Dijital Zaman Filmleri (1969- 2009)Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
21.12.2009

Bilgisayar korsanları, devletin gizli işlerini yapan özel teknoloji birimleri, dünyayı yok etmek için program geliştiren milyar dolarlık zenginler...

Dijital Zaman Filmleri (1969- 2009)Teknolojik öğeler içeren veya teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı filmlerden bir liste yapmak istesek hele bir de buna bilgisayar oyunlarından sinemaya uyarlanmış filmleri eklesek oluşacak listede bulunacak film sayısı muhtemelen binlerle ifade edilirdi.

İzleyicileri teknoloji bombardımanına tutmadan dijital yaşamı sorgulayan veya alaya alan filmlerden bir liste yaptığımızda ise aşağıdaki filmler ön plana çıkıyor.

Listede bulunan en eskisi 40 en yenisi 1 yıl önce vizyona girmiş filmler teknolojik gelişmeleri bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçirirken, her bir filmde insanların teknolojiden beklentilerinin bir sonraki film vizyona girinceye kadar gerçekleşmiş olduğuna da tanıklık ediyoruz. Eğer teknolojiye meraklıysanız ve kendinize biraz olsun boş zaman yaratabiliyorsanız bu filmleri izlemelisiniz.

1- Pirates of Silicon Valley

Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un gençlik yıllarındaki mücadelesini anlatan 1999 yapımı film, bilgisayar endüstrisinin bugüne gelinceye kadar geçirdiği aşamaları merak edenler için biçilmiş kaftan.

2- The Net


Aktris Sandra Bullock'un oyunculuğuyla hafızalara kazınan The Net, internetin yeni yaygınlaşmaya başladığı 90'lı yılların ortasında vizyona girdiğinde oldukça büyük ilgi çekmişti. Türkçe'ye "Av" olarak çevrilen filmin ana teması bilgisayar korsanlığı.

3- Hackers


Angelina Jolie'nin henüz 20 yaşındayken oynadığı film disketleri ve dial- up bağlantıyı tekrar hatırlamanıza neden olacağı için nostaljik sayılabilir.

4- Wargames


Vizyona girmesinin üzerinden çeyrek yüzyıldan fazla zaman geçmiş olan "Savaş Oyunu" (1983); çevrildiği dönem için öngörüleri yüksek, eğlenceli bir film.

5- MacHeads

Listedeki filmler içinde en yenisi olan MacHeads (2009) Mac'e karşı saplantılı bir bağlılık duyanların hayatlarını özetliyor.

- Üstte izlediğiniz trailerda bulunan Mac kullanıcılarından arkasında Apple'in New York'taki ünlü merkezini göstererek "Müslümanlar Mekke'ye gidiyorlar biz ise Macce'ye" diyen Mac kullanıcısı ve "Daha önce hiç Windows kullanan bir erkekle yatmadım" diyen Mac kullanıcısı genç kız filmden ilginç enstanteneler olarak göze çarpıyor.

Sneakers, Antitrust, Electric Dreams, Computer Wore Tennis Shoes ve Office Space

6- Sneakers


"Şifreciler", Robert Redford ve Dan Aykroyd'lu kadrosu ve beceriksiz dijital korsanlarıyla bu alanda yapılmış en komik filmlerden birisi. Eğer CNBC- E'de veya TNT'de yayınlandığında hala izlemediyseniz 125 dakika boyunca gülmeye hazır olun.

7- Antitrust


"Kontrol Dışı (2001)" Bill Gates'i şeytani planları olan bir kötü adam olarak göstermesi nedeniyle ilgiyi üzerine çekmişti. Neyseki kahraman programcılar kötü adamın dünyayı yok etmesine engel olabildiler.

8- Electric Dreams


Komşu kızına sahibiyle aynı anda aşık olan bir bilgisayarın hikayesinin konu edildiği "Elektronik Rüyalar", romantik komedi türünde çekilmiş olmasının yanında bir çeşit kişilik bölünmesinin izlerini de taşıyor.

9. The Computer Wore Tennis Shoes


Aktör Kurt Russell'ın gençlik döneminde oynadığı film 1969 yapımı bir klasik.

10- Office Space


Akıllarımızda printer linç etme sahnesiyle yer eden "Ofis Çılgınlığı", teknolojinin hayatımızdaki önemine yaptığı eleştiriyle gönüllerde taht kurdu ve çevrildiği 1999 yılından beri en iyi teknoloji eleştirilerinden birisi olarak yerini korudu.

Kaynak. mashable.com