Fotomontaj Artık Çocuk OyuncağıEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
01.12.2009

Fotomontaj her zaman eğlencelidir ve insanların hoşuna gider. Öyle ki ulusal gazeteler bile bazen fotomontaj resimleri komik ya da eğlenceli olduklarından dolayı yayımlıyorlar. Birkaç yıl önce ciddi bir Photoshop bilgisi gerektiren fotomontaj işlemini yapmak artık çok kolay. Peki nasıl?

Yakın zamana kadar her biri ayrı bir uzmanlık gerektiren, bunun uzantısı olarak bilgisayarınıza çeşitli programları kurmanız zorunluluğu doğuran işlemleri artık web üzerinde kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

İnternet'te Photoshop'ta belki 20 dakika harcayıp yapacağınız birçok işlemi, saniyeler içerisinde gerçekleştirmenizi sağlayacak birçok site bulmak mümkün. Bu işlemlerden biri de fotomontaj. Fotomontaj odaklı o kadar çok internet sitesi var ki, artık "fotomontaj servisi" denilebilecek bir iş kolundan bile bahsedebiliriz.

Bu sitelerde genelde bilgisayarınızdai bir fotoğrafı, sitede bulunan, önceden hazırlanmış çeşitli fotoğraflar üzerine yapıştırarak hızlı bir şekilde fotomontaj yapılıyor. Üstelik bu iş için herhangi bir fotoğraf işleme programınızı bilmenize, öğrenmenize gerek kalmıyor. Sonuçta da maksimum birkaç dakika içerisinde, arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz, eğlenceli fotomontajlar yapabiliyorsunuz.

İsterseniz fotomontaj işini kolaylaştıran siteleri biraz yakından tanıyalım.

1. PhotoMontager.com

Fotomontaj Artık Çocuk Oyuncağı

PhotoMontager.com birçok fotomontaj şablonunun bulunduğu, daha çok kartpostal ayarında fotomontajlar yapılabilen bir site. Yapmanız gereken siteye bağlandıktan sonra, hoşunuza giden bir şablon seçmek. Hemen sonra, bilgisayarınızdan bir fotoğraf seçiyor, bu fotoğrafın hangi kısmının fotomontajda görüneceğini seçiyor ve "Make Photomontage" tuşuna tıklıyorsunuz. Fotomontajınız otomatikman yapılıyor ve sonucu istediğiniz sosyal ağ sitesinde paylaşabiliyor; isterseniz sitede de kaydedebiliyorsunuz. PhotoMontager'in güzel tarafı, video montajlar da yapabilmeniz.

2. Montagraph

Cüneyt Bond T-239 Ahmet Hakanminatör

Montagraph henüz beta sürümünde olmasına rağmen sahip olduğu özellikler bakımından oldukça kapsamlı bir web uygulaması. Montagraph'da diğer fotomontaj siteleri gibi şablon mantığı üzerinden çalışıyor. Fakat sitedeki hazır şablonlar özenle seçilmiş ve hazırlanmış. Fotomontaj işlemi adım adım yapılıyor ve diğer sitelerin aksine, renk, parlaklık, kontrast, keskinlik gibi ayarlar yapılabiliyor. Montagraph'ın sunduğu servisler arasında yaptığınız fotomontajı, mouse pad ya da tişört gibi formatlarda bastırabilme seçeneği de bulunuyor.

Montagraph sosyal ağ tarafı da güçlü olan bir servis. Hazırladığınız fotomontajları sitede kayıt edebiliyor, insanlarla paylaşabiliyor, isternet şablon hazırlayıp siteye yükleyebiliyor, arkadaşlarınızın konumlarını harita üzerinde görebiliyor, diğer kullanıcıların fotomontajlarına bakabiliyor ve onlarla mesajlaşabiliyorsunuz.

3. WriteOnIt.org

Fotomontaj Artık Çocuk Oyuncağı

WriteOnIt en başarılı fotomontaj yapma servislerinden biri.Hem sitenin kendi tasarımı hem de fotomontaj şablonları son derece özenli. Sitenin kullanımı da oldukça pratik. WriteOnIt'e girdiğinizde önce yapacağınız fotomontajın tipini seçiyorsunuz. Bunlar Kart, Fotomontaj, Dergi Kapağı ve "Face in Hole" denilen, yüzü silinmiş bir ünlünün vücuduna başka bir yüz ekleyerek fotomontaj yapma şeklinde bölümlenmişler.

Fotomontaj Artık Çocuk Oyuncağı

WriteOnIt de adım adım ilerleme tekniğiyle çalışıyor. Önce fotomontajın tipini, daha sonra bu tipteki bir şablonu seçiyor, son olarak kendi fotoğrafınızı yüklüyorsunuz ve fotomontaj bitiyor. Sonuçta ortaya çıkan fotomontajı istediğiniz sosyal ağ sitelerinde paylaşabilirsiniz. Zaten sitenin kendisinin de bir sosyal ağ sitesinden aşağı kalır yanı yok. Ek olarak site sahiplerinin belli aralıklarla düzenledikleri yarışmalar WriteOnIt sitesinde vakit geçirmeyi daha eğlenceli hale getriiyor.

4. SeeNow.com

Fotomontaj Artık Çocuk Oyuncağı

SeeNow henüz üyelik, mesajlaşma vb. özellikleri bulunmayan, sadece fotomontaj yapıp kaydetme görevi üstlenmiş bir site. Şablonların nasıl sonuç verdiğini göstermek için joker olarak tüm fotomontajlarda George Bush'un kullanılmasından dolayı ayrıca sempatimizi kazandı.

Ali Kırca - Watchmen

SeeNow'da resmi şablona tam oturtmak için yapmanız gereken ayarlar oldukça basit. Yüklediğiniz resimdeki kişinin gözlerinin yerini belirlemek. Sistem gerisini kendisi hallediyor. Üstelik seçtiğiniz şablona göre resmin ton ayarı da otomatik yapılıyor. Siz de isterseniz resmi ekledikten sonra çıkan ufak araçla istediğiniz gibi resmi konumlandırabiliyor, büyütüp küçültebiliyorsunuz. Bunun haricinde diğer bir güzel tarafı siz resminizi yükledikten sonra, sitedeki tüm şablonlar sizin resminizle gösteriliyor. Böylece yüklediğiniz resmin hangi şablonda daha iyi göründüğünü hemen ayırt edebiliyorsunuz. Halen geliştirilmekte olan SeeNow benzerleri gibi dergi kapağı, ünlüler vb. birkaç kategori sunuyor.

Sonuçta ne oldu diyeceksiniz... Sonuçta, SeeNow.com ve WriteOnIt.org eğer geliştirilmeye devam ederlerse, kısa bir sürede çok sayıda ziyaretçiye ulaşacak potansiyele sahip, oldukça eğlenceli siteler olarak kısayollarımız arasındaki öncelikli yerlerini aldılar.

Sizin de bildiğiniz kullanışlı, farklı özelliklere sahip fotomontaj siteleri varsa lütfen bizimle paylaşın. Biz de bilelim, biz de deneyelim...