İnternetin En Hızlı ÜlkeleriEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
18.10.2010

İnternet hızınızdan ve ödediğiniz ücretten memnun değilseniz; diğer ülkelerdeki bağlantı hızları ve fiyatları sizi daha da üzebilir.

İnternetin En Hızlı ÜlkeleriÜlkelerin altyapıları ve vatandaşlarına sundukları internet hizmeti birbirinden oldukça farklı. Örneğin dünyanın ortalama internet hızı sadece 2 mbps ve Türkiye'de bu hızın gayet iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak arkadaş sohbetlerinde sık sık Türkiye'deki bağlantı hızlarının ne kadar kötü ve pahalı olduğu konuşulur ve Japonya'da şöyleymiş, Amerika'da böyleymiş diye yorumlar yapan biri illaki çıkar.

Konuyu açıklığa kavuşturmak için diğer ülkelerin bağlantı hızları ve fiyatları gerçekten de Türkiye'dekinden çok daha iyi mi, görelim. İşte dünyanın ortalama bağlantı hızı en yüksek olan ülkeleri:

1. Japonya

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

8 mbps bağlantı hızınızın süper olduğunu düşünüyorsanız yazıya devam etmeyin; moraliniz bozulabilir. Japonya'da insanlar ortalama 60 mbps hızla sörf yapıyorlar. Acı gerçekler bununla da kalmıyor: Japonlar 60 mbps limitsiz bağlantı için ayda sadece 23.5 TL ödüyorlar yani Türkiye'de ki en ucuz 1mpbs bağlantı ücretinden daha az para veriyorlar.
Ortalama 60 mbps hızın ne nasıl bir şey olduğunu zihninizde canlandıramayabilirsiniz. Şöyle bir örnek verelim: Eğer Japonya'da oturuyor olsaydınız bir filmi birkaç dakikada indirebilirdiniz.

2. Güney Kore

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

Güney Kore, ortalama bağlantı hızında olmasa da dosya indirme hızında dünyanın en iyi hızlı ülkesi. Dünyada dosya indirme hızı ortalama 7 mbps ancak Güney Kore'nin başkenti Seoul'da ortalama 34.66 mbps hızla indirebilirsiniz. Bütün interneti indireceğim diyorsanız Güney Kore'ye taşınıp mbps başına ayda 64 kuruş ödeyerek bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3. Riga, Letonya

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

Konu bağlantı hızı olunca Letonyalılar hallerinden gayet memnun olsalar gerek. Özelikle başkent Riga'da oturanlar internette 24 mbps hızında gezebiliyorlar.

4. Finlandiya

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

Finlandiya'nın Japonya ve Kore ile karşılaştırıldığında bağlantı hızı yavaş ve pahalı. Türkiye ile karşılaştırıldığında ise ortalama 22 mbps bağlantı kulağa oldukça iyi geliyor. 22 mbps bağlantının ücreti ise ayda 85 liraya geliyor. Size biraz pahalı geldiyse Finlandiya'nın 1 mbps bağlantı ücretinin ne kadar olduğuna bakın. İnternete girmenin insani bir hak olduğunu kabul eden ilk ülke olan Finlandiya'da 1 mbps internet bağlantısı ÜCRETSİZ!

5. Moldova

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

Küçük bir Doğu Avrupa ülkesi olan Moldova, 21.4 mbps ile dünyanın en hızlı internet bağlantılarından birine sahip.

6. İsveç

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

İsveç'in ortalama hızı çok yüksek olmasa da internet oldukça ucuz. Ortalama 18 mbps olan bağlantı hızının ücreti ayda sadece 16 lira. Hem de sınırsız...

7. Fransa

İnternetin En Hızlı Ülkeleri

Şarapları, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi gibi pek çok kültürel öğesi ile tanınan Fransa aynı zamanda ortalama internetin en hızlı olduğu ülkelerden biri. Fransız kullanıcılar İsveçliler gibi ortalama 18 mbps ile bağlanabiliyorlar ama bu hıza İsveç'in 3 katı para ödüyorlar.

Dünyada internet hızı denilince akla gelen ilk ülke Japonya gerçekten de hızlı; rakamlar yalan söylemez... Görünen o ki en hızlı ülkeler Asya ve Avrupa'da bulunuyor. Bu ülkelerde hızlı internet beraberinde fahiş fiyatlarla da gelmiyor. Çoğu ülkede hızlı internet çoğunluğun erişebileceği fiyatlarda sunuluyor ki bu internetin yaygın kullanımına büyük oranda katkı sağlıyor. Belki biz de bir gün hızlı internete makul ücretlerle kavuşarak bu ülkelerin arasına katılırız. Belki o zaman, Türk internet kullanıcılarının kota eziyeti de sonlanır...