Adobe Configurator, Photoshop'u kullanma şeklini niçin yeniliyor?Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Adobe'un yeni Photoshop eklentisi Adobe Configurator ile tamamen kendinize özel, sık kullandığınız öğeleri, eylemleri, paletleri ve diğer araçları barındırabilen bir panel yapabiliyorsunuz. Peki bu size ne sağlıyor?

Yeni kullanmaya başlayanlar için Photoshop, bir labirent gibi görünebilir. Fotoğraf düzenleme uygulaması çok etkili hale gelmiş, fakat bununla birlikte de karmaşıklık da artmış durumda. Nasıl yapacağınızı anlamak, asıl işi yapmaktan çok daha uzun sürebiliyor.

Adobe, Photoshop'u daha esnek ve kullanımı daha kolay hale getirmek için, Photoshop panelini kendi gereksinimlerinize göre özelleştirmeyi kolaylaştıran bir eklenti olan Configurator'ı yayınladı.

Özelleştirme ayarlarıyla, favori menü öğelerinizi, etkinliklerinizi, paletlerinizi ve diğer araçları alarak erişimi kolay bir panel yaratmanızı sağlıyor. Photoshop'ta bulunan tüm menü öğeleri ve araçları, Configurator Panel Builder içinde de bulunuyor ve bu öğeleri kendi özel panelinize eklemek için, Configurator içinde oluşturduğunuz yeni panele bu öğeleri sürükleyip bırakmanız yeterli.

Adobe Configurator

Özelleştirme seçeneklerinin çok hoş olmasına rağmen Configurator'un esas gücü, tasarımlarınızı diğer Photoshop kullanıcılarıyla değiştirebilecek ve onlardan araçlar indirebilecek olmanızda yatıyor. Paketlenmiş dosyalar, Flash uzantılarına benzer bir şekilde çalışıyor. Paneli indirdikten sonra çift tıkladığınızda Extension Manager (Eklenti Yöneticisi) bu yeni paneli otomatik olarak kuruyor. Photoshop'u yeniden başlattıktan sonra, yeni panele Windows > Extensions > (Eklediğiniz Panel İsmi) konumundan ulaşabilirsiniz.

Configurator, Photoshop uzmanlarının fotoğraflar üzerinde yapacakları düzenlemeler, eklemeler gibi tüm iş akışını bir script olarak paketlemesine de olanak tanıyor.

Örneğin, Photoshop uzmanı Russel Brown, merceksel görüntüler yaratma işlemi boyunca size yardımcı olan bir paneli bir araya getirdi. Brown'un panelinde açıklamaları bulabiliyor ve gerçek adımları (ekran görüntüleri, indirme paneli), tek tıkla basitçe çalıştırabiliyorsunuz.

Configurator panelleri, Photoshop'ta eğitici videoları izleyebilmenize olanak tanıyan, gömülü video dosyalarına da sahip olabiliyor.Bu sayede,bir eğitim sırasında Photoshop'la web tarayıcısı arasında sürekli gidip gelmeyeceksiniz.

Configurator, ücretsiz bir araç olup kullanabilmek için Adobe Photoshop CS4 sürümüne sahip olmalısınız.