Trend Micro Antivirus plus Anti SpywareEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
13.05.2010

Trend Micro Antivirus plus Anti Spyware antivirüs programlarının kıyasıya rekabet ettiği bir ortamda ortalama ama yeterli bir performans sunuyor.

Trend Micro Antivirus plus anti Spyware

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans: [star 4]
Sonuç: [star 4.5]
Artıları: Yüksek tarama hızı, basit kurulum ve arayüz, raporlama, virüs uyarılarını ayarlayabilme.
Eksileri: Eski makinelede düşük performans, Türkçe desteği bulunmuyor.


Trend Micro Antivirus plus anti Spyware bilgisayarınız için virüslere ve zararlı yazılımlara karşı güvenlik sağlayan bir antivirüs programı. Trendmicro bilgisayarınızda solucan, trojan (Truva atı) gibi programların değişiklik yapmasına PC'inize saldırıda bulunmasına engel oluyor.

Kurulum
Trend Micro'nun yükleme sihirbazını takip ettiğiniz sürece pek bir yükleme zorluğu çekmiyorsunuz. En temel ayar seçildiği zaman Trend Micro otomatik olarak çakışmaları engellemek için Windows'un güvenlik uygulamalarını devre dışı bırakıyor.

Trend Micro Antivirus plus anti Spyware

Özellikler
Diğer pek çok antivirüs programı gibi Trend Micro, ana panelden her şeyi kontrol etmenize izin veriyor. Özellikleri arasında yazılım geçmişi temizleme, tarayıcı çerez yönetimi, güvenlik uyarıları ve raporlarını kişiselleştirme bulunuyor. Kullanışlı özelliklerinden biri yapılan tüm spyware, trojan, bilgisayar açığı, virüs taramaların kayıtlarının (log) program yüklü olduğu sürece saklanması ve görüntülenebilmesi. Ancak bunun için "Log Settings" bölümünden eski kayıtların silinmesi seçeneğini kaldırmak gerekiyor.

Trend Micro Antivirus plus anti Spyware

Virüs veritabanı güncelleştirmelerin otomatik olarak ne zaman yapılacağı ayarlanabiliyor. Eğer isterseniz bu özelliği kapatıp istediğiniz zaman günceleme yapabilirsiniz. Hızlı (Quick), tam (Full system) ve özel (custom) olmak üzere üç ayrı virüs tarama seçeneği bulunuyor. Deneyimli kullanıcılar tercih ettikleri ayarlarda virüs tarama yapabilirler.

Trend Micro Antivirus plus anti Spyware

Trend Micro Antivirus plus Anti Spyware'nın kullanıcıya göstereceği uyarı miktarını ayarlayabiliyorsunuz. Merak etmeyin uyarı miktarını düşürmenin güvenlik ayarlarıyla bir ilgisi yok; sadece uyarı mesajlarına ne kadar sıklıkla maruz kalacağınızı seçiyorsunuz. Ayrıca güvenlik raporlarının da ne kadar arayla yapılacağını seçebiliyorsunuz.

Trend Micro Antivirus plus anti Spyware

Kullanım Kolaylığı
Trend Micro'nun arayüzü sade ve kullanımı kolay. Menü kategorileri oldukça sadeleştirilmiş pek çok kullanıcı ihtiyaç duyacakları temel özelliklere rahatça ulaşabilirler. Virüsler dışındaki tüm ayarlar diğer menüsünde bulunuyor. Yani üyelik, şifre, virüs tarama kayıtları uyarı ayarları aynı yere yerleştirilmiş. Deneyimli kullanıcılara hitap eden bazı detay ayarlar biraz saklı, deneyimli kullanıcıların bulmak için bir miktar kurcalamaları gerekebilir


Performans
Eğer Trend Micro Antivirus plus Anti Spyware programını eski bir bilgisayarda (Test Makinesi: Pentium 4 - 1GB Ram - Windows XP Service Pack 3) kullanacaksanız performas olarak problem yaşayabilirsiniz. Ancak virüs tarama hızı oldukça yüksek; tabii sistemden sisteme ve taranan dosya sayısına göre bu hız değişiyor.

Trend Micro Antivirus plus anti Spyware

Sonuç
Trend Micro AntiVirus plus AntiSpyware oldukça yeterli bir virüs koruma programı. Virüs ve zararlı yazılım tarama hızı tatmin ediyor. Tarama logları gibi her antivirüs programında olmayan kimi özelliklere de sahip. Ayrıca programda yeteri kadar özelleştirilebilen tarama ve güvenlik seçenekleri bulunuyor. Sonuç olarak Trend Micro AntiVirus plus AntiSpyware ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir antivirüs programı.