SnagIt 9Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
08.10.2009

SnagIt 9 piyasadaki en gelişmiş ekran görüntüsü yakalama (screenshot) programlarından biridir. Program sayesinde ekranınızın belirli bir bölümünü, açık olan herhangi bir pencereyi, kaydırma çubuğu ile ekranınıza sığmayan sayfaların tümünü kısacası ekranınızda gördüğünüz her şeyi kolaylıkla resim dosyası, video dosyası ya da metin olarak kaydedebilirsiniz.

SnagIt 9SnagIt programının 9. sürümü ekran görüntüsü yakalama konusunda kullanıcılara tam bir özgürlük sunuyor. Barındırdığı pek çok özellik arasından size en uygununu seçerek ekran yakalama işlemlerinizi istediğinizi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Farklı işlem profilleri içeren SnagIt 9, bu profillerin tamamen kişiselleştirilebilmesine ve yeni profiller yaratabilmenize de olanak verir. Yakalanacak ekran görüntüsünün yakalama metodunu, yakalanan ekran görüntüsünün kayıt şeklini, ekran görüntüsüne eklenecek efektleri ve ekran görüntüsü yakalama seçeneklerini SnagIt 9belirleyebileceğiniz gibi içerdiği düzenleyici ile yakaladığınız ekran görüntüsünün üzerinde pek çok değişiklik yapabilirsiniz.

SnagIt 9'un gelişmiş ekran yakalama teknikleri ile ekranınızın tamamının,ekranınızda bulunan bir pencerenin, kullanımda olan pencerenin, seçilen alanın, belirttiğiniz bir nesnenin, istediğiniz bir menünün, kaydırma çubuklu geniş bir sayfanın, çeşitli şekillerle seçtiğiniz alanların, panoya kopyalanmış bir verinin, tam ekran bir dos ekranının, bir tarayıcının ya da bir kameranın görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Böylesine geniş olanaklarla yakaladığınız görüntüleri SnagIt'in çok yönlü dışa aktarım özellikleri ile otomatik olarak yazdırabilir, panoya yapıştırabilir, dosya olarak kaydedebilir; e-posta ya da FTP programları ilegönderebilir;resim düzenleme, Excel, Word ya da PowerPoint programlarına gönderebilirsiniz. Bu dışa aktarım işlerinden önce yakalanan görüntüleri,SnagIt resim düzenleyicisi ile önizleyebilir ve yine bu düzenleyicinin gelişmiş işlevleri ile düzenleyebilirsiniz. Program diğer ekran görüntüsü yakalama araçlarının aksine görüntüleri yalnızca resim olarak kaydetmiyor aynı zamanda video kaydı, metinlerin kaydı ve internet sayfasındaki bütün resimlerin kaydedilmesi gibi kayıt modları da mevcut.

SnagIt 9

Programın kullanım kolaylığı yaratan özelliklerinden biri de SNAGIT OneClick menüsüdür. Bu menüyü ekranınızda istediğiniz bir alana yerleştirebilirsiniz. Mouse ile üzerine geldiğiniz açılan menü sayesinde SnagIt programındaki görüntü yakalama profillerine kolayca ulaşabilirsiniz.

SnagIt 9'un kullanıcı dostu arayüzü, programın birçok işlevi olmasına rağmen ekran görüntüsü yakalama işlemlerini kolayca halledebilmenize yardımcı olur. Program ile birlikte sahip olacağınız SnagIt Editor ise eksiksiz bir resim düzenleyicisidir ve böylece SnagIt 9 programını yükleyerek bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.