İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
22.09.2010

Google kelimesinin anlamı nedir? Elma diye şirket adı olur mu? Teknoloji ve İnternet firmalarının ilginç isimleri nereden geliyor merak edenler buraya...

Günümüzün büyük internet ve teknoloji firmalarının adları şu an bize ne kadar gelse de bu adları duyduğunuz zamanı hatırlamaya çalışın. İlk duyduğunuzda hepsi bir tuhaf gelmişti. Gerçekte de bazı ünlü internet ve teknoloji firmalarının adları oldukça ilginç hatta kimisinin bir anlamı dahi yok. İşte bu ilginç adlı firmalar ve adlarını nereden aldıklarının hikâyeleri...

İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriGoogle
Google, insanların hayatına o kadar girdi ki Google kelimesi, "arama motoru kullanarak internette bir şey arama" anlamında bir fiil olarak İngilizce sözlüğe girdi. Ancak bugün Google yerine "BackRub" (Sırt masajı) kelimesini de kullanıyor olabilirdik. Google'ın yaratıcıları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi'nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye "BackRub" (sırt masajı) adını vermişler (Açıkçası nedenini düşünmek istemiyorum.).

Neyse ki bu isimde ısrar etmemişler ve matematiksel bir terim olan "googol" kelimesini kullanmaya karar vermişler. Googol 10 üzeri 100'e karşılık gelen oldukça büyük bir matematik sayısı. Google'ın arama sonuçlarında sayfa saylarının bulunduğu bölümdeki uzayıp giden "O"ları hatırlayın. Googol da böyle bir sayı...

Peki Googol nasıl Google oldu? Söylediklerine göre Page ya da Brin kazara adı yanlış telaffuz etmiş (Hangisine sorulsa diğerini suçuyor?). Sun'ın kurucularından Andy Bechtolsheim, Page ve Brin'e projeyi finanse edebilmeleri için 100.000 dolarlık bir çek yazarken yanlış telaffuzu duyduğu için "Googol" yerine çeke "Google" yazmış. Page ve Brin'de projeyi bu adla sürdürmüşler.

İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriFark
Fark.com'un Türk sitesi olduğunu zannetmeyin hatta Türkiye'de de pek tanınan bir site değil ama Amerika'da ve dünyada oldukça popüler. Sosyal paylaşım sitesi olan Fark'ın adı; Twitter, MySpace, Facebook gibi benzer sosyal sitelerin hoş ve anlaşılır adlarından oldukça farklı. İnsanın zihninde direkt "Fark da nedir yahu?" cümlesi oluşuyor.

Sitenin yaratıcısı Fark'ın hiç bir anlamanın olmadığını söylüyor. Aslında bu kısmen doğru. Drew Curtis fark kelimesine 90'larda internette (henüz sessiz sakin bir ortamken) arama yaparken karşılaşmış. Curtis, kelimeyi buluğdu yerde, büyük bir ihtimalle "f"le başlayan başka bir kelime (Amerikan filmlerinde sıkça duyabileceğiniz.) yazılırken harf hatası yapılarak "fark" yazıldığını tahmin ediyor.

Daha sonraları Curtis domain kaydı yaptırırken "fark"ın, az sayıda kalan 4 harfli alan adlarından biri olduğunu görür ve domaini satın alır. 2 yıl sonra Curtis tuhaf hikayelerin, haberlerin olacağı bir site yapmaya karar verdiğinde fark.com'un içeriğiyle uyumlu olduğuna karar verir: Garip ve anlaşılmaz...

Peki Fark nedir? Deneyimli Fark kullanıcıları siteyi şu şekilde tanımlıyor: "Fark, medyanın haber bulamadığı boşlukları doldurur. Fark, haber gibi gözükür ama haber değildir. Fark, Fark'tır."

İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriASUS
Bilgisayarınız ya da monitörünüz vb. adını kanatlı bir attan almış olabilir tabii eğer ASUS markaysa! Asus, tesadüf eseri kulağa benzer gelen Acer'da çalışanlarca kurulmuş bir donanım firması. Acer gibi Asus'da adını Yunan mitolojisinden alıyor ama ufak bir farkla. ASUS adını aldığı Yunan mitolojisi kahramanının isminin hepsini kullanmamış: Medusa'nın kanından doğan kanatlı at "Pegasus"un "Asus"unu almış.

Asus'un kurucuları Pegasus'u gücü, yaratıcılığı ve saflığı temsil etmesi nedeniyle seçtiklerini belirtiyor. Yunan mitolojisinden esinlenmeyi bir tarafa bırakırsak asıl ilginç olan Pegasus'un adının kısaltılmış olması. 2008'de şirketin kurucularından Jonney Shih'in açıklamasına göre Asus yönetim kurulu "A" başlayan bir ismin akılıca olacağına karar vermiş. Yani "Peg" kısmı alfabetik tercihe kurban gitmiş.

İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriGo Daddy
Go Daddy internetin en büyük alan adı, hosting firması. Bünyesinde 43 milyon alan adı barındıran
Go Daddy'nin ("Hadi baba" olarak çevrilebilir.) adına bakıldığında insanın aklına hosting işi ile ne alakası olduğu sorusu geliyor

Hikaye Godaddy.com'dan öncesine dayanıyor. Godaddy'nin önceki adı, kurucu Bob Parsons'ın her gün geçtiği bir yolun adı olan Jomax'mış. Ancak bir kaç yıl sonra ekip, giderek büyüyen internet dünyasında daha belirgin ve akılda kalıcı bir isim gerektiğine karar vermiş. İlk olarak "Big Daddy" (Büyük Baba [akraba adı olan değil]) ismi düşünülmüş ama bu alan adı başkasına ait olduğu için GoDaddy adı ortaya atılmış.

Parson, Go Daddy adı ile gündeme geldiğinde biraz aptalca bulunduğunu ve başka isimler araştırıldığını söylüyor. Ancak bu isim çalışanların aklına takılmış ve sonunda akılda kalan bir isim olduğuna karar vermişler. Yani gerçekten de godaddy.com'un adının içeriğiyle hiç alakası yok. Tümüyle zihinlerde yer etmek amacıyla seçilmiş.

İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriApple
Sıklıkla ürünlerinin büyüleyici olduğunu belirten bir şirket olarak Apple'ın adının hikayesi oldukça sıradan.

Apple'ın isminin kaynağıyla ilgili söylentiler gerçeğin kendisinden daha ilginç. Kimileri Apple'ın yani elmanın Steve Jobs'ın (Apple'ın kurucularından ve şimdiki sahibi) en sevdiği meyve olduğunu söylüyor. Kimileri de Stece Job'ın zamanında bir elma bahçesinde çalıştığını iddia ediyor.

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak, Jobs'ın Apple ismini otobanda giderken bir anda söyleyiverdiğini anlatıyor:
"Steve Oregan'da bulunan komünal tarzda bir çiftlik işleten arkadaşları ile hâlâ irtibatını koparmamıştı. Bay Area'ta dönmeden önce bir kaç ay çiftlikçe çalışmıştı. Bu seyahatinden daha yeni dönmüştü ve beraber otobanda giderken 'Harika bir isim buldum: Apple Computer' dedi. Belki de orada elma ağaçlarında çalışmıştır bilemiyorum çünkü hiç sormadım. Belki de onun için başka bir anlamı vardır ya da Apple Records şirketinden de aklına gelmiş olabilir. Çünkü pek çok teknik insan gibi o da müzikle oldukça içli dışlıydı."

Anlaşılacağı üzere Apple adının nereden ortaya çıktığı net değil. Anlaşılan Steve Jobs bizi bu konuda aydınlatıncaya kadar da öyle kalacak.

İnternet ve Teknoloji Firmalarının İlginç İsimleriYahoo!
Medya ve eğlence portalı olarak dünyanın en büyük sitelerinden ve en büyük teknoloji kuruluşlarından biri olan Yahoo'nun adının bulunuşu da oldukça komik.

Yahoo henüz kurulum aşamasındayken adı şimndikinden oldukça farklıymış: Jerry and David's Guide to the World Wide Web (Jerry ve David'in İnternet Rehberi) Doğal olarak bu isim pek tutmamış.
Bu ilk isimde adı geçen Yahoo'nun kurucuları Jerry Yang ve David Filo daha kısa bir şey bulmak için sözlüğe bakmaya karar vermişler. Yahoo'yu da sözlükteki tanımı yüzünden seçmişler: kaba, karmaşık olmayan ve tuhaf...

Merriam-Webster İngilizce sözlüpe göre "yahoo"nun "aptal" anlamı da bulunuyor ve İngilizce'deki dimwit (öküz kafalı), "doofus" (ahmak), "chucklehead" (kalın kafalı) kelimeleriyle eş anlamlı. Peki bütün bu olumsuz anlamları kim gözden kaçırabilir; tabii ki bir "Yahoo!"