En İyi Dosya Paylaşım SiteleriEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
16.02.2011

Dosyalarınıza heryerden ulaşabilmek, saklamak ve paylaşmak için kullanılan dosya paylaşım sitelerinden en çok kullanılan 10 tanesi işte karşınızda.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Dosya paylaşım siteleri günlük hayatta sıkça kullandığımız veri depolama, saklama ve paylaşım alanlarıdır. Bu sitelerde paylaşılan program, oyun, ses, video vb. dosyalardan da yararlananlar için de oldukça kullanışlıdır.

Bu dosya paylaşım sitelerinden üye olmadan, ücretsiz ve ücretli olmak üzere üç şekilde faydalanabilirsiniz. Üye olmadan siteleri belirli kısıtlama ve sınırlarla kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz üyelikte ise sitedeki farklı özelliklerin bir kaçını kullanmaya hakkınız olabiliyor. Ücretli üyelikte de belirli bir sınırlama olmadan dosya paylaşım sitelerinden tüm olanaklarından rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz.


Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

RapidShare
RapidShare eskiden beri hizmet veren en popüler paylaşım sitelerinden birisidir. Yaratıcısı Christian Schmid'tir ama Schimid, yönetimi 2010 yılında şirketin CEO'su olan Bobby Chang'a bırakmıştır. RapidShare yaptığı yeniliklerle kullanıcı çekmeye devam ediyor.

 • Üye olmadan: Yüklediğiniz dosyaların sunucuda tutulma süresi 30 gün, Paralel upload yapılabilir maksimum upload 500 MB kadar, indirmeye başlayabilmek içinde belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Ayrıca indirme hızınızda düşük. Ekstra olarak dosya yüklerken veya indirirken sıkılmamak için RapidShere de oyun oynayabilirsiniz.
 • Ücretsiz üyelik: Normal kullanımdan farklı olarak yüklenen dosyanın sunucuda tutulma süresi 90 gün, bir dosya yönetim sistemine sahip oluyorsunuz.
 • Ücretli üyelik: Aylık 150 GB trafik, 50 GB güvenli diske sahip oluyorsunuz, indirme yapabilmek için beklemenize gerek yok. Aynı anda birden fazla indirme yapabiliyorsunuz indirme yaparken duraklatıp yeniden başlatabiliyorsunuz ve maksimum dosya yükleme boyutunuz 2 GB ve internet hızınızdan tamamen faydalanabiliyorsunuz.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Hotfile
Dosya paylaşım sitesi Hotfile 2001 yılından Panama'da kurulmuş. Site Türkçe dil desteğine sahip olduğu için Türk kullanıcılarından oldukça ilgi görmektedir.

 • Üye olmadan: Sunucuya yüklenebilen maksimum dosya boyutu 400 MB. İndirme yapabilmeniz için belirli bir süre beklemeniz gerekiyor ayrıca her 30 dk için 1 indirme hakkınız var. İndirme hızınız yavaş ama sitedeki dosya kontrol özelliğinden yararlanabiliyorsunuz.
 • Ücretsiz üyelik: Birden fazla dosya yükleyebiliyorsunuz üstelik FTP upload da yapabiliyorsunuz. Yüklediğiniz dosyanın indirilme sayısına göre (bu sayı en az 1000) belirli bir miktar kazanç elde edebilirsiniz ayrıca dosya yöneticisini de kullanabiliyorsunuz.
 • Ücretli üyelik: Beklemeden yüksek hızda ve eş zamanlı indirme yapabilme, indirme yöneticilerini kullanabilem ve downlaod yaparken duraklatabilme özellikleri bulunuyor.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Netload
Alman bir firma tarafından kurulan Netload, son zamanlarda giderek popülerleşen kullanışlı bir dosya barındırma sitesidir.

 • Üye olmadan: Saat başı maksimum trafik 100 MB. İndirme hızı yavaş ve yüklenebilien maksimum dosya boyutu 400 MB kadar. Aynı anda birden fazla indirme desteklenmiyor. Yüklenen dosyaların sunucuda tutulma süresi ise 30 gün. İndirme yapabilmek için belli bir süre beklemeniz gerekiyor ve bu sırada pop-up şeklinde bir reklam gösteriliyor. İndirme programlarını desteklediği için her hangi bir program kullanabilirsiniz. Ayrıca üye olmadan çoklu upload yapabilirsiniz.
 • Ücretsiz üyelik: Yüklediğiniz dosyalar en az 20000 kez indirildiyse 100 dolar kazanıyorsunuz ve dosya yöneticisinden faydalanabiliyorsunuz.
 • Ücretli üyelik: 16 Mbit'e kadar indirme sağlanıyor. Trafik limiti yok. Aynı anda sınırsız indirme yapılabiliyor ve reklam yok. FTP ve FXP kullanarak upload yapabilir, sınırsız veri depolayabilirsiniz.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Fileserve
Alternatif dosya paylaşım sitesi arayan kullanıcıların beğendiği diğer bir mekan ise Fileserve sitesidir.

 • Üye olmadan: Sunucuya yüklenebilen maksimum dosya boyutu 1 GB. Aynı andan birden fazla dosya yükleyebiliyorsunuz. Fileserve linklerinin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Diğer dosya paylaşım sitelerinde olduğu gibi bu sitede de üye olmayanlara ve ücretsiz üyelere uygulanan indirme hızı kısıtlaması aynı.
 • Ücretsiz üyelik: Normal kullanıma ekstra olarak dosya yöneticisine ve 500 GB kadar bir depolama alanına sahip oluyorsunuz. Sunucuya dosya transfer etmek içinde FTP ve FXP kullanabiliyorsunuz. Yüklediğiniz dosyaların indirilme sayısına göre gelir elde edebiliyorsunuz.
 • Ücretli üyelik: Yüklenebilen maksimum dosya boyutu 2 GB, kısıtlamalar olmadan rahatlıkla indirme yapabilirsiniz. Yüklenilen dosyalarınız sunucuda sürekli kalır diğer kullanıcılarınki ise 60 gün sonra silinir.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Duckload
Türkçe dili desteği olan Duckload kullanışlı bir dosya paylaşım sitesidir. Kullanıcı hesabı almadan Facebook hesabınızla siteye giriş yapabiliyorsunuz.

 • Üye olmadan: Sunucuya 15 GB dosya gönderebiliyorsunuz, download programlarıyla da uyumlu olarak kullanılabiliyor. Reklamların bulunduğu indirme sayfasında, indirmeye başlamak için onay kodunu girmeniz gerekiyor.
 • Ücretsiz üyelik veya Facebook üyeliği ile giriş: Dosya yöneticisini kullanabiliyorsunuz. Yüklediğiniz dosyaların indirilme sayısına göre gelir elde debiliyorsunuz. FTP üzerinden dosya transferi yapabiliyorsunuz.
 • Ücretli üyelik: Hiçbir sınırlama olmadan sunucudaki dosyaları indirebilirsiniz. Sınırsız trafik ile video dosyalarını doğrudan indirebilirsiniz.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

MediaFire
MediaFire popüler bir dosya depolama sitesidir. 2006 yılından beri hizmet veren MediaFire çeşitli ödüller almış ve son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Siteye Twitter ve Facebook hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

 • Üye olmadan: Birden fazla dosyayı limitsiz olarak yükleyip saklayabilirsiniz. İndirme de hız limitiniz yok ayrıca dosya yöneticisinden faydalanabilirsiniz. Yüklenebilen maksimum dosya boyutu 200 MB.
 • Ücretsiz üyelik: Resimleriniz için galeri görünümünü kullanabilir, güvenlik özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Dosyalarınızı Facebook gibi sosyal ortamlarda rahatlıkla paylaşabilirsiniz.
 • Ücretli üyelik: Maksimum gönderebilen dosya boyutu 10 GB ayrıca web adresinden dosya gönderme özelliğine sahip. Reklamsız ve server yoğun olsa bile rahatlıkla dosya indirebilirsiniz.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Depositfiles
Depositfiles, çok kullanılan web depolama servislerinden birisidir.

 • Üyelik olmadan: Sunucuya gönderilen maksimum dosya boyutu 2 Gb ayrıca multi upload yapılabiliyor. İndirmeye başlamak için 60 sn. kadar beklemeniz gerekiyor ve hızınız sınırlı. Dosyalarınızın sunucuda tutulma süresi 30 gün. İndirme hızınız sınırlı ve aynı anda birden fazla indirme yapılamıyor fakat duraklattığınız indirmeyi devam ettirebilirsiniz.
 • Ücretsiz üyelik: Yüklediğiniz dosyaların indirilme sayısına göre bonus programından gelir elde edebilirsiniz. FTP ve Remote upload özelliklerini kullanabilirsiniz.
 • Ücretli üyelik: Hiçbir sınırlama olmadan yüksek hızda ve beklemeden aynı anda birden çok dosya indirebilirsiniz. Dosyalarınızın sunucuda tutulma süresi 180 gün.

Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

FileFactory
2005 yılından beri hizmet veren dosya paylaşım sitelerinden biri olan FileFactory Dünya çapında bir kullanıcı kitlesi oluşturmaya çalışıyor. Kullanıcılarına sunduğu özellikler;

Üye olmadan; Yüklenebilen maksimum dosya boyutu 2000 MB. FileFactory linklerini kontrol ettirebiliyorsunuz ve FileFactory turbo programından yararlanabiliyorsunuz. Ve FileFactory indirme butonlarının resimlerini kullanabiliyorsunuz. Diğer dosya paylaşım sitelerinde olduğu gibi bu sitede de ücretli kullanıcılar dışındakiler için getirilen hız limiti,bekleme süresi gibi sınırlamalar geçerli.
Ücretsiz üyelik;Torrent ve FTP kullanarak upload yapabiliyorsunuz. Yüklediğiniz dosyanın indirme sayısına göre para kazanabiliyorsunuz. Ayrıca dosya yöneticisinden faydalanabiliyorsunuz.
Ücretli üyelik; Günlük indirme limiti 24 GB indirme hızınız sınırsız. Dosya saklama limiti 2000 GB, indirme yaparken reklamsız ve doğrudan indirme yapılabiliyor.


Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

4Shared
Türkçe dil desteği de bulunan 4shared, Alex Lunkov ve Sergey Chudnovsky tarafından 2005'de dosya saklama ve paylaşma sitesi olarak kuruldu.

 • Üyelik olmadan: Paylaşılan dosyaları arayabilirsiniz ancak indirme hızınız kısıtl. Masaüstü, araç çubuğu ve mobil uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Yüklenebilen maksimum dosya boyutu 200 MB.
 • Ücretiz üyelik: Google hesabıyla da siteye giriş yapılabiliyor. Dosya yöneticisinden faydalanabilir, sunucuya birden fazla dosya yükleyebilirsiniz. 10 GB'lık depolama alanınızda dosyalarınızı saklayabilir ayrıca temanızı da değiştirebilirsiniz. Dosyalarınızı Twitter gibi sosyal ortamlarda da paylaşabilirsiniz.
 • Ücretli üyelik: 100 GB aylık trafik sağlanıyor ve dosyaları reklamsız doğrudan indirebiliyorsunuz. Dosyalarınızı saklamak için 100 GB lık depolama alanına sahipsiniz. Günlük indirme sınırsız ve indirme programınlarını da destekliyor.


Dosya Payla%u015F%u0131m Siteleri

Easy Share
Luthersville Management Ltd. şirketi tarafında kurulmuş olan Easy Share, popüler dosya paylaşım sitelerinden birisi olarak kullanıcılarına hizmet veriyor.

 • Üye olmadan: Çoklu dosya yükleme yapabiliyorsunuz, yüklenen dosyanın maksimum boyutu 1000 MB. İndirme hızı ve çoklu indirmeler sınırlı, indirme yapabilmek için belirli bir süre beklemeniz gerekmekte.
 • Ücretsiz üyelik: Verdiğiniz bağlantılardan indirmenize olanak sağlayan Remote upload ve FTP özelliğini kullanabilir ayrıca Easy uploader programından da yararlanabilirsiniz. Easy-share linklerinin güncelliğini denetleyebilirsiniz.
 • Ücretli üyelik: Hiçbir sınır olmadan reklamsız ve doğrudan dosya indirme yapabilirsiniz. Download programı kullanabilirsiniz. Aynı anda sınırsız indirme yapabilirsiniz ve duraklattığınız indirmeyi devam ettirebilirsiniz.