XP Mode Çalıştıramayanlara Müjde!Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
09.12.2009

Windows 7 ile gelen XP Mode iyi, güzel, hoş fakat tek bir sorun var. Ya işlemcimin VT desteği yoksa ? İşte çözümü...

Ben ne yapacağım ?

Microsoft un 2.Planı Virtual Pc!Virtual PC XP Mode son derece kullanışlı ve yeni özellikleri içinde barındıran bir sanal işletim sistemi uygulaması. Fakat işlemcisinde VT desteği olmayan pek çok Windows 7 kullanıcısı var. Bu kullanıcıların "Peki ya ben ne yapacağım?" sorusuna en güzel cevap yine Microsoft'tan ; Virtual PC 2007 !

Sanal işletim sistemi gerçeği !

Sanal işletim sistemi furyasının pek bir moda olduğunu günümüzde yeni uygulamalar da kullanıcıların dertlerine deva oluyor. Windows XP kullanmak isteyip yüzlerce sorunla karşılaşan Windows Vista kullanıcıları hala aklımızda. Ama artık herşeyin bir alternatifi olması gerektiği su götürmez bir gerçek. Windows 7 kurulu bir bilgisayar aldınız ama sonradan farkettiniz ki işlemcinizin VT (Virtualization Technology) yok. Ama bu Windows XP kullanmamıza engel değil. Şimdi kurtarıcımız Virtual PC 2007'den bahsedelim.

Aşağı kalır hiç bir yanı yok !

Aslında ilk bakışta ikisi arasında pek bir fark yok gibi görünse de Virtual PC 2007'nin çok büyük bir artısı var; sürükle bırak özelliği! Sanki yeni bir klasörmüş gibi açılan Windows XP penceresine Windows 7'nizde bulunan tüm dosyaları fareniz aracılığıyla sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Şimdi "Ee onuda yapmayayım canım ne olacak ki?" dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bu öyle bir özellik ki etkin kullanımda performansınızı çok büyük oranda arttırıyor. İşlerinizi çok daha rahat yapabilirken çift işletim sisteminin keyfini sürüyorsunuz.

VT desteği olmayan bir işlemciye sahipseniz Virtual PC ihtiyaçlarınızı karşılamak için hazırda bekliyor. Uzun lafın kısası VT destekli bir işlemcim yok diye üzülmeye gerek yok çünkü Virtual PC var!