiz.1. Ofis Bilgisayarınızı Uzaktan Kontrol Edin

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

LogMeIn (ücretsiz sürümü mevcut) veya TightVNC (ücretsiz) gibi uzaktan yönetim programları kullanarak evden (fakat ofisinizdeki bilgisayarınızı kullanarak) çalışabilirsiniz. Uzaktaki bilgisayarın ekranını tam ekran olarak görebilir, program başlatabilir veya kapatabilir, e-posta okuyabilir, bilgisayarlar arasında metin kopyalayıp yapıştırabilir ve ofisinizde unuttuğunuz herhangi bir dosyaya erişebilirsiniz. iPhone'un bile Mocha VNC ve Teleport gibi VNC istemcileri bulunuyor.

Tamamıyla uzaktan yönetime ihtiyacınız yok fakat ofisinizdeki ya da evdeki dosyalarınıza erişmeniz gerekiyorsa Microsoft'un ücretsiz dosya eşitleme aracı olan FolderShare'i kurun. Dosyalarınız, nerede çalışıyor olursanız olun ya da nerede güncellemiş olursanız olun, her zaman güncel olarak kalacak.


2. Sabit Disk Yedekleme işlemlerini otomatik hale getirin!

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

Önemli ve kritik dosyaları yedeklemek, bir ev sigortası satın almak kadar heyecan vericidir fakat bir o kadar da önemlidir. Kendi kendinize verdiğiniz fakat hiç tutamadığınız "her ay birkaç DVD yazacağım" sözünüzle, eşsiz dijital fotoğrafları riske atmayın. Bunun yerine, siz daha heyecan verici işlere yoğunlaşırken, bu işi sizin için yapacak program ve hizmetler kurabilirsiniz. İlk olarak bir yedekleme programıyla kendinizi, "Olamaz, hard diskim çöktü" yıkımından kurtarın. Ya da SyncBackSE'nin ücretsiz bir kopyasıyla hemen işe başlayabilir ve FireWire sürücüsüne, USB Flash sürücüye ya da ağ sürücüsüne atmak üzere normal yedekleme işlerini programlayabilirsiniz (FTP-sunucu erişimine sahipseniz, SyncBack buraya da yedekleme yapabilir).

Elbette ki, sabit diske yedekleme yeterli olmayacaktır. Verilerinizi yangına, hırsızlığa ya da diğer tehlikelere karşı korumak için, verilerinizi İnternet üzerinden uzaktaki bir sunucuya yedeklemek isteyebilirsiniz. Carbonite ve Mozy Home, verilerinizi siz çalışırken arka planda sessizce yedekleyen, ekonomik ve sınırsız sunucualanısunuyor.

3. Fare Kullanmadan Daha Hızlı ve Verimli Çalışın


Bilgisayar işlerinizi, genellikle kullandığınız işlemler için klavye kısa yolları öğrenerek hızlandırın. Örneğin kaydetmek (save) için Ctrl-S, Firefox'ta yeni bir sekme açmak için Ctrl-T ve kopyalamak için Ctrl-C, yapıştırmak için Ctryl-V gibi kısa yolları kullanabilirsiniz. Daha sonra ücretsiz LaunchyQuicksilver (Mac için) gibi klavye başlatıcıları (launcher) yardımıyla bir klavye ustası da olabilirsiniz. Bu sayede klavye kısayolları ile programları başlatabilir, belgeleri açabilir ve hatta resimleri yeniden boyutlandırma ve elinizi klavyeden kaldırmadan dosyaları başka bir yere taşıma gibi gelişmiş işlemleri de yapabilirsiniz. (Windows için) ya da

TypeItIn (Windowsiçin) veya TypeIt4Me (Mac OS X) gibi yardımcılarla, kullanıcı adları, parolalar, adresler ve e-posta imzaları (e-mail signatures) gibi genel ifadeleri otomatik olarak yazan tuş kombinasyonları da atayabilirsiniz.


4. Kilo Verin, Form Tutun, Arabanızın Yakıt Giderlerini izleyin,Harcamalarınızdan Tasarruf Edin

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlıkYeni, sosyal açıdan kendini geliştirme siteleri, ne kadar yediğinizi, ne kadar egzersiz yaptığınızı ve kendinizi motive etmek ve formda kalmak için ne kadar para harcadığınızı takip etmenize yardımcı oluyor.

FitDay ve Weight Watchers gibi Web hizmetleri diyetinizin ve formda kalmak için yaptığınız rejimlerin günlüğünü tutar ve size bu konuda rehberlik eder.

Eğer Quicken'i ya da Microsoft Money'i güncellemek size çok karmaşık gelmeye başladıysa, Mint.com ve Wesabe gibi kişisel finans sitelerinde harcamalarınızı takip edebilir, çeklerinizin muhasebesini tutabilir ve gelir gider tabloları yapabilirsiniz.

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

Arabanız için ise, online olarak, artık yakıtta yapılan sahteciliklerden korunmayı başarabileceğinizi söyleyebiliriz. Fuelly ya da MyMileMarker gibi litre başına gidilen kilometre miktarını takip eden izleyicilerle kilometre başına yaktığınız benzinden tasarruf edebilirsiniz.Bu tip sitelere bilgilerinizi girmeniz, sitenin size kişiselleştirilmiş öneriler, kıyaslamalar ve size destek verebilecek ya da yol gösterebilecek, aynı fikirde olan insanların görüşlerini vermesini sağlayacaktır.


5. Gelen Kutunuzu (Inbox) Her Gün Temizleyin

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

E-posta'ların aşırı birikmesi sorununu, gelen kutunuzu (inbox) tamamıyla boşaltarak ve bu şekilde boş kalmasını sağlayarak çözebilirsiniz. "Inbox Zero" (Boş Gelen Kutusu) felsefesi, e-postaların sadece harekete geçme mesajları olduklarını, katlanmamız gereken dağınıklıklar olmadığını söyler. E-posta alıcılarınız için Harekete Geç (cevap ver), Daha SonraArşiv adında üç klasör yaratın. E-postanızı her kontrol ettiğinizde, bir karar verin ve tüm gelen kutunuzu (inbox) boşaltana kadar ve mesaj sayımını sıfıra indirene kadar, aldığınız her e-posta mesajıyla ilgili bir işlem yapın. İhtiyaç duymadığınız e-postalarını hemen silin. Cevap yazması 2 dakikanın altında bir zaman alacak olanlara hemen cevap verin. İleride size tekrar yardımcı ve referans olabileceğini düşündüğünüz mesajları Arşiv klasöründe, cevap yazması 2 dakikadan fazla sürecekleri Harekete Geç klasöründe (bunları yapılacaklar listesine de ekleyin) ve daha sonraki bir tarihte takip etmeniz gereken mesajları da Daha Sonra klasöründe tutun. Daha sonra, "Yeni e-postanız yok" zafer cümlesini gördükten sonra, derin bir "oh" çekin. ve


6. KablolarınızıKontrol Altına Alın

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

Masanızın altında birbirine dolanmış, tozla kaplı kablo karmaşası varsa bir dizüstü bilgisayarın bağlantısını kesmek ya da yeni bir yazıcıyı kurmak imkânsız bir hal alır. Güç, USB, hoparlör ve FireWire kablolarının hepsi birbirine benzer. Basit etiketler, yanlış fişi çekerek, kazara donanımınızı bozma riskinden sizi kurtarmaya yardımcı olabilir. Etiket yapıcıyla kendi etiketlerinizi yazdırabilir ya da Pilot ID etiketleri paketi alarak, ofisinizdeki ya da evinizdeki bilgisayarınızın ve elektronik aletlerinizin kablolarına bu etiketleri yapıştırabilirsiniz. Evinizdeki kediniz bu kablolardan birini çektiğinde ya da bu kabloları tekrar düzenlemeniz gerektiğinde, daha önceden bu kabloları etiketlemiş olmanın mutluluğunu ve rahatlığını hissedeceksiniz. Daha sonra Ikea'dan çok ucuz bir fiyata alabileceğiniz bu masa altı kablo yuvası ile kabloları bulundukları tozlu yerden kaldırarak bu kablolara çok daha düzenli bir görünüm kazandırabilirsiniz. Elektronik cihazlarınızın ve dizüstü bilgisayarlarınızın kablolarının takılı olmadıkları zamanlarda masanızın arkasına düşmelerini önlemek için, masanızın kenarına bu kabloları tutacak basit bir kablo tutucu (ya da bir ataç) tutturun. Son olarak iş istasyonunu (Workstation) ve yan donanımları tek bir uzatma kablosuna ya da kullanmadığınız zamanlarda tek bir tuşla enerji israfını önleyebileceğiniz bir UPS'e bağlayın.

7. Doğru "Yapılacaklar Listesi" İle Karmaşadan Kurtulun

Yapılması gereken şeylerin takibini sağlamanın püf noktası, not almak ve yapıp yapmadığınızı, çevrimiçi olarak, masaüstünüzde, akıllı telefonunuzda (smart phone) ya da basit bir metin dosyasında kontrol etmektir. Çevrimiçi (Online) görev yöneticisi olarak Remember The Milk'i kullanabilirsiniz. RTM, masaüstünüzdeki ya da telefonunuzdaki çevrimiçi bir yapılacaklar listesinde ihtiyacınız olacak tüm zil seslerine ve çeşitli uyarı seslerine sahip. RTM İş ve Ev (Workand Home) gibi görev kategorileri, dosya eklentileri, notlar, öncelikler, etiketler, bitiş tarihi ve hatta "eşimin yapılacaklar listesi" (honey do) öğelerini (görevleri eşiniz ya da yardımcınız gibi diğer RTM kullanıcılarına gönderebilirsiniz) sunuyor. RTM ayrıca, e-postaları görevlere dönüştürebilmeniz için, Gmail gelen kutunuzla (inbox) hizmeti bütünleştiren bir Firefox uzantısı da sunuyor. Elbette ki, programınız ne kadar iyi olursa olsun, hiçbir şey, yapmanız gereken görevleri tamamladıkça yapılacaklar listesinin bulunduğu kâğıttaki maddeleri teker teker kalın bir kalemle çizmenin yerini tutamayacaktır.

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık8. Dizüstü Bilgisayarınızı Bir Flash Sürücüsüyle ya da Bir iPod'la Değiştirin

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

Bir sonraki seyahatinizde sırtınızda dizüstü bilgisayarınızı taşımak ve sırt ağrıları çekmek yerine bilgisayarınızın masaüstünü bir flash sürücüsüne ya da bir iPod'a kaydedebilir ve bu sıkıntıdan kendinizi kurtarabilirsiniz. MojoPac ve U3 gibi taşınabilir Windows yazılımları, USB flash sürücülerine ya da iPod'lara, bilgisayarınızdaki tüm masaüstünüzü aktarma imkânı sunuyor ve Microsoft Outlook gibi uygulamalarıyürütmenize ve bu sürücüdeki tüm belgeleri kaydetmenize olanak tanıyor. Tek ihtiyacınız olan, sunucu bir bilgisayar. Örneğin, belgelerinize ve uygulamalarınıza, geride bir iz bırakmadan erişmek için, MojoPac sürücünüzü bir PC'ye ya da kahve dükkânının iş istasyonuna (Workstation) bağlayabilirsiniz. Buna alternatif olarak, flash sürücüsünden Firefox tarayıcısı (browser) Pidgin IM istemcisi (client) ve Sumatra PDF okuyucusu gibi ücretsiz taşınabilir uygulamaları kaydedebilir ve çalıştırabilirsiniz.9. Dijital Fotoğraf Belleği İçin Kameralı Telefonunuzu Kullanın


Artık neredeyse tüm cep telefonlarında yerleşik bir kamera var ve cep telefonları, ileride şantaj yapmak için arkadaşınızın bardaki fotoğrafını çekmekten çok daha fazla işe yarıyorlar. Telefonunuzun kamerasını ve hafıza kartını; arabanızı park ettiğiniz yerin fotoğrafını çekmek için, eşinizin ya da sevgilinizin sevdiği şarabın etiketinin resmini çekmek, İnternet'ten araştırmak için, yeni çıkmış elektronik bir cihazın fiyat etiketinin resmini çekmek ya da evde pişirmek istediğiniz harika bir yemeğin fotoğrafını çekmek için kullanabilirsiniz. Yeni Web hizmetleri, beyaz tahtaların (whiteboard) dijital fotoğraflarını ve belgeleri paylaşılabilir PDF belgelerine de dönüştürebiliyor. Bir beyaz tahtanın veya belgenin, kameralı telefonla çekilmiş fotoğraflarını Qipit'e yollayın. Oipit metni tanısın ve oluşturulan PDF'i size e-postayla yollasın.


Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık10.Çoklu E-Posta Adreslerini Gmail İle Birleştirin

Hayatınızı güzelleştirecek 15 teknolojik alışkanlık

Çoraplarınızdan daha çok e-posta adresine sahip olduğunuzdan dolayı, bunların hepsini bir çekmecede tutmanız mantıklı olacaktır. İnternet Hizmeti Sağlayıcınızın (ISP) hesabına, iş adresinize, okul adresinize ve çok önceden beri kullanmadığınız Yahoo adresinize posta geliyorsa ve bunların her biriyle uğraşmakta güçlük çekiyorsanız, tüm bu mesajları tek bir gelen kutusunda (inbox) birleştirmenin zamanı geldi demektir. Google'ın ücretsiz Web-tabanlı Gmail hizmeti, hem bir e-posta sunucusu (server) hem de e-posta istemcisidir (client). POP3 standardını kullanarak, 5'e kadar farklı sayıda e-posta hesabından mesaj alabilmek için, Gmail'in Ayarlar (Settings) alanından, harici e-posta adreslerini kurmak için, Hesaplar (Accounts) sekmesine girip "Başka hesaplardan posta al" bölümünden harici e-posta hesaplarınızı ekleyerek tüm e-postalarınızı tek bir gelen kutusunda (inbox) alabilirsiniz. Gmail'in Posta Oluştur (Compose) ekranından Gmail dışındaki e-posta adreslerinden bile e-posta gönderebilirsiniz.


11. Doğumgünlerini, Diş Doktoru Randevunuzu ya da Yağ Değişim Tarihlerini Bir Daha Hiç Unutmayacaksınız


Google Takvim, tarihi yaklaşmakta olanönemli olayları SMS'le ("Elbiseleri bugün saat 3'te kuru temizlemeciden al") ya da e-postayla ("Kuaföründen randevu ayarla, altı hafta oldu!") gönderebilir.Google Takvim


12.Sayıları gittikçe artan şifrelerinizi hatırlamakta zorlanıyor musunuz?


Web tarayıcınız , sık oturum açtığınız siteler için kullanıcı adınızı ve şifrenizi kaydedebilir fakat yine de hatırlamanız gereken bir sürü başka şifre, Wi-Fi (kablosuz bağlantı) ağı isimleri ve şifreleri, bilgisayar oturum açma şifreleri, PIN kodları ve anahtar parolaları ve hatta güvenlik soruları ve cevapları olabilir. Bu şifrelerin hepsini, monitörünüzün üstüne yapıştırdığınız bir post-it kağıdına yazmak yerine, hassas ve önemli şifrelerinizi, güvenli bir "şifre veri tabanı"na kilitleyin. Tamamen ücretsiz bir program olan KeePass, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalışır ve kaydettiğiniz şifrelere erişmek için bir adet ana şifre oluşturur. Şifrelerinizi, PIN kodlarını ve yazılım seri numaralarını, kişisel ve güvenilir veri tabanına yerleştirin ve hatırlamak için saçınızı başınızı yolmaktan vazgeçin.13.Özel Dosyalarınızı Şifreleyin


Dosya Şifreleme -Truecrypt

Herkesin; hırsızların, çocukların, rakiplerin, iş arkadaşlarının ya da oradan geçen herhangi birinin görmemesi gereken özel dosyalarla dolu bir ya da iki klasörü vardır. Sistemin açılışında görünen ister gizli iş planlarını, ister bazı kişisel fotoğrafları emniyete almak isteyin, bu iş için ücretsiz, çapraz platform (cross-platform) TrueCrypt şifreleme yazılımı, gizli ve önemli dosyaları, bir parolayla korunan sanal bir konteynırda yedeklemek için çok işinize yarayacaktır. Sadece ana parolaya sahip biri bu konteynırı açabilir ve dosyaların içinde ne olduğunu görebilir ya da okuyabilir; diğer herkes bu konteynırı, gereksiz şeylerle dolu, karmaşık ve tanımlanamaz tek bir dosya olarak görecektir. TrueCrypt, sabit diskinizdeki tek bir klasörü ya da tüm diski emniyet altına alabilir -bu, kaybolması ya da çalınması durumunda, içindeki değerli verinin açığa çıkacağı flash sürücüler için de çok önemli bir program olma özelliğine sahip.
14.Google aramalarınızı özelleştirin


Google içinde arama yaptığınız milyonlarca sonucu tek tek okumak elbette pek iç açıcı bir durum değil. Bunun yerine aramalarda kullanacağınız özel operatör simgeleri sayesinde istediğiniz sonuca çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Arama yaparken bir cümlenin tamamını içeren bir sonuç istiyorsanız bu cümleyi tırnak içine almanız ya da cümle içindeki bazı kelimelerin ağırlıklı olması durumunda sadece bu kelimeleri tırnak içine almak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Başka bir özellik ise birden fazla anlamı olan kelimeler için geçerli. Böyle bir durumda + ve - işaretlerini kullanarak anlamı açıkça belirtin (örneğin, salsa -dans yazarak salsa içeren ama dans içermeyenleri aratırsınız) ve operatörün sadece belli tipteki belgeleri bulması için de ilave olarak dosya tipini kullanabilirsiniz (excel dosyalarını ararken arama kutucuğunun sonuna XLS de yazmak gibi).

Google Arama Özelleştirme15.Maliyetleri Düşürmek İçin Akıllı Yazdırma

Akıllı Yazdırma

Evinizdeki yazıcının kartuşlarının tekrar doldurulması size oldukça pahalıya patlar. Bu yüzden akıllı yazdırma alışkanlıklarınızı hayatınıza uygulayın ve hem paradan, hem mürekkepten ve hem de kâğıttan tasarruf edin. Mümkün olan her yerde, yazdırmadan önce belgenizin ön izlemesini yapın ve seçilen belgeyi daha az sayfada yazdırmak için küçültün ya da belgenin sadece ihtiyacınız olan sayfalarını yazdırın. Mümkün olduğu zamanlarda, yazıcınızı en düşük kaliteye ayarlayın (taslak modu-draft mode) ve çift taraflı yazdırmayı seçin.