Tarihin En Önemli 10 ProgramıEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
16.07.2012

Bilgisayar teknolojilerinin tarihini değiştiren ve bugünü oluşturan en önemli programları biliyor musunuz ?

Şu anda çoğumuz geçmişe göre oldukça gelişmiş bilgisayarlar kullanıyoruz. Bununla birlikte gelişmiş işletim sistemleri, gelişmiş internet tarayıcıları ve gelişmiş internet siteleri kullanıyoruz. Fakat bugünlere nasıl geldik ve mihenk taşları neler oldu hiç merak ettiniz mi ?

Merak edenler için 1976'dan günümüze kadar araştırdık ve tarihi değiştiren 10 programı inceledik. Tabi bilgisayar için teknolojinin gelişmesi sadece programlar değil. Elbette TCP/IP, Ethernet kodları gibi şeyleri de unutmadık. Fakat bir tarihin değişimine tanıklık etmiş bu programları yakından incelemek de azımsanacak bir şey değil. İşte tarihi değiştiren programlar.

Microsoft BASIC (1976)

Microsoft'un bir tane yaratıcı ürünü varsa oda Microsoft BASIC'dir. Rakipleri olan Northstar BASIC ve Era'ya benzemeyen Microsoft BASIC aralarında en iyisiydi. Eranın popüleritesinden ve fikirlerinden etkilenen Microsoft BASIC, programlama dili konusunda ilk olamasa da, bağımsız olarak kutulanan ilk programdı.

Tarihin En Önemli 10 Programı

WordStar (1978-1979)

Bu liste için WordStar'dan bahsederken aslında onun atası olan Electric Pencil ve torunu olan Word'den de bahsetmek gerekirdi. Hatta WordPerfect'e de ayrı bir parantez açılabilirdi. Fakat WordStar, kelime işlemci programların gerçek anlamda ilkidir. 1970Lerin son kısımlarını tamamen domine edip kelime işleme uygulamasının zihinlerde yer etmesini sağlamıştır ve 70'lerin Word'ü olmuştur. Eğer Wordstar olmasaydı siz şu an bu satırları okuyamayabilirdiniz.

Tarihin En Önemli 10 Programı

VisiCalc (1979)

Aynen WordStar gibi VisiCalc'da Lotus 1-2-3 ve Microsoft Excel'in atasıdır. Bir kelime işlemcisinin yanı sıra hesap tablosuna da sahipti. Ofislerde ki mikrobilgisayarlar kavramının tetikleyicisi olmasının yanı sıra oldukça güçlü bir programdı. Hemen hemen tüm masaüstü bilgisayarların çıkış tarihi de bu zamana denk gelir.

Tarihin En Önemli 10 Programı

dBASE II (1980)

Bu etkileyici program veritabanlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Ayrıca ilişkisel veritabanı yönetimini meşhur eden ve bu akımı ilk başlatan programdır.

Tarihin En Önemli 10 Programı

The Mac OS (1984)

Mac OS, yaklaşık 10 yıl önceden sahip olduğu modern kullanıcı arayüzü sayesinde Windows 95'in bir adım önünde yer alıyor. Apple bu kullanıcı arayüzünü Xerox ile ortak bir şekilde geliştirmiştir. Hatta işin içerisinde Microsoft'unda olduğu ve daha sonra ise Apple/Xerox'un fikirlerini çaldığı söylenir.

Tarihin En Önemli 10 Programı

Aldus Pagemaker (1985)

Bu program masaüstü yayıncılığın yanı sıra WYSIWYG (Gördüğün alacağındır) konseptini başlatmıştır. Günümüzün bir çok sayfalama ve tasarım programlarının atasıdır. Hala daha Illustrator ve Freehand projelerinin ortağıdır.

Tarihin En Önemli 10 Programı

The Mosaic Browser (1993)

Mosaic, World Wide Web ile birlikte 2.masaüstü devriminin temel parçasıdır. Günümüzün tüm modern tarayıcıları Mosaic tabanına ve ilkelerine dayanır.

Tarihin En Önemli 10 Programı

Adobe Photoshop (1990)

Photoshop, belki de tüm zamanların en büyük geliştirmesidir. Profesyonel ve amatör kullanıcılar da dahil olmak üzere çeşitli ve çok büyük bir kitleye hitap ediyor. Kim böyle bir programa sahip olmak istemez ki ?

Tarihin En Önemli 10 Programı

Windows 95 (1995)

Windows 95, global anlamda Microsoft'un satış rekorları kırdığı ve bugüne gelmesinde en etkili işletim sistemiydi. Bugün hepimizin ekranın sol alt köşesinde görmeye alıştığı ünlü Başlat simgesi Windows 95 ile popüler olmuştur. Windows 95'in ayrıca iki önemli özelliği bulunuyordu: Tak ve Çalıştır (Plug and Play) özelliği ve 32 bit olması.

Windows 95 Ana Ekran

Apache (1995)

Apache, açık kaynak kod hareketini başlatıp, Linux ve diğer girişimlere destek vermiştir. Aslında bugün Linux/Apache internet sunucuları olmasaydı bir çok şey hiç başlamayabilirdi. Hatta şu anın güçlü kombinasyonu olan ve kullanıcılarının LAMP olarak adlandırdığı (Linux/Apache-MySQL-PHP) şey de olmazdı. Belki de Microsoft'un .Net stratejisi asla bugün varolan halini alamazdı. Apache internet dünyasının gerçekten de tarihini değiştirdi. Ayrıca açık kaynak kodlu yazılımlara olan güven arttı ve daha kararlı ücretsiz ve etkileyici hale gelmesi sağlandı.