Müzik koleksiyonunuzu internet üzerinden dinleyinEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Müzik arşivinizin tamamını internet ortamına aktararak, favori müziklerinizi istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Bu işlem, oldukça basit bir işlemdir ve biz size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Müzik koleksiyonunuzu internet üzerinden dinleyin


Artık internet çağında yaşıyoruz. Peki, evinizdeki bilgisayarınızın içinde hapsedilmiş olan bir müzik koleksiyonun neresi iyidir? Müzik koleksiyonunuzdaki şarkılar, sizin gidebildiğiniz her yerde olabilmelidir. İş yerinizde, arkadaşınızın evinde, hava alanında ya da bir taksinin arkasında, kısacası her yerde olmalıdırlar.


Ne mutlu ki şarkı koleksiyonunuzu özgürleştirebilmek, sizin düşündüğünüzden daha kolay bir işlem. Bu sayede şarkılarınızı, istediğiniz yerde bilgisayarınızdan ya da internetten aktararak dinleyebilirsiniz. Hatta yeni iPod'da olanın aksine, bu işlem size bir kuruşa bile mal olmayacaktır.

İnterneti kullanarak müzik koleksiyonunuza ulaşmanın, birçok farklı yöntemi var. Fakat burada size, sadece bazı büyüleyici ücretsiz hizmetleri kullanarak, müzik koleksiyonunuza internet üzerinden ulaşmanın, en kolay iki yöntemi gösteriliyor. Web tabanlı bir hizmet olan MP3tunes, müzik koleksiyonunuzu internet ortamında saklıyor. Bunun yanında Orb hizmeti, bilgisayarınızda bulunan müzik koleksiyonunuzu, bazı cep telefonu modelleri de dahil olmak üzere, internete bağlanabilen herhangi bir alete aktarabiliyor. Bu seçeneklerden hangisi, sizin için daha yararlı bir yöntem? Görünüşe göre, bu seçeneklerden her ikisini de kullanmak isteyebilirsiniz. Eğer okumaya devam ederseniz, bunun nedenini anlayabilirsiniz.

MP3tunes hizmetini kullanarak müzik koleksiyonunuzu internet ortamında depolayın

MP3tunes hizmeti size, gerçekten inanılmaz cömertlikte bir teklif sunuyor. Bu hizmet hiçbirücret almadan, müzik dosyalarınızı depolayabilmeniz için size tam 25 GB'lık bir alan sunuyor. Müzik koleksiyonunuzu, bir kez bu internet ortamına aktardıktan sonra, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan kendi hesabınıza giriş yaparak, tüm şarkı listeleriniz ve otomatik olarak oluşturulan karışık listeler dahil olmak üzere, müzik dosyalarınızı internet üzerinden dinleyebilirsiniz. Bunun yanında MP3tunes hizmeti, müzik koleksiyonunuz için kullanabileceğiniz oldukça verimli bir yedekleme sistemi olabildiğinden dolayı, büyük bir artı puan kazanıyor. Sabit disk felaketlerine karşı, oldukça başarılı bir sigorta görevi yapıyor.

Müzik koleksiyonunuzu internet üzerinden dinleyinMP3tunes hizmetinde bir hesap açarak işe başlayın. Bu işlem size, bir MP3tunes 'kasası' (Locker) veriyor. (Eğer müzik koleksiyonunuz, 25 GB'tan daha fazla bir alan kaplıyorsa ya da bu hizmeti reklamlar olmadan kullanmak istiyorsanız, 50 GB'lık bir depolama alanı sunan ve aylık ücreti 40 dolar olan 'Premium' hesabı açabilirsiniz. Bundan daha da fazla bir alana ihtiyaç duyuyorsanız, gelecekte buna çözüm olabilecek bazı planlar da mevcut bulunuyor.) Daha sonra MP3tunes'un 'Downloads' bölümünden, LockerSync 3.0 uygulamasını bilgisayarınıza indirin. Bu uygulama, internet ortamında bulunan müzik koleksiyonu kasanızı ve bilgisayarınızda bulunan müzik koleksiyonunuzu, birbiri ile senkronize ediyor. Bu uygulamanın Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için hazırlanan sürümleri mevcut bulunuyor.

LockerSync uygulamasının, tüm bilgisayarınızı müzik dosyaları için taramasına izin verebilir ya da uygulamayı, sadece görüntülemesi ve belirlenen klasörleri senkronize etmesi için ayarlayabilirsiniz. Bundan sonra sadece geriye, bu yazılımın müzik dosyalarınızı MP3tunes'un sunucularına kopyalamasını beklemek kalıyor. Bu süreç, koleksiyonunuzun büyüklüğüne göre birkaç gün boyunca, bilgisayarınızın günde 24 saat çalışmasıanlamına gelebilir. Bu tabi ki MP3tunes'un hatası değil. İnternet sağlayıcıları, yükleme hızlarını indirme hızlarına göre çok daha düşük tuttuğu için, bu süreç uzun bir zaman alıyor.

Neyse ki, müzik koleksiyonunuzu internet ortamına yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, yapacağınız senkronizasyon işlemleri çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. (Tabi ki, tek seferde az sayıda şarkıyı veya albümü seçerseniz.) Ayrıca, yeni şarkılarınızı internet ortamına aktarırken bile, deponuzda bulunan şarkıları internet üzerinden dinleyebiliyorsunuz. MP3tunes Player, internet tarayıcısı penceresinde çalışıyor ve size, 'Karışık' (Shuffle), 'Tekrar' (Repeat), şarkı listesi gibi, yabancı olmadığınız kontroller sunuyor. Fare imlecini, şarkı listesindeki istediğiniz şarkının üstüne getirerek, şarkıyı dinleyebilir, bilgisayarınıza indirebilir, silebilir ya da 'Çalma Listesi'ne (Playlist) ekleyebilirsiniz. Hatta şarkının bilgilerini bile düzenleyebilirsiniz.

MP3tunes hizmeti, sizi sadece MP3 formatıyla sınırlamıyor. Bu hizmet, AAC, Ogg ve WMA dahil olmak üzere, tüm korunmayan ses formatlarını internet üzerinden dinlemenize izin veriyor. Tabi ki MP3tunes, iTunes ya da diğer online mağazalardan satın alınan, tüm DRM etiketli şarkıları olduğu gibi bırakıyor. Fakat bu çok normal. MP3tunes'da ve diğer dijital ortamlarda, DRM'in ortaya çıkardığı sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız, ya CD satın almanızı ya da Amazon gibi ürünlerinde DRM etiketleri olmayan online mağazalardan alış veriş yapmanızı öneririz.

Ek olarak MP3tunes, MP3 dosyalarını kullanıcılara sunan her türlü siteden, direkt olarak deponuza şarkı ekleminizi sağlayan, bir internet tarayıcısı eklentisi sunuyor.

Orb hizmetini kullanarak bilgisayarınızdan müzik aktarın

Müzik koleksiyonunuzu internet üzerinden dinleyin

MP3tunes hizmetinin, müzik koleksiyonunuzu internet ortamına aktarmasını beklerken, Orb uygulamasını yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu ücretsiz servis, bilgisayarınızı bir medya sunucusu haline getiriyor ve sadece şarkılarınızı aktarmakla kalmayıp, ayrıca videolarınızı, fotoğraflarınızı ve hatta televizyon görüntülerinizi, internete bağlanabilen herhangi bir cihaza aktarabiliyor. Bu da, ev bilgisayarınızda bulunan müzik koleksiyonunuza, iş bilgisayarınızdan, cep bilgisayarınızdan, Nintendo Wii'nizden, iPhone'nuzdan ya da internete bağlanabilen diğer cihazlarınızdan ulaşabileceğiniz manasına geliyor.

Orb yazılımı sisteminizde, Windows XP ya da daha sonraki bir sürümünün yüklenmiş olmasını ve internet bağlantısı olmasını gerektiriyor. (Eğer bu aktarma işlemleri arasına, televizyon görüntülerini de katmak isterseniz, bilgisayarınızda birde televizyon kartı bulunması gerekiyor.) Orb programını yükledikten sonra, içinde müzik dosyalarınızın bulunduğu (isterseniz fotoğraflar ve/veya videoları da seçebilirsiniz.) sistem klasörlerini görüntülemesi için gerekli ayarları yapın. Bu yazılım aynı zamanda, sadece kullanıcı adı, şifre ve e-posta adresi gibi bilgileri gerektiren, bir Orb hesabı açmanız için size yardım edecektir.

Orb sistemi yüklendikten ve çalışmaya başladıktan sonra, medya dosyalarınızı aktarmaya tamamen hazır olursunuz. Bu hizmetin tek dezavantajı ise, evdeki bilgisayarınızı sürekli olarak açık tutmanızın gerekmesidir. Eğer bilgisayarınız, güç tasarrufu yapmak için 'Uyku' (Sleep) moduna geçmek üzere ayarlıysa, bu çok büyük bir problem oluşturmaz. Çünkü Orb programı, otomatik olarak bilgisayarınızı 'Uyku' (Sleep) modundan çıkarabilen komutlar verebilir. (Bu özelliğin düzgün bir şekilde çalışabilmesi ve uzaktan kontrol edilebilmesi için, BIOS'la ilgili bazı ayarlar yapmanız ve/veya Ethernet adaptörünüzün ayarlarının, 'Yerel Ağ'da (LAN) bilgisayarın 'Uyku' modundan çıkarılmasına izin verir hale getirilmesi gerekir.)

Müzik koleksiyonunuzu internet üzerinden dinleyinŞarkılarınızı dinlemek için, bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda, oyun konsolunuzda ya da kullandığınız herhangi bir cihazda, internet tarayıcısını çalıştırmanız ve daha sonra, mycast.orb.com adresine girmeniz gerekir. Orb uygulamasının ara yüzü, bağlanmak için kullandığınız cihazın türüne göre değişebilir. Tabi ki bir bilgisayar size, içinde sadece müziklerinize değil, aynı zamanda hava durumuna, haberlere ve oyunlara ulaşabileceğiniz, tamamen özelleştirilebilen portal şeklindeki, en zengin içerikli arayüzü sunacaktır. 'Rastgele-Müzik' (Audio-Random) seçeneğini tıklayarak, müzik koleksiyonunuzdaki şarkıları karışık bir şekilde dinleyebilir, ya da 'Uygulama Aç' (Open Application) seçeneğine ve daha sonra 'Müzik' (Audio) seçeneğine tıklayarak, daha çok tanıdık bir 'Media-Player' ara yüzüne geçebilirsiniz.

Orb programı, bilgisayarınızdan müzik aktarımı yapabilmeniz için tek seçeneğiniz değil. JukeFly, SqueezeCenter ve Vibe Streamer gibi birçok farklı uygulamayı da kullanabilirsiniz. Bu hizmetler de, tıpkı Orb hizmeti gibi ücretsiz olan uygulamalardır. Fakat bu hizmetler, sadece müzik aktarımı yapmanıza izin verir. Video ya da fotoğraflarınızı aktarma imkanınız yoktur. Ayrıca bu hizmetlerin, taşınabilir cihazlara olan desteği çok sınırlı ya da hiç yoktur. Orb hizmeti, kolay kurulumu ve kullanım şekli nedeniyle, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden, bilgisayarınızdaki müzik koleksiyonunuza ulaşabilmeniz için, en harika seçeneğinizdir.