Veri KurtarmaEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
29.03.2010

Dijital ortamda sakladığınız önemli bir verinizi kaybettiğiniz oldu mu hiç? Sabit disklerinizdeki, harici disklerinizdeki, Flash belleklerinizdeki ya da hafıza kartlarınızdaki belgelerinize, dosyalarınıza, fotoğraflarınıza ya da videolarınıza ulaşamadığınız oldu mu? Cevabınız "Hayır" ise kendinizi şanslı saymalısınız. Çünkü veri kaybı soru ile karşı karşıya kalan pek çok kullanıcı bulunuyor. Neyse ki bu sorunun bir çözümü mevcut: veri kurtarma.

Veri Kurtarma

İngilizcesi "data recovery" olan veri kurtarma; depolama birimlerindeki fiziksel hasar, silinme ya da biçimlendirilme (format) gibi durumlar sonucu erişilemez hale gelen ya da kaybolan bilgilerin geri getirilmesi anlamına geliyor. Verilerinizi kazara kaybetmeniz ya da sildikten sonra ihtiyaç duymanız halinde başvurduğunuz bir yöntem olan veri kurtarma sizin için çok değerli dosyaları geri getirebiliyor. Bu amaç için üretilmiş olan programları kullanarak Geri Dönüşüm Kutusundan silinen veya virüsler, fiziksel hasarlar, biçimlendirme ve benzeri nedenlerle artık kullanamadığınız verilerinizi tekrar elde edebiliyorsunuz.

Piyasada bulunan en popüler ve başarılı veri kurtarma programlarını sizin için bir araya getirdik.

R-Studio

R-StudioR-Studio; virüsler, kötü niyetli saldırılar ve donanım ya da sistem çökmeleri sonucu kaybolan verileri geri getirebilmesi ile ünlü, kapsamlı bir veri kurtarma programı. FAT/NTFS (Windows), HFS/HFS+ (Mac), UFS1/UFS2 ve Ext2FS/3FS dosya sistemlerini destekleyen program; disk bölümleri biçimlendirilmiş, hasar görmüş ya da silinmiş olsa dahi veri kurtarma yapabiliyor. Dinamik Diskler ve RAID disklerde veri kurtarma işlemi gerçekleştirebilen R- Studio ayrıca şifrelenmiş ve sıkıştırılmış dosyaları da geri getirebiliyor.

Derinlemesine analiz yaparak depolama birimlerindeki kayıp verileri bulabilen R-Studio, bulunan dosyalar ile ilgili geniş bilgiler veriyor ve dosyalarıönizleyerekgerçekten geri getirmek istediklerinizi kurtarabilmenize olanak veriyor. Güçlü analiz özelliği sayesinde her türlü dosyasistemini detaylı bir şekilde tarayabilen programın tarama süresi biraz uzunolabilirancaksonuçlargözönüne alındığında buna değdiği görülüyor. Depolama birimlerindeki silinmiş ya da biçimlendirme, kötü niyetli saldırı veya çökme sonucu erişilemez hale gelmiş verilerinizi R-Studio ile kolayca geri getirebiliyorsunuz.Programayrıcaherhangibirdonanımhatasından şüpheleniyor ya da sabit diskiniz sürekli "bad sector" hatası veriyor ise kullanabileceğiniz bir disk görüntüsü alma seçeneği sunuyor. Bu işlev sayesinde diskinizin birebir kopyasını oluşturabiliyor ve ciddi bir donanımsal sorun karşısında kurtarma işlemini bu görüntü dosyası üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.
R-Studio'nun yalnızca 64KB boyutundan küçük dosyaları kurtarabilen ücretsiz bir sürümü bulunuyor. Bu sürüm her türlü analiz işlemlerini gerçekleştirebilmenize ve bulunan dosyaların önizlemelerini görüntüleyebilmenize olanak veriyor ancak 64KB'lık limit nedeniyle işinizi görecek boyutta veri kurtarma yapamıyorsunuz. Dosyalarınızı limitsiz bir şekilde geri getirebilmenize için 79.99 dolar ödeyerek programın tam sürümünü edinmeniz gerekiyor.

Disk Doctors Windows Data Recovery

Disk Doctors Windows Data RecoveryDisk Doctors Windows Data Recovery; sıradan veri kurtarma programlarından çok daha farklı bir program. Diğer veri kurtarma programlarının geri getiremediği ve hatta görüntüleyemediği dosyaları bulabilmeyi taahhüt eden program, sahip olduğu TurboScan ve File Tracer teknolojileri ile en başarılı veri ve disk bölümü kurtarma çözümlerinden birisi. Disk Doctors Windows Data Recovery; sabit disklerden, USB Flash belleklerden, harici disklerden ve bellek kartlarından dosya kurtarabiliyor.

FAT ve NTFS dosya sistemleri için kullanabileceğiniz iki program olarak gelen Disk DoctorsWindows Data Recovery;basit, turbo ve dosya izleme olmak üzere üç farklı tarama yapabiliyor. Standart bir tarama yapan basit taramanın yanı sıra daha derinlemesine bir tarama yapan turbo tarama ve istediğiniz dosya türlerine göre arama yapabilen dosya izleme ile kayıp verilerinizi bulma olasılığınız oldukça yükseliyor. Sihirbaz yardımı ile tarama işlemlerini adım adım gerçekleştirebilmenize olanak veren program, kolaylıkla kullanılabiliyor. Disk Doctors Windows Data Recovery, ayrıca depolama birimlerinin görüntüsünü (imaj) alabilmenize ve bu görüntü dosyalarını kullanarak veri kurtarma yapabilmenize olanak veriyor.

Programın ücretsiz birşekilde indirip kullanabileceğiniz deneme sürümünde disk görüntüsü alma, disk görüntüsünden veri kurtarma ve tarama sonucunda bulunan verilerin kurtarılması gibi işlevler kullanılamıyor, sadece kurtarılabilecek dosyalarınızıgörüntüleyebiliyorsunuz.Bubaşarılıprogramın tüm özelliklerini kullanabileceğiniz tam sürümü 129 dolardan satılıyor. Ayrıca programın üreticisi, FAT ve NTFS dosya sistemlerinde veri kurtarma yapabilen modülleri ayrı ayrı satıyor. Bu sürümlerden yalnızca birini satın almak istediğinizde ise satış fiyatının yarısını ödüyorsunuz.

EASEUS Data Recovery Wizard

EASEUS Data Recovery WizardEASEUS Data Recovery Wizard; Geri Dönüşüm Kutusundan boşaltılan ya da disk bölümü hasarı, sistem çökmesi, virüs saldırısı vb nedenlerle silinen dosyaları geri getirebilen bir veri kurtarma programı. Sabit disk, RAID, USB Flash bellek ve hafıza kartları gibi depolama birimlerindeki kayıp, silinmiş ya da hasar görmüş dosyaları kurtarabilen program; FAT12, FAT16, FAT32, NTFS/NTFS5 dosya sistemleri üzerinde çalışabiliyor.

Etkili kurtarma işlemleri gerçekleştirebilen ve kullanımı oldukça kolay olan EASEUS Data Recovery Wizard, açılışta kullanıcıya üç seçenek sunuyor: Deleted File Recovery, Complete Recovery ve Partition Recovery.Deleted File Recoveryseçeneği ile yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınızı geri getirebiliyorken Complete Recovery seçeneği ile dosya sistemi çöken ya da biçimlendirilen disklerdeki tüm verileri geri getirebiliyor; Partition Recovery seçeneğini kullanarak ise silinen ya da kaybolan sabit disk bölümlerinizi kurtarabiliyorsunuz. Program, tarama sonucu bulunan dosyaları ağaç görünüm şeklinde listeliyor ve detaylı filtrelemeler ile istediğiniz dosyaları kolayca bulabilmenize olanak veriyor. Ayrıca hem resim dosyaları hem de Word ve Excel dosyaları için geçerli olan önizleme özelliği sayesinde dosyaları, kurtarma işlemi öncesi önizleyebiliyorsunuz.

Programın kurtarma işlevi dışında tüm özelliklerini kullanabileceğiniz demo sürümünü, ücretsiz bir şekilde edinme şansına sahipsiniz. Bu sürüm, kullanarak depolama birimlerinizde tarama yapabiliyor ve kayıp dosyalarınızı bulabiliyorsunuz. Ancak silinmiş ya da kaybolmuş verilerinizi kurtarabilmek için programın 69.95 dolardan satılan tam sürümünü edinmelisiniz.

VirtualLab Data Recovery

VirtualLab DataRecovery, tüm veri kurtarma ihtiyaçlarınızı karşılayabilen eksiksizbirprogram. Belirli depolamaaygıtlarıve dosya sistemleriile çalışan diğer programların aksine VirtualLab Data Recovery, sabit diskler, CD ve DVD'ler, RAID, flash bellek, hafıza kartı ve Mac disk bölümleri gibi depolama teknolojilerinin yanı sıra FAT 12/16/32, NTFS, NTFS5 (VISTA), NSF, Mac HFS/HFS+ ve Ext2FS dosya sistemlerini destekliyor.

VirtualLab Data Recovery ile hasar gören ya da silinen disk bölümlerinizi, yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınızı, Mac HFS ve HFS+ disk bölümlerinizi, Outlook Express ve Mozilla Thunderbird programlarında sildiğiniz e-postalarınızı, silinmiş ya da okunamayan CD ve DVD'lerdeki dosyalarınızı ve hafıza kartlarından silinmiş fotoğraflarınızı geri getirebiliyorsunuz. Geniş kullanım alanına sahip olan programın ara yüzü oldukça şık ve kullanışlı. Göze hitap eden ve kayıp verileri hızlı bir şekilde aramaya başlamanıza olanak veren bu ara yüz sayesinde veri kurtarma konusunda deneyimsiz olan kullanıcılar dahi programı kullanmakta zorluk çekmezler. VirtualLab Data Recovery; PC Disk Bölümlerini Kurtarma, Silinen Dosyaları Kurtarma, Mac Disk Bölümlerini Kurtarma, E-postaları Kurtarma, CD/DVD-ROM Kurtarma ve Fotoğraf Kurtarma modüllerinden birini seçtiğinizde hızlı bir şekilde tarama yaparak kayıp verilerinizi buluyor; verilerinizin durumlarını görüntülüyor ve verilerinizi kurtarabilmenize yardımcı oluyor.

VirtualLab DataRecovery programınınücretsiz deneme sürümü, kayıp dosya taraması yapabilmenize ve bulunan verileri önizleyebilmenize olanak veriyor. Ancak bu sürüm, bulunan kayıp verilerin kurtarılabilmesini sağlamıyor. Programın 100MB veri kurtarma limitli sürümü 39.95 dolarlık fiyat etiketine sahip. Bu sürümün 1TB'a kadar dosya kurtarabildiğini fakat kurtarılabilen veri boyutu arttıkça programın fiyatının da arttığını belirtelim. Ayrıca programın bir de sınırsız sürümü mevcut. Bu sürümün fiyatı ise 349.95 dolar!

Recover My Files

Recover MyFilesRecover MyFiles; silinen dosyaları ve biçimlendirilmiş ya da hasar görmüş sürücülerdeki verileri geri getirebilen gelişmiş bir veri kurtarma programı. Sabit diskler, dijital fotoğraf makineleri, USB Flash bellekler ve hafıza kartları üzerinde veri kurtarma işlemi gerçekleştirebilen program; Word, Excel, PowerPoint, Outlook, AutoCAD, Money, QuickBooks, SQL, MYOB, MPEG, AVI, MP3 ve e-posta ve fotoğraf dosyaları dahil 350'den fazla dosya türünde veri kurtarma yapabiliyor. Program ile verikurtarmakoldukça kolay; herhangiteknik bir bilgigerekmiyor. Recover MyFiles ayrıca kurtardığınız verileri doğrudan optik disklere yazdırabilmenize olanak veren bir CD/DVD yazdırma işlevi içeriyor.

Bir sihirbaz yardımı ile kolayca taramalar gerçekleştirebilmenize olanak veren Recover My Files, özellikle aranan dosyaların türü seçiminde oldukça geniş olanaklar sunuyor. Recover My Files, altı ana kategorideki onlarca dosya türünden istediğinizi seçebilmenize olanak veriyor. Dosya türü dışında dosya adı ve uzantısı, dosya boyutu, dosyanın oluşturulma/değiştirilme/son erişilme tarihlerine ve anahtar kelimeye göre filtrelemeler de yapabilen program, böylece yalnızca aradığınız dosyaların bulunmasını ve veri kurtarma işleminizi daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmesini sağlıyor. Recover My Files, arama sonuçlarının listelendiği ekranda, dosyalar ile ilgili geniş bilgiler vermenin yanı sıra bu ekranın alt kısmında dosyaların önizlemesini de görüntülüyor.

Başarılı bir veri kurtarma programı olan Recover My Files'ın ücretsiz deneme sürümü, gelişmiş arama özellikleri sayesinde silinmiş dosyaları ve biçimlendirilmiş disklerdeki verileri bulabiliyor ancak bu verilerin kurtarılabilmesine olanak vermiyor. Programın veri kurtarabilen tam sürümü ise 69.95 dolarlık bir fiyata sahip.

Digital Rescue Premium

Digital Rescue PremiumDigital Rescue Premium; kazara sildiğiniz dosyalarınızı anında geri getirebilen etkili bir program. Önemli ofis belgelerinizi, e-postalarınızı, fotoğraflarınızı, müziklerinizi, videolarınızı veya farklı türlerdeki dosyalarınızı kurtarabilen program;önemlidosyalarınızın elinizden uçup gitmesini engelliyor. FAT 16, FAT 32 ve NTFS gibi yaygın olarak kullanılan dosya sistemlerini destekleyen Digital Rescue Premium; sabit disklerde, harici disklerde, USB Flash belleklerde ve hafıza kartlarında veri kurtarma işlemleri gerçekleştirebiliyor.

İlgi çekici bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Digital Rescue Premium,açılışta size üç seçenek sunuyor: Recover Lost Files, Recover Lost Email ve Permanenetly Delete Data. Recover Lost Files seçeneği; mevcut depolama birimlerini tarıyor ve bulunan dosyaları geri getirebiliyor. Program, bulunmasını istediğiniz dosyaların türlerini, ismini ve son düzenlenme tarihini belirleyebilmenize olanak veriyor; böylelikle samanlıkta iğne aramak zorunda kalmıyorsunuz. Recover Lost Email seçeneği ile e-posta veritabanlarını tarıyor vesilinmiş olane-postalarınızı geri getirebiliyor.

Son seçenek olan Permanenetly Delete Data ise tıpkı Recover Lost Files seçeneğinde olduğu gibi depolama birimlerini tarıyor ve belirlediğiniz türde yine belirlediğiniz isim ya da düzenleme tarihine sahip dosyalar buluyor. Ancak bu kez bulunan dosyalar, geri getirilmek yerine kurtarılamayacak şekilde siliniyor. Böylece önemli ve gizli verilerinizin başkalarının eline geçmesin önlemiş oluyorsunuz.

Digital Rescue Premium programının ücretsiz deneme sürümü, e-posta kurtarma ve verilerin kalıcı olaraksilinebilmesi işlevlerinikullanabilmenize olanak vermiyor. Bu sürümde yalnızca kısıtlı bir boyutta veri kurtarma işlemi yapabiliyorsunuz. Programın kısıtlamasız kullanabileceğiniz tam sürümü için 49.99 dolar ödemeniz gerekiyor.

Glary Undelete

Glary UndeleteGlary Undelete; FAT ve NTFS dosya sistemlerinde silinen dosyaları geri getirebilen ücretsiz ve kullanımı kolay bir veri kurtarma programı. Bu güçlü program; Geri Dönüşüm kutusundan, Komut İsteminde ya da SHIFT tuşu yardımı ile doğrudan silinen dosyaları geri getirebiliyor. Hatta Glary Undelete virüsler ya da sistem çökmeleri nedeniyle silinen dosyalarınızı bile kurtarabiliyor. FAT, FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5, NTFS + EFS dosya sistemlerini destekleyen program ayrıca CompactFlash, SmartMedia, MultiMedia ve Secure Digital hafıza kartlarındaki silinmiş fotoğrafları kurtarabiliyor.

Glary Undelete programı ile kazara sildiğiniz dosyalarınızı kurtarabiliyorsunuz. Basit bir arayüze sahip olan program, seçtiğiniz depolama biriminde tarama yapıyor ve daha önce silinmiş olan dosyaları bulup listeliyor. Programın tarama hızı, depolama biriminizin boyutuna bağlı olmakla birlikte, oldukça iyi. Önizleme imkanı bulunmayan dosya listeme ekranı; bulunan dosyaların durumlarını, türlerini ve boyutlarını görüntülüyor.Programın dosyaların önizlemesine olanak vermemesi, kurtarılacak olan dosyaların belirlenmesini zorlaştırmasına rağmen dosyaların durumlarını göstermesi, hangi dosyanın kurtarılma olasılığının ne olduğunu görmenizi sağlıyor.

Silinmiş dosyaların, yeniden kazanılabilmesini sağlayan Glary Undelete, tamamen ücretsiz bir şekilde indirilip kullanılabiliyor.

Recuva

RecuvaOkunuşu İngilizce "recover" kelimesi ile aynı olan Recuva, yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınızı geri getirebilen ücretsiz bir Windows aracıdır. Program; Geri Dönüşüm Kutusundan silinenler dosyaların yanı sıra fotoğraf makinelerinin hafıza kartlarından ya da MP3 oynatıcılardan silinen dosyaları da geri getirebiliyor. Hatta program; kötü niyetli yazılımlar ya da sistem çökmeleri nedeniyle kaybolan dosyaları da kurtarabiliyor.

Program açılışında sizi karşılayan sihirbaz; dosya türünü, dosya konumunu ve arama derinliğini belirleyerek hızlı bir şekilde tarama yapabilmenize olanak veriyor. Program tarama sonrası bulunan dosyaları listeliyor ve seçtiğiniz dosyaları kurtarabilmenizi mümkün kılıyor. Ayrıca programın gelişmiş kipine geçerek daha detaylı taramalar yapabiliyor; bulunan dosyaların önizlemesini ve bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz.

Piriform tarafından üretilen Recuva ile tamamen ücretsiz bir şekilde veri kurtarma işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Karşılaştırma Tablosu

Veri Kurtarma Programları