Gmail'de görmek istediğim 9 özellikEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

E-postalarınızı hiçbir zarar vermeden önce geri çekebilmek, e-postalarınızın izini takip edebilmek, çoklu 'Spam' e-posta yollayan kişilere geri saldırabilmek ve buna benzer daha birçok kullanışlı özellik Google, Gmail ekibinden ricamızdır...

gMail sarhoşSaat, gecenin ikisi olmuş. Belki de biraz içkilisiniz. Ve içinizde hiçbir yarar sağlamayacağı halde, eski sevgilinize bir e-posta yollamak için dinmek bilmeyen bir arzu var. Fakat endişelenmenize hiç gerek yok. Google artık, 'Mail Goggles' (E-posta Gözlüğü) özelliği sayesinde sizin arkanızı kolluyor. Eğer Gmail'in bu küçük matematik testini geçmek için, içinizde herhangi bir istek duymuyorsanız, o zaman e-postanız hiçbir yere gitmiyor demektir. Bu girişimden vazgeçip, televizyonunuzu açmanız daha iyi olabilir.

Daha sonra ise Gmail'in, 'Canned Responses' (Konserve [Hazır] Cevaplar) isimli yeni özelliği çıktı. Bu yeni özellik ise, kendilerine gelen e-postalara kişisel cevaplar yazmaya üşenen tembel insanlar için, bu gelen e-postalara otomatik olarak önceden hazırlanmış olan yanıtları yolluyor. Ayrıca 'Google' kısa bir zaman önce, tamamen renkli grafiksel yüz ifadelerinin (Emoticon) geleceğini duyurdu. Artık ';)' şeklindeki ifadelere 'Hoşça kal' diyebilirsiniz. Sadece metin karakterleri, artık kesinlikle yeterli olmuyor.

Yakın zamanda ortaya çıkan bu yeni özellikler benim, Gmail mühendislerinin bir sonraki seferde ne düşüneceklerini, merak etmeme neden oluyor. Benim aklıma, oldukça yararlı olabilecek 9 tane yeni özellik geliyor:

1. YoYo: Yanlışlıkla yollamış olduğunuz e-postalardan dolayı endişeleniyor musunuz? 'YoYo' özelliğinin bu e-postaları, hiçbir zarar vermeden önce geri çekmesine izin verin. Ayrıca bu özellik, herhangi bir potansiyel izi de tamamen siliyor.

2. Follow: 'Follow' (Takip) özelliğinin, yollamış olduğunuz e-postaların nereye gittiğini ve bu e-postaları, kimin başka kimlere yolladığını takip etmesine izin verin. Bu sayede yollamış olduğunuz e-postalar, dönüp dolaşıp sizin başınızı ağrıtamaz.

gmail thumbs3.Scrubber: Size gelen e-postalarda, sorgulanabilir bazı yorumlar mı bulunuyor? Ya da bazı politik yanlışlıklar? 'Scrubber' (Temizleyici) özelliğinin, tüm bunları temizlemesine izin verin. Bu işlemi yaparken, 'G, PG ya da R' harfleriyle derecelendirilmiş olan seçeneklerden, seçimler yapabilirsiniz.

4. Chameleon: Sizinle aynı organizasyonda çalışan diğer kişilere, oldukça kritik bir e-posta mı yollayacaksınız? 'Chameleon' (Bukalemun) özelliğinin, daha önceden kaydedilmiş olan kişilerin anlayış profillerini temel alarak, bu e-postayı her alıcı için eşsiz bir şekilde tamamen baştan yazarak, yollamasına izin verin. En sonunda, neredeyse hiçbir çaba harcamadan bile, herkesi etkileyebilirsiniz.

5. GetToThePoint: Oldukça uzun ve saçma sapan olan e-postaları okumaktan yoruldunuz mu? 'GetToThePoint' (Sadede gel) özelliği, gelen e-postada bulunan yararlı bilgilerden oluşan, küçük değerli bölümleri e-postada ayırır ya da size, e-postada kayda değer hiçbir bilginin olmadığını bildirir. Bu özellik sayesinde, ne kadar zamandan tasarruf edebileceğinizi bir düşünün.

6. Reciprocator: Sürekli 'Spam' (İstenmeyen) e-postalar almaktan yoruldunuz mu? 'Reciprocator' (Aynen karşılık verici) özelliği, size bu 'Spam' (İstenmeyen) e-postalarını yollayan kişinin gerçek e-posta adresini bulup, daha sonra Google'ın tüm küresel kaynaklarından yararlanarak, bu e-posta adresine gigabytelar dolusu e-posta yollar ve tüm İnternet bağlantılarını çökertir.

7. Psychic: 'Psychic' (Fizik) özelliği, gelen tüm e-postaları kontrol ederek, e-postayı yollayan kişiyle alakalı, tüm geçmişinizi gözden geçirir. Daha sonra ise 'Psychic' (Fizik) özelliği, bu kişiden e-posta almak isteyip istemediğinizi belirleyerek, eğer almak istemiyorsanız e-postayı engelleyip hemen siler. Bu sayede daha problem oluşmadan, problemden kurtulmuş olursunuz.

8. Eliminator: E-posta adresinizin iflas ettiğine mi karar verdiniz? 'Eliminator' (Eleyici) özelliği, 'Gelen Kutusu'nda bulunan tüm e-postalarınızı analiz ederek, gerekli e-postalara uygun bir cevap yazar. Daha sonra ise bu özellik, 'Gelen Kutusu' tamamen boşalana kadar tüm e-postalarınızı siler. Eminim bu özelliği, her gün kullanmak isteyeceksiniz. Belki de şu anda bile, buna benzer bir işlem uyguluyor olabilirsiniz.

9. Translate: Bazı nedenlerden dolayı benim Gmail adresime bir sürü Portekizce ve İtalyanca azılmış e-postalar geliyor. 'Translate' (Tercüme) özelliği, bu e-postalarıotomatik olarak sizin seçmiş olduğunuz bir dile çevirir. Bu sayede siz de, bu e-postalarda neler yazdığını anlayabilir ya da hangi dilde yazılmış olursa olsun, 'Spam' e-postalarının oldukça sinir bozucu olduğunu görebilirsiniz.

Bu sayılan araçlar, ilk bakışta herkese biraz aptalca gelebilir. Fakat dürüst olmak gerekirse e-posta kullanıcılarından hangisi, daha önce böyle özelliklere sahip olmayı dilememiştir ki? Bu sayılan sıra dışı özellikler, yüz binlerce yeni kullanıcının ilgisini çekebilir ve Gmail'i, çok daha kârlı bir marka haline getirebilir.

Sonuçta, 'Google'ın kurucuları için satın alındığı söylenen özel savaş uçağı, muhtemelen hiç de ucuza mal olmamıştır. ;)