RPG Maker XPEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

RPG Maker XP, kolay kullanımı sayesinde size kendi "orta dünya"nızı yaratabilmenize olanak veriyor.

RPG (role playing game - rol yapma oyunu) fanatiklerine kendi dünyalarını yaratmak için mükemmel bir fırsat! RPG Maker XP programı ile tüm ayrıntılarına sizin karar verdiğiniz gerçek zamanlı (savaş esnasında tura dayalı) bir RPG oyunu oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz hikaye doğrultusunda ilerleyen oyununuzun bütün veritabanını istediğiniz biçimde özelleştirme olanağına sahipsiniz. Oyunun kahramanlarını; bu kahramanların sınıflarını, yeteneklerini, item'larını, silahlarını, zırhlarını; düşman kuvvetleri; karakterlerin savaş sırasında aldıkları durumları; animasyonları; haritaların çevre dokularını; oyun esnasında gerçekleşen olayları dilediğinizce kişiselleştirebilirsiniz.

Hayal ettiğiniz dünyada geçen hayal ettiğiniz hikayeyi yaratın!

RPG Maker XPRPG Maker XP

RPG Maker XP, bir RPG oyununda olması gereken tüm özellikleri içeren hazır bir veritabanına sahip. Bu veritabanını düzenleyerek kendi veritabanınızı yaratabilirsiniz. Veritabanı penceresi 13 sekmeden oluşuyor ve her sekme oyunun farklı özelliklerini yapılandırabileceğiniz ayarlar içriyor.

Veritabanı oldukça detaylı olmasına rağmen kolaylıkla düzenlenebilir. Herhangi bir script bilgisi gerektirmeyen bu düzenleme işlemi sırasında birkaç kutucuk işaretlemeniz, metin kutularına kısa yazılar girmeniz, açılan listelerden seçim yapmanız yeterlidir.

RPG Maker XPRPG Maker XP

Eğer script düzenleme konusunda deneyimli iseniz program size bir de script düzenleyici sunuyor. Bu düzenleyici sayesinde yarattığınız oyunun çok daha fazla detayını düzenleyebilirsiniz.

RPG Maker XPRPG Maker XP

RPG Maker XP, güzel bir RPG oyunu yapabilmek için yeterli, pek çok araç barındırıyor. İsterseniz bu araçları kişiselleştirerek kullanabilir ya da kendi araçlarınızı ve animasyonlarınızı programın içine aktarabilirsiniz ve böylece tamamen size özel bir oyun dünyası yaratabilirsiniz.

Programın ana penceresi oyun alanının düzenlendiği ekrandır. Ana penceredeki sol sütunda haritaları, birbirleri ile olan ilişkilerine göre görmek mümkün ve harita şemasının üst kısmında, seçilen harita türüne göre kullanabileceğiniz doku seçenekleri bulunur. Bu doku seçeneklerini seçerek sağda görülen oyun alanını istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bunun için oyun alanı dört farklı katmana ayrılmış. Bunlardan üçü, oyun alanında yükseklik hissi veren alt-üst ilişkisi katmanları; diğeri ise oyunda gerçekleşecek olayları düzenlediğiniz olaylar katmanı.

Oyun dünyasınayerleştirilen olaylar, oyunun temelini oluşturuyor. Çünkü oyununuzun kurguladığınız hikaye doğrultusunda gelişmesi için hangi olayların gerçekleşeceğini ve bu olayların ne tür detaylar içereceğini iyi planlamalı ve uygulamalısınız. RPG Maker XP size bu konuda da oldukça geniş olanaklar sunuyor.

RPG Maker XP, kolay kullanımı sayesinde kendi "orta dünya"nızı yaratabilmenize olanak veriyor. Ancak bunu gerçekleştirebilmeniz için ekran karşısında uzunca bir süre geçirmeniz gerekiyor.