Google'ın şirketlerle ilgili planlarıEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Google Enterprise Search ürün yöneticisi Nitin Mangtani'den Google'ın kurumsal stratejileri hakkında bir makale...

Nitin MantaganiBir süredir, İnternet'te arama yapmanın, şirket dâhilinde arama yapmaktan daha farklı olduğu ve işletmelerin, tüketicilerden önemli derecede birbirinden farklı ihtiyaçları olduğu konusunda tartışmalar var.

Google'da bu konuda hem fikiriz. Konu arama olduğunda işletmelerin, güvenliğe ve sayısı artmakta olan yapılı ve yapısız içerikleri yönetmeye daha büyük bir gereksinimi var. Ayrıca, işletmelerin veri tabanlarına, dosya paylaşımlarına, dâhili ağlara ve artan sayıda işletme uygulamasına gömülmüş bilgiyle baş etmeye devam etmesi gerekiyor.

Ancak tüketici gereksinimleri, yeniliklerin ortaya çıkmasında ve işletmelerin baştan sona beklentilerini yeniden tanımlanmasında etkili olmaya devam ettiğinden, bir kişiden çok bir amaca uyması için tasarlanmış, şirket arama sistemlerine destek çıktığımızı düşünüyoruz. Bir çalışanın iş yaşamıyla ev yaşamı arasındaki sınır her geçen gün daha belirsiz hale geliyor. Bu da evde ve İnternet'te işe yarayan yöntemleri, ölçüp biçip şirketlerin belli gereksinimlerini karşılayacak şekilde işletmelere sunma konusunda Google'a özel bir görev yüklüyor.

İnternet artık sayfalardan oluşan basit bir liste ya da metinlerden oluşan bir koleksiyon olmaktan çıktı. İnternet artık dev bir orman gibi ve bu orman da gerçekten çok büyük. Google, bugün 1 trilyon özel URL işliyor ve resimlerden ve videolardan, jeo-uzamsal veriye, haber öykülerine, blog'lara, kitaplara, bilimsel makalelere, finans tablolarına kadar birçok öğeyi düzenliyor.

İşletmeler bugün benzer bir sorundan yakınıyorlar: Aşırı bilgi yüklenmesi. Araştırmalar, şirketlerin içindeki dijital içeriklerin yılda %80 büyüdüğünü ve sürekli olarak yeni içerik tiplerinin ortaya çıktığını gösteriyor. Bu şirketlerin karşılaştığı zorluk, İnternet aramalarının karşılaştığı zorlukla benzer: Devasa miktardaki, birbiriyle ilişkisi olmayan verilerin nasıl sınıflandırılacağı, çalışanların üzerinde çalışacağı bilginin onlara nasıl sunulacağı konusu.

Bir kişinin yapabileceği mümkün olan sınırsız sayıdaki arama çeşidi yüzünden, bunu dünyadaki yüzlerce insanın yaptığı diğer mümkün olan sınırsız sayıdaki aramalardan ayırmak gerek. Ne yazık ki bir arama motorunun, dünyanın bilgisini düzenlemek için dayanacağı altın bir standart bulunmuyor. PageRank, İnternet sayfalarını sıraya koymak ve kullanıcıların gerek duydukları sonuçları elde etmek için kullandığımız 200'den fazla sinyalden biri. Ayrıca algoritmalarımızı her hafta güncelliyoruz.

Benzer olarak, Google Arama Aracı (Google Search Appliance) her kullanıcı sorgusu için 100'den fazla değişken belirliyor, 200'den fazla dosya tipini arıyor ve içeriğin bu tip arama sonuçlarında hızlı bir şekilde ortaya çıkması için mütemadiyen işlemeye devam ediyor. Arama aracımızı kullanarak, tüketici ürünleri devi Kimberly Clark, devasa şirket alt yapısında 22 milyon belgeyi indeksleyebiliyor. Toplam olarak 20,000'den fazla müşteri, şirket arama ürünlerimizi kullanıyor.

Çevrimiçi arama deneyimimiz, diğer bir önemli yönden işletmeleri yakından ilgilendiriyor: Çalışanlar, evde akşam yemeği için nereye Google Uygulamalarıgideceklerine ya da tatile nereye gideceklerine evde karar verdikleri gibi, toplantıları planlamada, pazar analizlerini yürütmede ve yetki atamada da aynı deneyimi ofislerinde yaşamak istiyorlar. Arama, insanların yaşamının ana bir bölümü haline gelmeye başladı. Çalışanlar, her şeyi bir araya getirebilen bir kaynağa (Evrensel arama) sahip olduklarında daha verimli şekilde çalışıyorlar.

Şirkette, bir işletmenin alt yapısından güvenli bir şekilde sonuçları çekip çıkarmak için - bunun anlamı veri tabanları, paylaşım dosyaları, dâhili ağlar ve içerik yönetim sistemleri - İnternet'te bulunana benzer bir şekilde evrensel bir arama deneyimi geliştirdik.

Buna ek olarak, çalışanlar "dinamik kümeleme" adını verdiğimiz, arama sonuçları otomatik bir şekilde gruplandırma yöntemiyle aramaları arasında hızlı bir düzenleme yapabilirler. Bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özel sorgunuza göre uyarlanmış kategorilerde aramalarınızı görebilirsiniz. Öğeleri daha esnek tutmak için, IT yöneticileri için çeşitli etkileyici kontroller sunuyoruz. Bu kontroller, arama yapan kişilerin yaptıkları sorgularla daha doğru bir şekilde eşleşen sonuçlara sahip olmalarını sağlıyor. Bu, mühendislerin kodlama bilgilerine ulaşırken, pazarlamacıların da pazarlama belgelerine ulaşması anlamına geliyor.

Tüketici dünyasında öğrendiğimiz en önemli derslerden biri, bunların hiç birinin kullanıcı güveni sağlanmadan işe yaramayacağı. En iyi sonuçları kullanıcıların hizmetine sunmanın yanında, kullanıcıların kendilerini güvende ve denetimde hissetmeleri çok önemlidir.
Şirketlerin içinde güvenliğe duyulan gereksinimin çok daha büyük olduğu konusunda herhangi bir şüphe yok. Gizli bilgiler, avukat-müvekkil öncelikli değiş tokuşlar ve bir izinler değişkenleri sunucusuyla çalışanlar, sadece kendilerinin görmeye izinlerinin ve haklarının olduğu belgelere erişebilecekler.

Google Arama Aracı (Google Search Appliance) çalışanların, sistemde oturum açmış olup olmadıklarına bakmaksızın, onlara verilen erişim izinlerini beraberlerinde her yere götürebilmelerine olanak tanıyor. Bu, çalışanların şirket boyunca ihtiyaçları olan belge düzeyindeki güvenliğe sahip olabilmeleri anlamına geliyor. Ve eğer bir belgeye erişim izinleri yoksa, bu basit olarak o çalışanın yaptığı aramalarda gösterilmiyor.

Kısacası, basit bir aramanın yeterli olmadığını düşünen hangi şirket müşterimiz olursa olsun, onlarla kesinlikle aynı fikirdeyiz. Günümüzde ürün olarak lanse edilen paketlerin birçoğu daha az arama, daha çok geliştirici platformu gibi - kurulumu ve bakımı için çok uzun zaman, para ve uzmanlık gerektiren sistemler. Google'da, sizi bu hedeflerinize ulaştıracak teknolojiyle ilgili endişe etmek yerine, bu işletme hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olan, kullanımı kolay bir yazılım ve donanım çözümü sunuyoruz.

Makalenin yazarı Nitin Mangtani , Google Enterprise Search'ün Ürün Yöneticisi'dir.