E-posta Hakkında İlginç BilgilerEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
10.02.2011

Online dünyanın vazgeçilmez parçası e-posta hakkında neler biliyorsunuz?

E-postalar Hakkında İlginç Bilgiler

Sevsek de sevmesek de e-postanın iletişim alışkanlıklarımıza büyük oranda değiştirdi. 1990'dan bu yana giderek yaygınlaşan e-posta geleneksel postayı ve faksı geride bıraktı. Sosyal medyaların kişisel mesaj sistemi de popülerleşmeye başlamış olsa da e-mailler hala internetin hakim iletişim aracı.

E-postaları her gün kullanıyorsunuz ama hakkında ne biliyorsunuz. Örneğin ilk emaili kimin gönderdiğini, en yaygın Hotmail şifresini biliyor musunuz? İşte e-postalar hakkında ilginç gerçekler...

İlk gönderilen e-postada ne yazıyordu?
Roy Tomlinson ilk e-posta gönderen kişi olarak internet tarihine geçmiştir. Tomlinson özel olarak e-maili geliştirmekle görevlendirilmemişti ama MIT'ın ARPANET projesi (İnternetin öncüsü) için kullanışlı uygulamalar üzerinde çalışıyordu. E-posta fikri üzerinde çalışmaya başladı çünkü iyi bir fikir olduğunu düşünüyordu.

Yan yana duran iki bilgisayar arasında gönderilen ilk mesaj elektronik haberleşme için küçük ama önemli bir adımdı. Tomlinson ilk mesajın içeriğini tam olarak hatırlayamıyor ama muhtemelen "testing 123" ya da "QWERTYUIOP" (klavyenin üst sırasındaki harfler" olduğunu belirtiyor.

Spam (istenmeyen posta) kelimesi nereden geliyor?

Spam teriminin İngiliz Komedi grubu Monty Pyton'un bir skeçinden geldiğine inanılıyor. Aslen konserve jambon anlamına gelen Spam kelimesi yukarıda videosu bulunan skeçte bolca kullanılıyor. Skeçte aşçı teyze tüm yemeklerin içinde spam olan bir menü sayıyor. Sonunda Vikingler de "spam, spam, spam" nidalarıyla olaya katılıyorlar.

Videoda da olduğu gibi spam yani istenmeyen postalar kullanıcıların posta kutusuna doluşuyor. Kullanıcılar normal postalardan çok spam mail alıyorlar.

En yaygın E-posta şifresi nedir?
Görülen o ki tüm zamanların en popüler e-mail şifresi "123456". 2009'da 10.000 mail adresinin şifrelerinin ortaya çıkması ve Gawker'ın hacklenmesi ile ortaya çıkan bu istatistik değeli postalarımızı korumada pek de yaratıcı olmadığımızı gösteriyor.

Google 'Spam'lı menüsünde neler var?
video Gmail'in İngilizce versiyonunun Spam klasöründe 'spam'lı (konserve jambonlu) yemeklerden oluşan bir yemek menüsü görebilirsiniz. Spam klasörünü her açtığınızda Monty Pyton'un spam videosunda olduğu gibi her seferinde içinde spam barındıran farklı bir yemek adıyla karşılaşıyorsunuz. Google'ın menüsünde her biri konserve jambonla yapılan pek çok çeşit yemek bulunuyor: Spam Primavera (Spamlı sebzeli sos), Spam Swiss Pie (Spamlı Tart), Creamy Spam Broccoli Casserole (Kremalı spamlı brokoli güveci), Spam Veggie Pita Pockets (Spamlı sebzeli pide sandviç), Spam Fajitas vb.

E-postalar Hakkında İlginç Bilgiler

Mors alfabesinde @ işaretini nasıl yapılıyor.
20. yüzyılda e-postanın popülerliği oldukça artmış olmasına rağmen @ işareti 2004 yılına kadar mors alfabesinde kendine yer bulamadı. @ işareti mors alfabesindeki A ve C harflerinin karşılıklarının birleştirilmesi ile yapılıyor: Kısa - uzun - uzun - kısa - uzun - kısa

Elektronik posta nasıl yazılır?
İngilizce elektronik posta, e-mail, email, Email, E-Mail hatta eMail gibi pek çok şekilde yazılıyor. Çoğu İngilizce sözlük tireyi atarak "email" şeklinde yazmaya başladı. TDK'nın sözlüğüne e-posta olarak geçen elektronik posta Türkçede de oldukça farklı şekillerde yazılıyor: e-posta, eposta, E-posta, epost vb. Tabii bunların yanında İngilizcesini de farklı şekillerde kullananlar çok: mail, meil, emeil, meyil, meıl, maıl...

@ İşaretine ne ad veriliyor?
İngilizce "at" işareti ya da sembolü olarak biliniyor. Türkçe'de de İngilizce okunuşu olan "et" kullanılıyor. Başka dillerde ise daha anlamlı adlar verilmiş.

  • Felemenkçe de "apestaart" (maymun kuyruğu) deniyor.
  • İsveççe de "snabel-a" (Fil kuyruğuyla beraber A harfi) deniyor.
  • İtalyanca'da ise "chiocciolina" (küçük salyangoz) deniyor.

Diğer diller de "fare kuyruğu", "uyuyan kedi", "küçük ördek", "köpek", "kurtçuk" gibi takma atlar kullanılıyor.

Uzaydan ilk e-posta ne zaman gönderildi?
Uzaydan gönderilen ilk e-posta 1991 yılında STS-43 Atlantis uzak mekiğinin ekibi tarafından gönderildi. Apple'ın Macintosh Portable bilgisayarı ile AppleLink yazılımını kullanan ekip eposta ile şu mesajı gönderdi.

"Merhaba Dünya! STS-43 ekibinden selamlar. Bu uzaydan gönderilen ilk AppleLink. HARİKA vakit geçiriyoruz, keşke siz de yanımızda olsaydınız... cryo ve RCS! gönderin! Hasta la vista, baby... we'll back!"

Tahmin edebileceğiniz gibi son bölüm 1991 yılında gösterilen Terminatör 2: Kıyamet Günü'nden kült bir alıntı.

Hangi çizgi film karakterinin maili hacklendi?
Sevilen çizgi film karakteri Homer Simpson'ın [email protected] olan eposta adresi The Dad Who Knew Too Little adlı bölümde yayımlanmıştı. 2003 yılında Sipmsons'ın yazarlarından biri bu maile gelen postaları Homer'ın karakterine uygun şekilde cevaplıyordu; ta ki gelen posta sayısı aşırı fazlalaşıncaya kadar... Daha sonra artık aktif olmayan adres hackerlar tarafından kötü amaçlar için kullanıldı. chunkylover53'ü AIM arkadaş listesine ekleyenlerin makinesine zararlı yazılımlar bulaştı.