En Zengin Teknoloji PatronlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
28.07.2011

Teknoloji ve bilgisayar dünyasının en zengin yöneticileri, liderleri, patronları...

Dünyanın en zengin insanları bahis konusu olduğunda Microsoft'un kurucularından Bill Gates'ilk akla gelen isimdir. Teknoloji ve bilgisayar sektöründe Bill Gates gibi pek çok başarılı lider ve girişimci bulunuyor. İşte teknoloji dünyasının en zengin isimleri:

Bill Gates: 54 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Microsoft'un kurucularından Bill Gates, bırakın teknoloji sektörünü; hala dünyanın en zengin insanı. Bill Gates bu unvanı uzun süredir koruyor ama artık Microsoft'un CEO'su değil. Gates, yönetim kurulunda bulunsa da vaktinin çoğunu Gates Vakfı'nda hayır işlerinde geçiriyor.

Larry Ellison: 27 milyar Dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Ünlü yazılım firması Oracle'ın kurucularından olan ve CEO görevini yürüten Ellison listedeki diğer isimler kadar duyulmamış olabilir çünkü Oracle daha çok büyük işletmelerle çalışıyor. Tabii isminin herkesçe fazla duyulmaması Ellison'ın sektörün en zengin ikinci patronu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Larry Page ve Sergey Brin: 15'er milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Dünyanın bir numaralı arama motorunu geliştirmek oldukça iyi para kazandırabiliyor. Google'ın kurucularının ikisi de 37 yaşında ve şimdiden dünyanın en zenginleri arasındalar.

Michael Dell: 14 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Soyadın da tahmin edebileceğiniz üzere Michael Dell, bilgisayarlardan, notebooklar ve diğer teknoloji ürünlerinden tanıdığımız DELL'in kurucusu ve CEO'su. Michael Dell'in perakende yapmayıp bilgisayarları doğrudan satmaya karar vermesi onu dünyanın en zengin adamlarından biri yaptı.

Steve Balmer: 13.1 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Microosft'un şu an ki CEO'su Steve Balmer aynı zamanda firmanın görünen yüzü. Geliştiricilere, basına, yatırımcılara Microsoft'taki gelişmeleri kendine has oldukça enerjik tarzıyla tanıtan Balmer, dünyanın en zengin adamının kurduğu şirketten oldukça iyi kazanıyor. Yüzündeki gülümsemeden de anlaşılıyor olsa gerek.

Jeff Bezos: 12.6 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Amazon.com'un e-ticaret alanında yakaladığı başarıyı kimse yadsıyamaz. Bu başarının arkasından şirketin kurucusu, CEO'su, yönetim kurulu başkanı olan Jeff Bezos var. Bezos'un cebinde de 12.6 milyar dolar bulunuyor.

Mark Zuckerberg: 12.5 ya da 6.9 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Facebook'un kurucularından Mark Zuckerberg henüz 26 yaşında ama dünyanın en büyük sosyal ağını yönetiyor. Zuckerberg'in servetinin ne kadar olduğu tam olarak bilinmiyor çünkü Facebook'a biçilen değerler oldukça değişken.

James Goodnight: 6.9 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

SAS Institute şirketinin CEO'sunu duymamış olabilirsiniz. İstatiksel yazılım devi SAS Institute'un kurucu James Googdnight kendi kendine milyarder olan nadir zenginlerden.

Steve Jobs: 6.1 Milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın bu serveti sizi yanıltmasın. Apple'ın CEO'su olarak kazandığı para yılda sadece 1 dolar. Jobs 1984'te Apple'ın yönetim kurulu tarafından uzaklaştırıldıktan sonra NEXT bilgisayar firmasını ve daha sonra da Pixar'ı kurdu. Pixar ile büyük başarı yakalayan Jobs Apple'ın Next'i satın almasıyla kurduğu şirkete CEO olarak döndü.

Pierre Omidyar: 5.5 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Pierre Omidyar olmasıydı eBay de olmazdı. Şirketin kurucusu ve yöneticisi olan Omidyar aslında teknik olarak ticaretle uğraşmıyor. Sadece kurduğu site ile insanların başka insanlara bir şeyler satmasına yardımcı oluyor ve tonla para kazanıyor.

Eric Schmidt: 5.45 milyar dolar

En Zengin Teknoloji Patronları

Google'ın kurucuları Larry ve Sergey'e 2001 yılında katılan Schmidt şirketin yürütülmesine büyük katkı sağladı. Üçlü şirketi başarılı bir şekilde yöneterek Google'ı bugünkü durumuna getirdiler.