Silikon Vadisi'nin En Güçlü KadınlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
06.05.2013

Erkeklerin çoğunlukta olduğu bilgisayar sektörünün en başarılı kadınları...

Silikon Vadisinin En Güçlü KadınlarıSilikon Vadisi, Kuzey Kaliforniya'da dünyanın önde gelen silikon çip üreticilerinin ve çok sayıda teknoloji firmasının bulunduğu bir bölgeye verilen addır. Genel olarak da özellikle Amerika'daki bilgisayar teknolojileri sektörüne atfen kullanılır. IBM, Cisco, Electronic Arts, Maxtor, Sun Microsystems, Logitech, Nvidia, Youtube, Microsoft, Nokia vb. çok sayıda yazılım ve teknoloji firmasının bulunduğu Silikon Vadisi'nin en çok eleştirilen yönlerinden biri, belki pek çok sektörde olduğu gibi kadın çalışanların azlığıdır.

Her gün haberlerini duyduğumuz CEO'lar girişimciler içinde kaç kadın geliyor aklınıza... Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg'i tanımayan kalmadı... Bu isimler kadar başarılı, meşhur bayan yöneticiler yok demek; teknoloji dünyasına yön veren ve diğerlerine ilham kaynağı olan kadınları görmezden gelmek olur. İşte Silikon Vadisi'nin perde arkasındaki en güçlü kadınları:


Silikon Vadisinin En Güçlü Kadınları

Safra A. Catz, 49, Başkan, Oracle: Catz kağıt üstünde başkanlık payesini Mark Hurd ile paylaşıyor ama son sözün kendisinde olduğunu söyleyebiliriz. 2004'te, CEO Larry Ellison iş yazılımları sektörünü başka firmaları satın alarak sağlamlaştırmaya karar verdiğinde göreve getirilen Catz, bu yönde çalışarak Oracle'ın dünyanın en büyük iş yazılımları firmalarından biri olmasını sağladı.

Larry Ellison vaktini yatıyla Akdeniz'de gezerken, America's Cup tekne yarışlarındayken yani gününü gün ettiği dönemlerde Catz, liderliği devralıyor. Ellison CEO pozisyonundan ayrıldığında başa Catz'ın geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor.


Silikon Vadisinin En Güçlü KadınlarıSheryl Sandberg, 41, Operasyon Müdürü, Facebook: Sandbarg 2008'in Mart ayında Google'a geldiğinde Facebook daha yolun başındaydı. Sandberg'in Facebook'taki görevleri içinde pazarlama, satış, işe alım, ortaklık, insan kaynakları, şirket politikası ve iletişim bulunuyor. bu durum Mark Zuckerberg'e Facebook'u geliştirmek için odaklanmasına olanak sağlıyor.

Sandberg, okul yatakhanesini andıran Facebook'a ihtiyacı olan olgunluğu kazandırdı. Bu yetişkin gözetimi Facebook'un dikkat çekici bir site olmaktan İnternet devi olmaya giden yolda emin adımlarla ilerlemesini sağladı. Sandberg'in emin ellerinde, gizlilik ayarları skandalına rağmen Facebook 500 milyon kullanıcıyı geçti. Web'in en önemli şirketi oldu ve bu başarıda Sandberg'in payı da büyük.


Silikon Vadisinin En Güçlü Kadınları Carol Bartz, 62, CEO, Yahoo: Carol Bartz dünyanın en büyük ağlarından birinin CEO'su olarak sektörün en güçlü kadınlarından biri ama başarı olarak pek de iyi bir dönem geçirdiği söylenemez. Bartz, saygı gören bir kişilikten çok alay konusu olmaya başladı. Yahoo'yu iki sene önce devralan Bartz, oldukça böbürlendi ama görev süresini tanımlayan icraatları hep atılan şeylerden oluşuyor: Arama motoru (Yahoo arama fonksiyonunu Bing'e çevirdi), çalışanlar ve çeşitli üretim bölümleri

Bu uygulamalar Yahoo'yu daha iyi bir yere getirseydi mazur görülebilirdi ama Asıl mesele de bu: Yahoo'nun gidişat kötü... Bu icraatlar yatırımcıların güvenini zedeledi ki bu hisse senedi değerini oldukça düşürdü. Bu yüzden devralma, satılma dedikoduları döner oldu.

Sonuçta Yahoo'nun sonraki adımının ne olacağından çok Bartz'ın görevinde ne kadar daha kalacağı tartışılmaya başlandı. Ancak Silikon Vadisi'nin en önemli 150 şirketi içinde tek kadın CEO olması sektördeki gücünün bir göstergesi.


Silikon Vadisinin En Güçlü KadınlarıAnn Livermore, 52, İdari Başkan Yardımcısı, Hewlett Packard: Listedeki en şaşırtıcı kişiliklerden bir Ann Livermore. Öncelikle Livermore tam bir hayatta kalma uzmanı. Şirketin geçirdiği tüm değişim dalgalarına, binlerce işten çıkartmaya rağmen 1982'den beri HP'de kalmayı başardı.

HP'nin Enterprise Business bölümünün (Şirketin cirosunun neredeyse yarısını karşılayan) idari başkan yardımcılığına kadar yükselen Livermore, çalışma süresinde üç CEO eskitmiş.


Silikon Vadisinin En Güçlü Kadınları Marissa Mayer, 35, Coğrafi ve yerel hizmetler yardımcı başkanı, Google: Marissa Mayer, kurucular ve CEO Eric Schmidt dışında Google'ın en tepedeki 20 yöneticisinden biri. Uzun süredir de Google'ın arama işlevinin koruyucusu ve yeni Google hizmetlerinin karar mercii olarak görülüyor.

Marissa Mayer bu sene Google'ın yerel reklamlara verdiği önemi gösteren bir unvan (yerel hizmetler) kazandı. Eğer Mayer, bunu Google için sağlam bir iş haline getirebilirse Silikon Vadisi'nin büyük şirketlerinde CEO pozisyonu için teklifler alabilir.


Silikon Vadisinin En Güçlü Kadınları Padmasree Warrior, 53 Teknoloji Müdürü, Cisco Systems: Pasmasree, Silikon Vadisini'n en büyük en önemli şirketlerinden birinde üst düzey yönetici olmasıyla bu listedeki yerini fazlasıyla hakediyor. Motorola'da dört yıl teknoloji müdürlüğü yaptığı dönemde teknoloji dünyasının en etkili kadınlarından biri olarak isim yapan Warrior daha sonra Cisco Systems'e katıldı.

Warrior, 1.4 milyon Twitter takipçisi ile tüm dünyadan insanlarla da sürekli iletişim halinde.
Silikon Vadisinin En Güçlü KadınlarıKatie Cotton, 45, başkan yardımcısı, uluslararası iletişim, Apple: Cotton, süper güçler atrasında en iyisine sahip: Görünmezlik. Cotton, efsane yaratmada en güçlü şirketlerden birini idare ediyor. Apple ürünleri için tarikat müritlerinkine benzer bir hayranlık oluşmasını sağlamakla kalmayıp Steve Jobs'ın imajını da işliyor ki bu imaj Silikon Vadisi'nin en değerli öğelerinden biri... Ve tüm bunları perde arkasından, sahne önüne pek çıkmadan telefon ve e-mail aracılığı ile yapıyor.


Silikon Vadisinin En Güçlü Kadınları Susan Desmond-Hellman, 53, Rektör, San Francisco Üniversitesi: Desmond-Hellman, teknoloji ve genetik alanında önde gelen kişelerden biri. Kansere karşı geliştirilen en önemli ilaçlardan bir kısmının geliştirilmesinde kilit bir role sahip.

Desmond-Hellman, 2009'un Ağustos ayında San Francisco Üniversitesi'nin ilk kadın rektörü oldu. Bu üniversitenin önemi, 3 milyar dolarlık yıllık bütçesi, 5000'e yaklın öğrencisi ve 22.000 çalışanı ile dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden biri olması.

Desmond-Hellman'ın Silikon Vadisi'nde o kadar ünlü ki henüz yeni olan rektörlük kariyerinde Intel'den bir master programının oluşturulması için 1.5 milyon dolarlık, Salesforce.com'dan çeşitli araştırmalar için 100 milyon dolarlık bağış aldı.


Silikon Vadisinin En Güçlü KadınlarıTheresia Gouw Ranzetta, 42, yönetici ortak, Accel Ortaklığı: neredeyse 20 yıl boyunca girişimcilik yapan Ranzetta e-ticaret, sosyal medya ve mobil yatırım alanlarında önemli bir konuma geldi. 1999'dan bu yana Accel'de olan Ranzetta, 8 şirketin daha yönetim kurulunda olmasının yanında çok sayıda kadın girişimci ve yatırımcıya da yol göstermiştir.