En İyi Video İzleme ProgramlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
22.09.2014

Bilgisayarınızda video ve film izlemek için kullanabileceğiz ücretsiz ve kullanışlı medya oynatıcılar...

Evde film izleme alışkanlığı önceleri kasetler başladı, sonra CD'ler ve DVD'ler geldi. Hatta artık Blu-ray diskler de yavaş yavaş yayılıyor. Tüm bu süreç içinde bilgisayarlar ağırlıklı olarak İnternet'ten indirilen videolara ev sahipliği yapıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ve kolaylaşması, taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarlarla büyük ekran televizyonlar arasında daha rahat bağlantı kurulabilmesi, büyük monitörler bilgisayarlarda film izlemenin yaygınlaşmasını sağladı.

Bilgisayarlar videolara ve filmlere ulaşmayı ne kadar kolaylaştırsa da izlemek o kadar kolay olmayabiliyor. Kimi zaman büyük videolar sorun çıkartırken kimi zaman da codec sorunları oluşabiliyor.

Peki size en uygun film / video izleme programı hangisi? Bu sorunun cevabını sizin için seçtiğimiz en iyi beş video izleme programı arasından bulabilirsiniz.

KMPlayer

KMPlayer

KMPlayer AVI, FLV, MKV gibi pek çok video formatını destekleyen küçük ama gelişmiş bir video oynatıcıdır. KMPlayer sisteminizi yormaz ve sade arayüzü ile video izlemek gayet rahattır. İstenildiği takdirde arayüz için farklı temalar kullanılabilir.

KMplayer'ın en önemli özelliklerinden biri görsellik, eklenti ve çalma seçenekleri bakımından oldukça zengin olmasıdır. Programda tercihlerinize göre oynayabileceğiniz pek çok ayar bulunmaktadır. Hatta bu ayarlarla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz The KMPlayer: Seni Ayar Manyağı Yaparım adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

KMplayer'ı geniş video ve ses desteği sayesinde programı bir kere yükledikten sonra başka video izleme programı kullanmanıza gerek kalmıyor.

VLC Player

VLC Player

VLC Player özetle basit, hızlı ve güçlü bir film izleme programıdır. En büyük avantajı codec gerektirmemesi. MPEG-2, DivX, H.264, MKV, WebM, WMV, MP3 vb. hemen her dosyayı çalabilir.

VLC Player DVD, CD ve VCD'leri açabilir ve video akışlarını (stream) oynatabilir ayrıca pek çok altyazı dosyasını da desteklemektedir.

Media Player Classic Home Cinema

Media Player Classic Home Cinema

"Media Player Classic" projesinin devamı olan "MPC - Home Cinema" hemen hemen tüm video, ses ve resim dosyalarını destekler. MPEG-2 video, LPCM, MP2, AC3 and DTS ses dosyaları için dahili codece sahip olan program, özellikle büyük film ve video dosyalarının (1080p gibi) oynatılmasında etkilidir.

Türkçe dil desteği de bulunan Media Player Classic Home Cinema pprogramının 64-bit sürümü de bulunmaktadır.

Gom Player

Gom Player

VLC Player gibi Gom Player'da çoğu popüler video dosyası için dahili codec desteği sunmaktadır. Kullanıcılara pek çok gelişmiş özellik ve kişiselleştirme seçenekleri sunan Gom Player ayrıca codec bulma hizmeti de sunmaktadır.

Videolardan resim alabilen, sesi ayırabilen Gom player oldukça popüler bir video izleme programıdır. Ayrıca benim gibi Gom TV'de canlı yayımlanan Starcraft 2 maçlarını izlemek isterseniz illa ki bilgisayarınıza Gom Player yüklemeniz gerekiyor.

BS Player

BS Player

Uzun bir süredir piyasada olan BS Player, dünyanın en popüler video izleme programlarından biridir. Özellikle kullanıcılara kaliteli bir film seyri sunmaya odaklanan BS Player çok sayıda video dosyasını destekler.

İşlemciyi fazla yormayan BS Player bir medya kütüphanesi ile de film ve müzik arşivinizi yönetmenize de yardımcı olur. Türkçe desteği de olan program, kullanıcıların çeşitli detaylarla uğraşmadan kaliteli bir şekilde film izlemesine olanak sağlamaktadır.