Dijital Çağda Göz Sağlığı İçin İpuçlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
25.07.2014

Bilgisayar başında uzun süre oturuyorsanız gözlerinizi korumak için yapabilecekleriniz...

Günümüzde yediden yetmişe herkes bilgisayar başında daha çok vakit geçiriyor. Dijital bilgi çağında ekran karşısında geçirilen süre azalacak gibi de gözükmüyor. Pek çok insan iş ve kişisel eğlence için günde ortalama altı saatini ekran başında geçirebiliyor. Eğer siz de monitör karşısında uzun süre oturuyorsanız göz yorgunluğu ve baş ağrılar ile baş etmek için bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

Sürekli bilgisayar ya da elektronik cihaz kullanımı çeşitli bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Görüşün bulanması, baş ağrısı, gözde kuruma ve uzun vadede yakını görme zorluğu_ Tabii ki gözlerimizi korumak için bilgisayarın fişini çekip kullanmayı bırakmanıza gerek yok. Bilgisayar karşısında oturma pozisyonunuzu ayarlayarak, aralar vererek bunlara karşı önlem alabilirsiniz.

Doğru Bilgisayar Kullanım Pozisyonu

Dijital Çağda Göz Sağlığı İçin İpuçları

Bilgisayarı kullanırkenki duruşunuz hem göz sağlığınız hem de beden sağlığınız için önemlidir. Siz siz olun yukarıdaki resimde olduğu gibi bilgisayar kullanmayın.

 • Ekrandan 50 ila 65 cm. uzakta oturun.
 • Ekranın orta noktası göz hizanızın 10 - 15 cm. altında olsun yani hafifçe aşağıya doğru bakın.
 • Monitörünüzü de hafifçe yukarı bakacak şekilde yatırın.
 • Mümkünse odanın doğrudan değil yansıtma yoluyla aydınlatılmasını sağlayın ve odanın çok aydınlık olmasından kaçının. Tavana veya duvara dönük bir lamba kullanın.

Görüntü Ayarları

 • Monitörünüzün parlaklık ve kontrast ayarlarıyla oynayın ve gözünü yormayacak doğru ayarları belirleyin.
  • Parlaklık: Bilgisayarın bulunduğu ortamdaki ışık miktarı ile aynı olacak şekilde ayarlamaya çalışın. Test etmek için beyaz arka plana sahip bir web sitesine bakabilirsiniz. Eğer bir ışık kaynağı gibi gözüküyorsa ekranınız fazla parlak demektir. Çok gri gözüküyorsa da fazla karartmışsınızdır.
  • Metin Boyutu ve Kontrast: Gözlerinizi kısmadan okumak için ekrandaki yazıları büyütmeye özen gösterin. Kontrastın fazla olması gözü yorabilir. Rahat ettiğiniz bir ayar bulmaya çalışın.
 • Ekranda yansıma olması gözlerinizi zorlayabilir bu yüzden ekranda yanasıma olmamasına, görüntünün net olmasına dikkat edin.
 • LCD ekranlar güzel bir görüntü sunmalarının yanında CRT monitörlere göre de gözünü için daha iyidir. Eski tip CRT ekranlar, görüntüde gözleri odlukça yoran bir titremeye neden olabilir. Bu durum LCD ekranlarda söz konusu değildir ve CRT ekranların aksine düşük yenileme hızları LCD ekranlarda gözler için herhangi bir sorun oluşturmaz.

Dijital Çağda Göz Sağlığı İçin İpuçları

Gözünüzü Koruyun

 • Bilgisayar kullanımının gözü yormasının bir nedeni de uzun süre ekrana odaklanmaktır. Bunun önüne geçmek için 20-20 kuralına dikkat edin. Her 20 dakikada bir 20 saniye gözlerinizi ekrandan ayırın ve uzağa (5-6 metre) bakın. Uzağa bakmak odaklanma için kullandığınız kasların rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Gözlerinizin yorulmaması için yapabileceğiniz diğer bir şey de göz egzersizi yapmaktır. 10-15 saniyeliğine uzaktaki bir cisme bakın ardından 10 ila 15 saniyeliğine yakındaki bir nesneye bakın. Bunu 10 kez tekrarlayın. Bu iki uygulama da gözlerinizin yorulma riskini azaltacaktır.
 • Araştırmalara göre insanlar bilgisayar başındayken normalde olduğundan 5 kat daha az göz kırpıyor. Ancak göz kırpmak, gözün nemlenmesi için önemlidir bu yüzden rahatsız hissetmemek için gözünüzü daha sık kırpmaya çalışabilirsiniz.

Son olarak özellikle tüm gün bilgisayar başında çalışıyor ve gözünüz kuruyorsa ya da gün sonunda gözlerinizde rahatsızlık hissediyorsanız bir göz doktoruna başvurmanızda fayda var.