En Ünlü Teknoloji SavaşlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
07.05.2013

Kimi firmaları büyüten kimilerinin batmasına neden olan tüm zamanların en büyük teknoloji savaşları...

En Ünlü Teknoloji SavaşlarıEğer teknoloji savaşları karate filmleri gibi olsaydı Steve Jobs Jackie Chan, Bill Gates ise Jet Lee olurdu herhalde. Apple ve Microsoft'un rekabetini bilmeyen yoktur ama teknoloji dünyasında başka ünlü çekişmeler de var.

Kimi zaman firmaların çalışma alanları birbirleriyle kesişir ve pazardan daha büyük pay kapmak isteyen firmalar kıyasıya bir rekabete girer. İşte firmaların ve hatta bazen de ülkelerin kaderini etkileyen ve teknolojik gelişmelere yön veren savaşlar:


VHS ve Betamax

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Arenaya iki format girer ama sadece biri yoluna devam edebilir. Sony, 1975 yılında Betamax formatı ile pazara giren ilk firmaydı. İki yıl sonra da JVC ilk VHS oynatıcısını çıkardı. VHS'nin fiyat, kayıt kapasitesi gibi avantajlarıyla sonuçta savaştan galip çıktı. Ancak VHS'de bir süre sonra parlak disklere (CD) yenildi.

Blu-ray ve HD-DVD

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Sony 2000'lerin başında intikam için geri döndü. DVD'den sonraki adım olarak Blu-ray diskleri tanıttı. Toshiba ise daha ucuz ve daha düşük kapasiteli olan HD-DVD'yi piyasaya sürdü. Ardından büyük teknoloji firmaları birer birer hangi formatı destekleyeceklerini açıkladılar. Dell, HP, Panasonic ve Mitsubishi Blu-ray'i; Sanyo, Intel, Microsoft da HD-DVD'ye destek vereceğini ilan etti. Bu sefer Sony, PlayStation 3'teki blu-ray oynatıcısının desteği ile savaştan galip çıktı.

Microsoft ve Apple

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Kişisel bilgisayar (PC) pazarını ateşleyen hareket Apple'ın 1977'de çıkardığı Apple II adlı bilgisayar oldu. MS-DOS ve ardından Windows işletim sistemi sayesinde Microsoft kısa bir süre içinde pazarın hakimi oldu. Ancak Apple savaşı bırakmadı ve Microsoft ile teknoloji pazarını kontrol eden en büyük teknoloji şirketlerinden biri oldu. Şu an Microsoft ve Apple arasındaki rekabet, sadece PC'lerde değil mobil araçlara da sıçramış durumda.

Edison ve Westinghouse/Tesla

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Thomas Edison, Westinghouse ve Tesla 1880'lerde başa baş bir mücadele içindeydi. Edison, kendi doğru akımının (DC) Tesla ve Westinghouse'ın alternatif akımından (AC) daha güvenli olduğunu kanıtlamak için boş zamanlarında sokak köpeklerine ve kedilerine elektrik vermeye başladı. Elektrik ile ilgili ölümlere "Westinghoused" (Westinghouselanma) adını takmıştı. Edison, Coney Island'da üç kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle öldürülmesine karar verilen bir fil olduğunu duyduğunda fırsatın ayağına geldiğini düşündü. Alternatif akımla öldürülen fil saniyeler içinde öldü hatta Edison da bunu filme çekti. Ancak Edison'un niyeti ters tepti ve AC'nin daha üstün bir teknoloji olduğu kabul edildi.

Farnsworth ile RCA

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Adı çok tanınmasa da Philo Farnsworth'ün çok sayıdaki icadı, özellikle de modern televizyonların gelişmesini sağlayan resim ayırıcısı oldukça önemlidir. RCA, Farnsworth'ün patentlerini almaya çalıştı ve 100.000 dolara RCA çalışanı olmasını teklif etti. Ancak Farnsworth teklifi reddetti ve kendini bir hukuk savaşını ortasından buldu. Amerikan Patent Enstitüsünün 1934'teki kararı sayesinde kazanan Farnsworth oldu.

Rusya ve ABD

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Dünya üzerinde savaşmaktan sıkılan Rusya ve Amerika, iki ülke arasındaki savaşı uzaya taşıdı. 50'lerin sonundan 70'lerin ortasına kadar süren ve uzay yarışı olarak bilinen rekabette iki ülkede uzaya teknoloji ile prestij kazanmaya çalıştılar. Rusya Sputnik 1 ve Sputnik 2 ile ilk uyduyu ve ile canlıyı uzaya göndererek yarışa önce başladı. Ardından Kozmonot Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Ancak 1969'da Amerika Birleşik Devletleri Ay'a astronot göndererek son anda yarışı kazandı.

ABD ve Microsoft

En Ünlü Teknoloji Savaşları

90'lar da pek çok önemli olayın yanında Microsoft'un tekelci uygulamaları üzerine yapılan kavgalara da tanıklık ettik. Amerikan hükümeti 90'ların balında Microsoft'u incelemeye başladı ve 1998 yılında Microsoft kendini mahkemede buluverdi. 2000 yılına kadar süren dava da Microsoft ecel törleri döktü ve tekelci uygulamalardan suçlu bulundu ama gene de hükümet şirketi bölmedi.

Napster ve Metallica

En Ünlü Teknoloji Savaşları

Amerikan Kayıt Endüstrisi Organizasyonu RIAA, müzik paylaşım ve indirme programı Napster'a karşı savaşırken yanında beklenmedik bir müttefik buldu. Metallica'nın kayıt aldığı bir demonun Napster'a sızmasından sonra Grubun bateristi Lars Ulrich, Napster'a dava açtı. Davayı kaybeden Napster, kullanıcıların parasını ödeyerek müzik indirebildikleri yasal bir program olarak küllerinden yeniden doğdu.