Dosya İndirme YöneticileriEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
05.02.2011

Çevirmeli bağlantı yıllarında pek çoğumuz büyük boyutlu dosyaları indirme konusuna çekinerek yaklaşırdık. Çünkü indirme hızının düşük olması bir yana sıklıkla kopan İnternet bağlantısı yüzünden dakikalarca indirilmesini beklediğimiz dosyaların indirme işlemleri bitmek üzereyken bağlantı kesiliyor ve indirme işlemi tamamen iptal oluyordu. Bu kaybı önlemek için geliştirilen indirme işlemine devam etme programları bir anda bu soruna çare oldular.

Dosya İndirme YöneticileriArtık herhangi bir nedenle tamamlanamayan indirme işlemlerine kaldıkları yerden devam edebilme şansına sahibiz. Zaman içinde gelişen bu sektör, bağlantıların türlerinin gelişimi ve hızlarının artması ile yeni bir boyuta taşındı. Artık böylesi programlar yalnızca tamamlanamayan indirme işlemlerini devam ettirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu işlemleri oldukça hızlandırarak kısa sürede tamamlıyorlar.

56K bağlantılarda birkaç MB'lık dosyaların bilgisayarımıza inmesini dakikalarca beklediğimiz yıllardan GB'larla ölçülen dosyaları kolaylıkla indirebildiğimiz yıllara ulaştık. Böylesine büyük dosyaların indirebilmesinde en önemli pay indirme yöneticilerinin bize sunduğu teknolojiye ait. İndirme yöneticileri dosyaların sunuculardan bilgisayarlarımıza aktarım hızlarını oldukça yükseltiyor. Bunu da sunuculara çoklu bağlantılar gerçekleştirerek sağlıyorlar. Yani bir dosyayı indirmek için sunucuya tek bir istek yollamak yerine pek çok istek yollayan programlar aynı anda çoklu indirme işlemleri ile dosyaları parça parça indiriyorlar. İndirme yöneticileri daha sonra bu parçaları birleştirerek bize hayli zaman kazandırmış oluyorlar.

Popüler ücretli indirme yöneticileri:

GetRight
Internet Download Manager

Popüler ücretsiz indirme yöneticileri:

Orbit Downloader
Free Download Manager (FDM)
Download Accelerator Plus (DAP)
FlashGet

Getright

Pek çok kullanıcıyı indirme yöneticileri ilk tanıştıran program olan Getright sunduğu pek çok özellik ile bizlere oldukça önemli olanaklar sunmuştur. Program sayesinde indirme işlemlerimizi duraklatabileceğimiz keşfederek çoklu bağlantı ile aktarım hızının arttırılmasının ne demek olduğunu anladık.

Dosya İndirme Yöneticileri

Internet Download Manager

En popüler indirme yöneticilerinden biri olan Internet Download Manager indirme işlemlerinizin hızını 5 kata kadar arttırıyor. Bütün tarayıcılar ile sorunsuz çalışan program indirilecek dosyalar konusunda da oldukça geniş bir özgürlük sunuyor.

Dosya İndirme Yöneticileri

Orbit Downloader

Orbit Downloader, her ne kadar Firefox ile entegrasyon sorunları yaşasa da diğer internet tarayıcıları ile uyumlu bir şekilde çalışarak indirme işlemlerinizi oldukça kolay ve hızlı bir hale getiriyor. Web üzerindeki dosyaları, videoları hatta Flash içerikleri indirebilmenize olanak sağlayan ücretsiz program minimum sistem kaynağı kullanımı sayesinde performans sorunlarına yol açmıyor.

Dosya İndirme Yöneticileri

Free Download Manager

Açık kaynak kodlu Free Download Manager, Bittorrent desteğine de sahip ücretsiz bir indirme yöneticisi. İndirme linklerini sürükleyerek programın şeffaf penceresine bıraktığınızda indirme işlemine başlayan program oldukça yüksek indirme performansı ile dikkat çekiyor.

Dosya İndirme Yöneticileri

Download Accelerator Plus

Download Accelerator Plusreklam gösterimiyapan ve özellik kısıtlamalı ücretsiz bir sürümün yanı sıra bir de ücretli sürümü bulunan popüler bir indirme yöneticisi. Pek çok yapılandırma ve entegrasyon ayarları bulunan program size yüzde 200'lere varan hızlandırma olanakları sunuyor.

Dosya İndirme Yöneticileri

FlashGet

Önceleri Jet Car olarak bilinen FlashGet, en eski indirme yöneticilerinden biri. Üzerinde Flashget logosu bulunan kare bir pencereye linkleri sürükleyerek indirme işlemlerini otomatik olarak başlatabileceğiniz program gelişmiş özellikler içeriyor.

Dosya İndirme Yöneticileri

Son Söz

Pek çok bağımsız çalışan indirme yöneticisi programı bulunmasının yanı sıra Mozilla İnternet tarayıcısı hem entegre bir indirme yöneticisi hem de aynı işlevi sunan pek çok eklenti seçeneği çıkarıyor karşımıza. Mozilla'nın yerleşik yöneticisi, indirme işlemlerini duraklatmak ve devam ettirmek için kullanılabilirken aktarımoranlarını yükseltmek için tarayıcı için geliştirilmiş eklentileri kullanabilirsiniz.

İndirme yöneticileri günümüzün olmazsa olmaz programlarından. İnternet'ten herhangi bir dosyayı indirmek için bu programlara başvurmanız hem indirme işleminizin herhangi bir nedenle iptal olmasının önüne geçiyor hem de indirme sürelerini oldukça düşürdüğü için size hayli zaman kazandırıyor.