XnView süratiyle göz dolduruyorEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

XnView pratik ve hızlı bir resim görüntüleme programı. 400 grafik dosyası formatını tanıyor ve 50 farklı formatta kayıt yapabiliyor. Son derece hızlı, Thumbnail'leri seri bir şekilde görüntüleyebiliyor üstelik birçok ekstra seçeneğe sahip. Peki ACDSee veya IrfanView kadar iyi mi? İşte XnView incelemesi...

Resim görüntüleme programları arasında uzun süre ACDSee'nin tartışılmaz bir üstünlüğü vardı. Fakat ACDSee paketine dahil edilen ek yazılımlar, programın özellikleri geliştikçe programın hantallaşması ve neticesinde pratikliğini yitirmesi farklı resim görüntüleme programlarına karşı eğilimi artırdı. Bu sırada öne çıkan programlardan biri Bosnalı programcı Irfan Skiljan tarafından yapılan IrfanView oldu. Bir diğeri ise şimdi bahsedeğimiz XnView.

XnView 2003 yılında kullanıcılara sunuldu. Programın şu anda 1.94.2 sürümü indirilebiliyor. 2003'ten bu yana hayli yol kat eden XnView, an itibariyle en sık kullanılan resim görüntüleme programlarından biri. Üstelik tamamen ücretsiz.

XnView süratiyle göz dolduruyor

XnView'in bu derece popüler olmasındaki en önemli etken hızı. Özellikle çok sayıda resmi art arda görüntülerken önceki ve sonraki resimleri önbelleğe alma özelliğinden dolayı müthiş bir sürate sahip. Özellikle JPEG200 formatındaki resimleri görüntülerken rakiplerine açık ara fark attığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Programın diğer artıları oldukça sade ve kişiselleştirilebilir görünen modern arayüzü, benzerlerinden farklı birçok özelliğe sahip olmasına rağmen kullanım kolaylığının üst seviyede olması ve tabii ki resim düzenleme yetenekleri. Tüm bunlar XnView'i efektif yararlanma açısından üst sıralara taşıyor.

Programın kurulumu oldukça basit. Kurduktan sonra dosya ilkçalıtırdığınızda dosya ilişkilendirmeleri ve dil seçeneği gibi ayarları belirleyebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Buradan İbrahim Kutluay tarafından hazırlanan Türkçe dil desteğini seçebilirsiniz.

XnView süratiyle göz dolduruyor

Bu ekranı geçtikten sonra iki panelden oluşan bir ekrana geliyorsunuz. Bu, XnView'in tarayıcı modülü. Sağ taraftaki panelden klasörleri geziyor ve sol tarafta o klasörde bulunan dosyaların Thumbnail'lerini görebiliyorsunuz. XnView özellikle belli bir konuya dair dosya arama işleminde oldukça pratik. Yanı sıra sadece resim dosyaları ile de sınırlı kalmıyor. Program ses ve video dosyalarını da çalabiliyor. Tabii isterseniz programın bu özelliklerini devre dışı bırakıp sadece resim dosyalarını göstermesini sağlayabiliyorsunuz.

XnView süratiyle göz dolduruyor

XnView'in seçenekler menüsünde birçok ek özellik bulunuyor. Bunlar arasında ekran görüntüsü yakalama, çok sayıda resimden panorama oluşturma, kırmızı göz düzeltme gibi pratik işlemler de bulunuyor. Ek olarak programla toplu işleri de tek seferde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, bir klasördeki tüm resimlere logo eklemek, aynı zamanda bütün resimlerin boyutunu 1024 x 768 olarak yeniden boyutlandırmak, hepsini siyah beyaza çevirip 3D kenarlık eklemek istiyorsunuz. Tüm bunlarıgerçekleştirmek için klasörü seçip, istediğiniz ayarları belirlemenizyeterli. XnView bu işi de son derece hızlı bir şekilde yerine getiriyor.

XnView süratiyle göz dolduruyor

Barındırdığı çok sayıdaki imaj filtresi de XnView'in önemli özelliklerinden. Çok fazla spesifikasyonu olmasa da resimlerinize Adobe Photoshop'ta olduğu gibi bulanıklık, yağlı boya, mozaikleştirme gibi filtreler uygulayabilirsiniz.

Kullanımı son derece basit olan XnView'in dosya işlemleri entegrasyonu da oldukça başarılı. Bu sayede kopyalama, taşıma, resim ayrıştırma gibi işlemleri seri bir şekilde yapabiliyorsunuz. Mesela yüzlerce resim olan bir klasördeki resimlerden sadece hoşunuza gidenleri farklı bir klasöre atacaksanız, XnView bu iş için biçilmiş kaftan. Resimleri seçin ve tek tıklama ile istediğiniz klasöre gönderin.

XnView süratiyle göz dolduruyor

Ayrıca seçtiğiniz resimlerden birkaç tıklamayla Web sayfası (resim galerisi) oluşturabilir ve slayt şovlar hazırlayabilirsiniz. XnView kurulum gerektirmeden çalışabilmesinden dolayı hazırladığınız slaytşovları CD veya DVD'ye kaydederek istediğiniz yerde rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

XnView 400'den fazla grafik dosyasıformatını tanıması, ki bunlara PDF ve PSD dosyaları da dahil, ses ve video dosyalarını görüntüleyebilmesi, dosyaları 50'den fazla formatta kayıt edebilmesi, sadeliği, kullanım kolaylığı, efektleri, ve sürekli geliştirilmesi, kişiselleştirilebilmesi ve en önemlisi hızı dolayısıyla bulunduğu kategoride pek fazla rakip tanımayacak kalitede bir uygulama. Üstelik ücretsiz. Tabii eğer ticari amaçlı kullanacaksanız satın almanız gerekiyor.

Son olarak programın şimdiye dek 42 kez ödüle layık görüldüğünü de hatırlatalım... Hangi programı kullanıyor olursanız olun, XnView'e bir şans vermeniz avantajınıza. Zira muhtemelen memnun kalacaksınız ve vazgeçilmez programlarınızdan biri olacak.