Yahoo MessengerEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Tamamen kişiselleştirilebilir olan Yahoo Messenger kullanıcıya oldukça geniş çevrimiçi iletişim hizmeti sunan bir anlık ileti programı. Detayları bu incelemede...

Yahoo Messenger, arkadaşlarınız ile sohbet edebileceğiniz bir anlık ileti programı. Program mevcut sohbet programlarının genel özelliklerinin tümüne sahip yanı sıra ekstra birçok özellik de barındırıyor Anlık metin iletişiminin yanı sıra Yahoo Messenger yüksek kalite ses iletişimi olanağı da sunuyor. Kısacası tamamen kişiselleştirilebilir olan YM'in çevrimiçi hizmet skalası oldukça geniş.

Önceleri yalnızca Yahoo hesabı bulunan insanlarla sohbet edebilmenize olanak veren Yahoo Messenger artık rakibi Windows Live Messenger'ı kullanan Windows Live hesabına sahip olanlar ile de sohbet edebilme imkanı veriyor. Yani artık Yahoo Messenger'ı kullanarak Windows Live Messenger kullanan arkadaşlarınız ile de iletişim kurabileceksiniz.

Yahoo MessengerProgramın sohbet penceresi oldukça detaylı ve bu pencerede pek çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmek mümkün. Arkadaşınıza metin iletileri, titreşim, YM'a özel göz kırpmalar ve çeşitli sesli ifadeler yollayabilirsiniz. Konuşma pencerenizi çeşitli flash animasyonlar ile renklendirebilirsiniz. Arkadaşınızla görüntülü sohbet başlatabilir, oyun oynayabilir, fotoğraflarınızı ve kişisel bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Arkadaşınızı çok kullanıcılı konferans görüşmesine davet edebilirsiniz. Arkadaşınıza kişi listenizi, istediğiniz dosyaları ve e-posta yollayabilir ya da kısa mesaj atabilirsiniz. Ancak bu işlemlerin tamamını gerçekleştirebilmek için karşınızdaki kişinin de YM kullanıyor olması gerekir. Farklı bir sohbet programı kullanan kişiler ile ancak metin sohbeti gerçekleştirebilir; bu kişilere titreşim ve bazı temel Yahoo Messengerifadeleri gönderebilirsiniz. Bir eklentikurmadığınız sürece Windows Live Messenger'da bulunmayan bir özellik olan daha önce yazdığınız metinleri tekrar kullanabilme özelliği YM'da mevcut. Yukarı ve aşağı tuşu ile daha önce yolladığınız metinler arasında dolaşabilirsiniz ve tekrar yollamanız gereken mesajları yeniden yazmanıza gerek kalmadan gönderebilirsiniz. Ayrıca programın ileti geçmişi sayesinde konuştuğunuz kişi ile yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz sohbetleri tek tıklama ile görebilirsiniz ya da bu kişi ile gerçekleştirdiğiniz bütün konuşmaların arşiv halini kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Yahoo Messenger hazır durum mesajlarının yanı sıra kendi durum mesajınızı yazabilme olanağı sunuyor. "Çevrimiçi", "Meşgul", "Dışarıda" gibi hazır durum mesajlarının listede adınızın yanında görüneceği gibi isterseniz durumunuzu kendiniz yazabilirsiniz.

Yahoo Messenger

Yahoo Messenger, "Eklentiler" (plug-ins) özelliği sayesinde pek çok eğlenceli ve yaralı etkinlik gerçekleştirmenize olanak verir. İsteğe bağlı olarak edineceğiniz eklentiler ile film fragmanlarını izleyebilir, çevrimiçi radyo yayınlarını dinleyebilir, bulunduğunuz şehrin hava durumunu görüntüleyebilir ya da oyun oynayabilirsiniz.Yahoo Messenger yeni hali ile Windows Live Messenger'a dişli bir rakip olduğunu gösterdi. Pek çok eğlenceli ve kolay kullanılabilir özelliği sayesinde Yahoo Messenger kesinlikle denenmesi gereken bir sohbet programı.