En İyi Torrent ProgramlarıGüncelleme Zamanı
01.02.2010

Günümüzde artık yasal olarak da kullanılan paylaşım programlarının "En büyüğü Torrent'dir" desek yalan olmaz. Torrent programları; gerek hızları, gerekse düşük kaynak tüketimleri nedeniyle en çok tercih edilen indirme programları olarak gösterilebilir.

En İyi Torrent Programları

İllegal içerik paylaşımı yüzünden başının dertten kurtulmadığı Torrent programları, büyük firmaların sürücü ve uygulamalarını Torrent üzerinden paylaşması üzerine bir nebze olsun paklandı. Açık kod uygulama sistemlerinin hemen hepsinin Torrent üzerinden paylaşılması, kullanıcıya daha çabuk erişmesi politikasından yola çıkılmış olsa gerek. Bizler de sizler için "En İyi Torrent Programları" makalesini yazarak, doğru seçimi yapmanızı sağlıyoruz.

1. uTorrent: Bilinen en büyük ve en popüler Torrent programıdır. Bir paylaşım yazılımının barındırması gereken hemen her özelliği bünyesinde içerir. Yazılım, güçlü scanning özelliği ile sisteminizi yormadan arka planda paylaşılabilecek tüm dosyaları tarar ve client olarak gösterir. Yani paylaşıma sunar. Bunun yanı sıra sizin istediğiniz belirli klasörler içerisindekileri içeriği ya da dosyaları paylaşıma sunan uTorrent'de dosyalarınızı tamamen paylaşıma kapatabilirsiniz de. Uploading ve Downloading sınırlamalarını kendiniz atadığınız için İnternet hızınızda herhangi bir sekte yaşamıyorsunuz. 8Mbit hızındaki bir İnternet ile hem full hızda Torrent çekebilir hem de İnternet'te dilediğiniz gibi gezinebilirsiniz.

En İyi Torrent Programları

uTorrent'i indirmek için tıklayınız.

2. BitComet: En az uTorrent kadar popüler ancak birçok client'dan nedeni bilinmeyen sebepler yüzünden ban yediği için popülerliği düşmüştür. BitComet'in özellikleri genel olarak uTorrent ile aynıdır. Bu yüzden uTorrent'in tasarımı BitComet'e benzer. Hatta uTorrent dizayn edilirken BitComet'den esinlenilmiştir.

En İyi Torrent Programları

BitComet'i indirmek için tıklayınız.

3. Azureus: Torrent programlarının atası olarak gösterilir. Birçok ayrıntıyı içerisinde barındırır ve java üzerinden çalışır. Çoklu dosya indirme esnasında ayrıntılı bir öncelik sistemi gözünüze çarpabilir. Evet, Azureus'un en güzel özelliği, detaylı öncelik sistemini içerisinde barındırması. Ancak sistemi en fazla yoran Torrent programlarındandır. Bu yüzden şu anda günümüzde pek kullanılmamaktadır. Ancak ABD'li Torrent kullanıcıları hala Azureus'dan vaz geçememiştir.

En İyi Torrent Programları

Azureus'u indirmek için tıklayınız.

4. BitLord: BitComet'in geliştirilmiş versiyonudur. Hızlı download yapar ancak takip edemeyen tracker sistemi yüzünden çoğu kullanıcı BitLord'un yüzüne bakmaz. Yani, indirdiğiniz bir dosyadan sonra o içeriği seed'e bırakıp, tracker puanı toplamak istersiniz; geri baktığınız da çok az upload yaptığınızı görürsünüz. Bu yüzden kısır kalan puanlarınız yüzünden çoğu siteden ban yersiniz. İşte bu tip can sıkan problemler yüzünden BitLord bugün kan kayebeden en büyük torrent programları arasında gösteriliyor.

En İyi Torrent Programları

BitLord'u indirmek için tıklayınız.

5. BitTornado: Torrent'lerin atası olarak gösterilir. İlk gelişmiş tracker, seeder ve pear mantığını bu uygulamada görebiliriz. Torrent'de skor mantığı ilk BitTornado ile başlamıştır. Skor mantığı ise bilindiği gibi paylaşıma ne kadar çok dosya sunup, ne kadar upload yaparsan o kadar fazla seeder'ı olan dosya çekme imkanını yakalıyorsunuz. Tracking özelliğinin ilk ortaya çıktığı dönemlerde ise BitTornado bu işte de oldukça başarılıydı. BitLord'a göre daha iyidir, daha basittir. Ancak eski işletim sistemlerinde çalışır. Bu da bir dezavantajdır.

En İyi Torrent Programları

BitTornado'yu indirmek için tıklayınız.