Bilgisayarınız için ücretsiz koruma!Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Her geçen gün ortaya çıkan yeni zararlı yazılımlar güvenliğimizi tehdit ediyor. Virüsler, casus yazılımlar, Truva atları ve dahası... Sistemimize zarar vermeye ya da kişisel bilgilerimizi çalmaya yönelik bu online tehditler ciddi bir mücadele gerektiriyor. Bu mücadele yorucu olduğu kadar masraflı da olabiliyor. Çünkü güvenliğimizi sağlayabilecek güçlü programların çoğu ücretli. Neyse ki ücretsiz olduğu halde bizi güvende tutabilecek alternatifler de mevcut.

Öncelikle güvenliğimizi sağlamak için edinmemiz gereken programların ana başlıklarını belirleyelim: sistemin sorunsuz çalışabilmesi için virüs koruması, kişisel bilgilerin güvenliği için casus yazılım koruması, veri alışverişini kontrol edebilmek için güvenlik duvarı, korsanların açıklarını bulmak için kafa yorduğu tarayıcı ve e-posta istemcilerinin alternatiflerinin kullanılması.

Virüs KorumasıBilgisayarınız için ücretsiz koruma!

Güvenli bir sistem için olmazsa olmaz ilk yazılım anti-virüs programıdır. Her an virüs bulaşma tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde güçlü bir virüs koruması ile sistemimize zarar verebilecek kötü niyetli yazılımlardan korunabiliriz. Piyasada pek çok ücretsiz anti-virüs programı mevcut. Bunlardan en popülerleri: AVG Anti-Virus Free Edition, Avast Home Edition ve Avira AntiVir Personal - Free Antivirus.

Virüs koruması konusunda kişisel tercihim Avira AntiVir Personal - Free Antivirus. Yazılımın virüs tarama işlevinin oldukçahızlı olması, hem tarama işlevinin hem de yerleşik korumasının kötü niyetli yazılımlara karşı gösterdiği performans, minimum yanlış alarm oranı, Heuristic (sezgisel) tarama teknoloji sayesinde henüz bilinmeyen tehditlere karşı bile koruma sağlaması ve çok düşük sistem kaynağı tüketimi Avira AntiVir'in rakiplerinin önüne geçmesini sağlıyor. Otomatik güncelleştirme özelliğine de sahip Avira AntiVir, ücretsiz virüs koruması isteyenlerin kesinlikle kullanması gereken programlardan biri.

Casus Yazılım Koruması

Tıpkı virüsler gibi sistem güvenliğimizi tehdit eden casus yazılımlar, genellikle kişisel bilgilerimizi hedef Bilgisayarınız için ücretsiz koruma!alıyor. Kredi kartı ya da hesap bilgileri gibi hassas bilgileri çalmaya çalışmanın yanı sıra sinir bozucu reklam gösterimleri ile karşı karşıya kalmamıza neden olan casus yazılımlar gizliliğimizi ve güvenliğimizi tehdit ediyor. Büyük bir ivme ile yayılan bu casuslardan korunmak için anti-spyware ve anti-adware programlarından birini kullanmalısınız. Ücretsiz casus yazılım ve reklam yazılımı koruma programlarından bazıları: Ad-Aware 2008, Spybot - Search & Destroy ve Spyware Terminator.

Spyware Terminator size önerebileceğim casus yazılım korumalarının başında geliyor. Spyware Terminator ücretsiz olmasına rağmen casus yazılım, reklam yazılımı, Truva atı, keylogger ve hijacker'lar gibi kötü niyetli yazılımlara karşı korumasağlamasının yanı sıra zamanlanmış otomatik taramalar ve internet sitesi içeriği taraması yapan tümleşik güvenlik araç çubuğu gibi ekstra özellikler de sunuyor.


Güvenlik Duvarı
Bilgisayarınız için ücretsiz koruma!

Bilgisayarınızı "ateşten bir duvar" ile çevrelemek hem dışarıdan sızmaları önler hem de dışarıya yapılan gizli veri aktarımlarını engeller. Güvenlik duvarları sayesinde bilgisayarınızın internet ortamı ile iletişimini kontrol altına alabilirsiniz. Böylece internet temelli tehditlere karşı güvende olursunuz. ZoneAlarm Firewall ve Comodo Firewall Pro piyasadaki en güçlü güvenlik uygulamalarından ikisi. Her iki güvenlik duvarı yazılımı da gelişmiş özellikleri sayesinde güçlü bir internet koruması sağlıyor.Bilgisayarınız için ücretsiz koruma!

İnternet Tarayıcısı

Microsoft Internet Explorer, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı. Microsoft'un, Internet Explorer'ı Windows ile entegre sunmasının bu durumun oluşmasındaki payıaçık. Internet Explorer'ın böylesine büyük kitleler tarafından kullanılması programın bilgisayar korsanlarının bir numaraları hedefi olmasına neden olmuştur. Hal böyle olunca korsanların üzerine en çok çalıştıkları ve açıklarını bulmak için en çok kafa yordukları tarayıcı haline gelen program, güvenlik sorunları yaşamanız en muhtemel tarayıcıdır. Internet Explorer'a alternatif tarayıcıları kullanmak bu sorunları daha aza indirir. Mozilla Firefox, Opera ve Maxthon kullanılabilecek alternatif internet tarayıcılarından bazıları. Hızı ile ünlü Opera ve kullanım kolaylığı sağlayan üçüncü parti eklentileri ile ünlü Firefox ve Maxthon ile daha güvenlikli bir ortamda farklı internet deneyimleri yaşayabilirsiniz.

E-Posta İstemcisi
Bilgisayarınız için ücretsiz koruma!

Vista'da Windows Mail adını alan Outlook Express tıpkı Internet Explorer gibi korsanların öncelikli hedefi haline gelmiştir. Popüler e-posta istemcisi bu yüzden güvenlik sorunlarına davetiye çıkarıyor. Bu durumu engellemek için alternatif e-posta istemci programlarının yanı sıra gelişmiş web tabanlı e-posta istemcilerini de kullanabilirsiniz. Mozilla'nın Thunderbird'ü e-posta istemci programı olarak, Google'ın Gmail'i ise web tabanlı posta istemcisi olarak Outlook'a alternatif olarak kullanılabilir.