Sistem Performansı; Maksimum!Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
20.10.2009

Bilgisayarınızın performansının her geçen gün düştüğünün farkında mısınız? Sistem konfigürasyonunuzda herhangi bir değişiklik yapmasanız bile bilgisayarınızdan ilk günkü verimi alamıyor musunuz? Merak etmeyin bu yazının sonunda bilgisayarınız, performansının en üst düzeyine ulaşacak.

Sistem Performansı; Maksimum!

Öncelikle sorunları tanımlayalım. Bilgisayarınız eskisi kadar hızlı açılmıyorsa, herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için çok fazla zaman harcamaya başladıysanız, internette gezinirken sayfalar çok yavaş yükleniyorsa şu sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz demektir: Sabit Diskiniz düzensiz bir biçimde dolmuş, Sisteminize virüs bulaşmış, Casus ya da reklam yazılımlarının kontrolündesiniz, Kayıt Defteri'niz bir çöplükten farksız.

Şimdi de bu sorunları çözmek için izlemeniz gereken yollardan bahsedelim: Disk Birleştirme (Defrag), Virüs Koruması, Casus Yazılım Koruması ve Kayıt Defteri Temizliği.

Disk Birleştirme (Defrag)

Sabit diske yazılan veriler her zaman ardışık olmayabilir. Belirli bir program ile ilgili verilerin bir kısmı sabit diskiniz bir alanındayken diğer bir kısmı farklı bir alanında olabilir.

Sistem Performansı; Maksimum!

Yandaki grafik üzerinden anlatacak olursak; (1)'de sabit diskinüzerindebulunanA,B,C,D,E dosyaları görülüyor. Eğer budosyalardan B isimli olanı silersek onun kapladığı alan boşalıyor(2).

Sabit diske yeni veri (F) yazıldığında, bu veri B dosyasından boşalan alana yazılıyor (3). Eğer F verisi B kadar büyük değilse yine belirli bir alan boş kalıyor(3). Bir başka yeni veri (G) girişi olduğunda bu veri de bu boş alana yazılıyor(4). F verisi ile ilgili bir başka veri girişi olduğunda ise bu veri F verisinin yazıldığı alanda yer olmadığı için diskin bir başka boş alanına yazılıyor(5). F'nin bir program olduğunu düşünürsek bu programı çalıştırdığınızda sabit diskin verileri okuyan kafası bir ileri bir geri giderek diskin farklı bölümlerindeki verileri okuyacak. Bu da sabit diskinizin daha yavaş veri okumasına neden olacak. Bu olaya "fragmantasyon" denir. Fragmantasyon ciddi performans kayıpları yaşamanıza neden olabilir. Windows bu sorunu çözmek için size bir Disk Birleştirici sunuyor. Fakat bu program yeterince kullanışlı olmadığı için alternatif olarak pek çok defragmantasyon programı geliştirilmiş. Bu programlardan birini kullanarak diskinizi birleştirebilir ve fragmantasyon kaynaklı performans kaybını ortadan kaldırabilirsiniz. Size önerebileceğim defrag programları:

Diskeeper
Auslogics Disk Defrag
IObitSmartDefrag

VirüsKoruması

Sistem Performansı; Maksimum!Günümüzde bir virüsün sisteminize bulaşması an meselesi. İnternettegezinirken, herhangi bir dosya indirdiğinizde ya da arkadaşınızdan gelen bir resme bakmaya çalışırken, pusuya yatmış olan virüsler farklı şekillerde bilgisayarlarımıza sızabilir. Dünyanın en güvenlikli sistemleri bile bu riski taşıyor. Bu virüsler sisteminizde ufak tefek sorunlar yaratabileceği gibi verilerinize çok büyük zararlar da verebilir. Virüsler sabit diskinizdeki önemli verileri silebilir ya da sabit diskiniz bilginiz dışındaki veriler ile doldurabilirler. Bilgisayarınızı temiz ve kararlı çalışır durumda tutmakiçinbu virüslerin sızmasını engellemeli ve sızmış olanları temizlemelisiniz. Bunun için de piyasada bulunan gelişmiş anti-virüs programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlardan bazıları:

AVG Anti-Virus Free Edition
Avira AntiVir Personal - Free Antivirus
McAfee VirusScan Plus
ESET NOD32 Antivirus

Virüs koruması konusunda değinilmesi gereken bir nokta da anti-virüs programlarının sürekli güncel tutulmasıdır. Her geçen gün yeni türleri ortaya çıkan virüslerden korunmak içinanti-virüsprogramınızısürekli güncellemelisiniz.

Casus Yazılım Koruması

Sistem Performansı; Maksimum!Siz farkında olmasanız bile birileri attığınız adımları izliyor ve kişisel bilgileriniziçalıyor olabilir. Bu amaçlara hizmet eden casus yazılımlar (spyware) ve reklam yazılımları (adware) gizliliğimizi tehdit ediyor. Gizlice çalışan bu programlar size fark ettirmeden online veri transferi yaparlar. Bu da hem İnternet hem de bellek performansınızda düşüşlere yol açar. Gizliliğinize yapılan saldırılar da cabası! Hem kişisel bilgilerinizi korumak hem de sistem performansınızı yüksek seviyede tutmak için mevcut anti-spyware ve anti-adware alternatiflerinden birini mutlaka kullanmalısınız. Göze çarpan anti-spyware ve anti-adware programları:

Spyware Doctor
Ad-Aware
Spybot - Search & Destroy

Tıpkı virüs korumasında olduğu gibi casus yazılım korumasında da güncelleştirme önemli bir konu. Hızla yayılan yeni casus yazılım ve reklam yazılımı türlerinden sizi koruyabilmesi için anti-spyware yazılımınızı dasürekligüncellemelisiniz.

[ab}KayıtDefteriTemizliği[/ab]

Windows, Kayıt Defteri denen özellik sayesinde bilgisayarınızda gerçekleşen tüm işlemlerin kaydını tutar. Anahtar, değer ve veriadı verilen girdiler ile tutulan kayıtlar sisteminizin düzenli çalışması için gereklidir. Ancak bazı programları sisteminizden kaldırsanız dahi Kayıt Defterinde silmeleri gereken girdileri silmezler. Böylece Kayıt Defteriniz gereksiz veriler ile dolar. Kayıt Defteri'nizin boyutu performansınızı direk etkiler. Kayıt Defteri'ndeki gereksiz verilerden kurtulmak ve bilgisayarınızı maksimum performans ile kullanabilmek için piyasada bulunan pek çok Kayıt Defteri temizleme programlarından birini kullanabilirsiniz. En kullanışlı Kayıt Defteri temizleme programları:

Registry Mechanic
Free Registry Fix
Auslogics Registry Defrag

Sistem Performansı; Maksimum!Bakım ve Optimizasyon Araçları[/ab]

Yukarıda dört başlık altında bahsettiğimiz işlemleri ve performansını arttıracak pek çok diğer işlemi gerçekleştirmek için çeşitli programlar mevcut. Genel olarak bakım araçları diyebileceğimiz bu programlar Kayıt Defteri temizliği, disk birleştirme, bellek kullanımı gibi çoklu işlemleri gerçekleştiriyor. Böylece bu programlar bilgisayarınızın performansını arttırmakla kalmıyor aynı zamandasorunsuzçalışmasını da sağlıyor. Piyasadaki mevcut bakım araçlarındanbirkaçı:

TuneUp Utilities
Glary Utilities
Advanced System Optimizer

İşte geldik yazımızın sonuna. Eğer dikkatli bir okursanız bilgisayarınızın performans limitlerini zorlamanız için önünüzde artık hiçbir engel olmadığını düşünüyorum. Mevcut sorunlarınızın üstesinden yine mevcut çözümler ile gelerek sistem performansınıza tavan yaptırabilir ve böylece bilgisayarınızdan en verimli şekilde faydalanabilirsiniz.