Microsoft Hakkında İlginç BilgilerEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
25.08.2010

PC dünyasının tepesindeki Microsoft hakkında büyük ihtimalle daha önce duymadığınız ilginç bilgiler...

Apple ve Microsoft arasında yıllardan beri süren rekabette giderek daha kızışıyor. Apple, iPod, iPhone, iPad gibi cihazlarla yarışta öne geçmeye başladı ama Microsoft, yazılımları ile piyasada hâlâ büyük bir yere sahip. Kurulduğu günden bu yana Microsoft ve Bill Gates hakkında iyi ve kötü pek çok şey yazılıp çizildi. Windows ne zaman mavi ekran hatası verse Bill gates'in kulakları çınladı ama Microsoft yoluna devam ediyor. İşte günümüzün en büyük şirketlerinden biri
olan Microsoft hakkında pek bilinmeyen ilginç bilgiler:

"Micro-soft" adı ilk ne zaman kullanıldı?
"Microsoft" adı ilk kez Bill Gates tarafından Paul Ellen'e (microsoft'un kurucularından) yazılan bir mektupta geçti. Gates, mektupta markanın adını "microcomputer" ve "software"den yola çıkarak Micro-Soft olarak yazdı. Daha sonra aradaki tire atıldı ve New Mexico'da Kasım 1976 yılında Microsoft olarak tescil edildi. Microsoft, bugünkü merkezinin bulunduğu Washington - Redmond'a 1986 yılında taşındı. Microsoft'un logosu yıllar boyunca pek çok kez değişti; şu anki logo 1987 yılında kullanılmaya başlandı. Bundan önce yukarıdaki logo kullanılıyordu.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler

Microsoft'un açılış sesini Brian Eno besteledi
Windows 95'in açılış müziği "Microsoft Sound", yenilikçi müzisyen Brian Eno tarafından yaratılmıştı. David Bowie ve U2 gibi sanatçılarla çalışan Brian Eno, San Francisco Chronicle'a verdiği bir röportajda böyle kısa bir müzik parçası üzerinde çalışmanın komik ve ilginç bir deneyim olduğunu söylemişti.
Windows 95'in müzik ile ilişkisi bu kadar değil; reklam kampanyasında da Rolling Stones'uın "Start Me Up" parçası kullanılmıştı.

Microsoft'un favori yemeği: Pizza
Google'ın çalışanlarına sunduğu ücretsiz abur cuburlar kadar etkileyici olmasa da Microsoft çalışanlarına ücretsiz içecek sunuyor. Microsoft merkezinde her yıl 23 milyon ücretsiz meşrubat tüketiliyor. Rakamlara göre Microsoft çalışanlarının en sevdiği içecekler süt ve portal suyu. Microsoft'un kampüsünde 35 kafeterya da bulunuyor. Bu kafeteryalar her gün yaklaşık 37.000 kişiye hizmet veriyor. Bedava içecekler iyi gittiğinden olsa gerek kafeteryalarda en çok pizza tüketiliyor.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler

Microsoft'un meşhur kod adları
Microsoft, çıkarttığı ilk işletim sisteminden bu yana projelerine kod adı vermeyi alışkanlık haline getirdi. Wikipedia'da bu takma adların uzun bir listesini bulabilirsiniz. İsimlerle ilgili ilginç bir detay ise Windows'un adı ile ilgili: Bill Gates, Windows'u Interface Manager adı ile piyasaya sürmeye hazırlanırken bir çalışanın ikna kabiliyeti sayesinde adını değiştirmiş.

Longhorn, Lone Star ve Vienna ve Mojave gibi kod adları aslında Microsoft'un pazarlama kampanyalarının birer parçası. Örneğin "Mojave Experiment" (Mojave Deneyi) Vista'nin kötüye giden imajıyla savaşmak ve yazılımı yeni kullanıcılara yepyeni bir ürün olarak sunmak için yapılmıştı.

Microsoft çalışanlarının profili
Microsoft çalışanlarının ya da şirket içinde kullanılan adıyla "Softie"lerin ortalama yaşı 38 ve geliştirici olarak kazandıkları yıllık ücret 106.000 dolara civarında. Microsoft bünyesinde şu an 88.180 kişi çalışıyor. Bunların 50.000'i Amerika'da bulunuyor ki Amerikalı çalışanların %76'sı erkek yani biraz maço bir şirket olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler


Microsoft yıldönümlerini M&M şekerlemeleri ile kutluyor
Çoğu şirketin kendi içinde ufak gelenekleri bulunuyor. Microsoft yazılımcıları da Microsoft'taki yıldönümlerini M&M şekerlemeleri ile kutluyor. "Softie"ler Microsoft'ta çalışmaya başladıkları günün yıl dönümünde çalıştıkları her bir serne için 1 pound (yaklaşık yarım kilo) M&M dağıtıyor. Yani Bill Gates bu geleneğe katılsaydı 27 Haziran 2010 gününde çalışanlara 17,5 kilo M&M dağıtmak durumunda kalırdı.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler

Microsoft'un hisseleri 9 kez bölündü
Microsoft halka açıldığı 1986 Mart'ından bu yana hisselerini 9 kez böldü. Şirketlerin hisselerini bölmesinin nedeni genellikle hisse fiyatlarının çok yükselmesidir.
Microsoft yıllar içinde hisselerini altı kere 2'ye 1 ve üç kere de 3'e 1 olacak şekilde ayırdı. Bölünmelerden önceki bir adet Microsoft hissesi bugünkü 288 hisseye karşılık geliyor. Microsoft ilk halka açıldığında bir hessesinin değeri 21 dolardı ki şu anki değeri 23 dolar civarında. Halka açılan ilk Microsoft hisseleri bölünmemiş olsaydı bugünkü değeri 6000 doların üzerinde olurdu.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler

Microsoft'un sanata düşkünlüğü
Sanat derken dijital resimlerden bahsetmiyoruz; Microsoft sahip olduğu resim, heykel, fotoğraf, seramik, cam vb. den oluşan 5000'den fazla sanat eseri ile dünyanın en büyük kurumsal sanat eseri koleksiyoncusu.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler

Microsoft'tan tuhaf sorular
Microsoft'ta iş başvurusunda bulunurken mülakatta tuhaf sorularla karşılaşmaya hazır olun çünkü Microsoft adaylara garip sorular yöneltmesiyle meşhur. Örneğin çok bahsedilen sorularından biri "Rögar kapağı neden yuvarlaktır." Şehir efsanesimi gerçek mi bilinmiyor ama bilinen bir şey var ki Microsoft "Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?" gibi klişe insan kaynakları soruları sormuyor. Sdayların sorunları nasıl çözdüklerini, mantıklarını ortya çıkartacak soruları tercih ediyor.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler

Microsoft 10.000'den fazla patente sahip
Microsoft şu an 10.000 fazla patente sahip ve her yıl 3000 kadar patent başavurusunda bulunuyor. Patentlerin çoğu yazılımların oldukça detay bölümleriyle ilgili olsa da 5000. ve 10.000. patentler anlaşılması kolay kullanıcı dostu. 5000. patent oyuncuların XBox360 oyunlarını canlı olarak izlemesini sağlayan teknoloji için; 10.000. ise gerçek objeleri veri imajlarla ilşkilendiren "Microsoft Surface" projesi için alınmış.

Microsoft Hakkında İlginç Bilgiler