QuickTime 7.4.1Ekleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

QucikTime gelişmiş bir medya oynatıcıdır. Mpeg4 ve MP3 biçimlerinin yanısıra Roland Sound Canvas ve GS uzantılı zaman kodlu biçimleri okuyabilir, ayrıca internet akışlarını, fotoğraf, AVI, AVR, MPEG-1, H.263 ve OpenDML biçimlerini destekler. Apple tarafından sunulan Quicktime hem MAC hem de Windows'ta kullanılabilmektedir.

Kurulumu kolaydır. Kurulumu başlatın; kullanıcı sözleşmesini kabul ettikten sonra yükleme klasörünü seçerek yüklemeye devam edin. Yükleme bitiminde size yapabileceğiniz iki seçenek sunar:
quicktime
Bunlardan ilki beni oku yardım dosyasını görüntüleme, diğeri de dosya ve MIME türlerinin ayarlanması seçeneğidir. Dosya ve MIME türlerinin ayarlanması seçeneğine tıkladığımızda karşımıza "Dosya türleri" (File types) ve "MIME türleri" (MIME types) gibi iki sekme içeren bir tercihler penceresi gelir.
quicktime
Bu pencerede "Dosya türleri" sekmesinden QuickTime oynatıcının varsayılan oynatıcı olarak hangi dosya biçimlerini oynatabileceğini belirleyebilirsiniz. MIME türleri kısmında ise QuickTime eklentisinin varsayılan olarak hangi MIME türlerini kullanabileceğini belirleyebilirsiniz.
quicktime
Yükleme bitiminde QuickTime özelliklerinden bahseden ve Pro sürümünü almamızı öneren bir pencere ile karşılaşıyoruz.

quicktime

Bu pencere üzerinden "Daha fazla bilgi" (Learn more) seçeneğine tıkladığınızda bizi Apple'ın sitesine yönlendiriyor. Pro sürümü edinin kısmından (go Pro now) programın pro sürümünü edinebilirsiniz. "Hayır teşekkürler" (No thanks) diyerek bu reklam ekranından kurtulabilirsiniz.

Nihayet ptogramın arayüzü geliyor ve ilk dikkatimizi çekenler sağ ve solda iTunes hizmetinden son dizi ve filmer ile en iyi parçaları dinleme seçenekleri oluyor. Ortada seçilmiş en iyiler kısmı yer alıyor. Sol alt köşede ise hit parçalara hızlı bir biçimde erişebiliyoruz. Sağ alt kısım ise reklam içeriyor. Program penceresinin %85'ini kaplayan reklamlar ve sinema ile müzik linklerine tıkladığımızda ise bilgisayarımızda iTunes olmadığı için iTunes indirme sayfasına yönlendiriliyoruz.
quicktime
Programın arayüzü bir medya oynatıcıdan çok bir bir çevrimiçi müzik mağazasına benziyor. Üst kısımda "Dosya" (File), "Düzen" (Edit), "Görünüm" (View), "Pencere" (Window) ve "Yardım" (Help) menüleri konumlanmış.

Dosya menüsüne tıkladığımızda program ile gerçekleştirilebilecek özelliklerin çoğunun Pro sürümü ile gerçekleştirildiğini görüyoruz.
quicktime
Programın bu sürümü ile yapabileceklerimiz dosya açma, link açma, son kullanılanları açma gibi basit işlemlerle sınırlı. Düzen kısmından sadece kopyala seçeneğini kullanabiliyoruz. Gözümüze çarpan en kötü özelliği de görünüm kısmından film özelliklerini göster seçeneğinin bile sadece Pro sürüm ile sınırlı olması. Artık neredeyse her ücretsiz oynatıcıda bu özellik var. Ama bu programın bu sürümünde bunu gerçekleştiremiyoruz.

Programla birkaç görüntü oynatmayı deniyoruz. AVI, WMV ve FLV biçimlerini oynatamıyoruz. Program bu biçimleri oynatabilmemiz için ya sistemimizde eksik bileşen olduğunu ya da desteklenmeyen dosya biçimi olduğunu söylüyor. Nihayet .MOV uzantılı bir QuickTime dosyası buluyor ve onu izliyoruz. MOV formatı Apple tarafından üretilen bir format olduğu için en iyi Quicktime ile görüntülenebiliyor. Müzik konusunda hiçbir sorun yaşamadık ve kaliteli bir şekilde birkaç MP3 dosyası test ettik.
quicktime
Sonuç olarak program medya oynatımı açısından MAC kullanıcılarına daha çok hitap ediyor. Windows kullanıcı özellikle Apple tarafından dağıtılan yüksek çözünürlüklü film fragmanlarını ve TV dizilerini izlemek, çevrimiçi televizyonları takip etmek ve yanı sıra MP3 dinlemek için Quicktime'ı kullanabilirler.