Far Cry 2'nin Sıradan Bir Shooter Oyunundan 5 Büyük FarkıEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
18.02.2010

Eğer piyasada onlarca, yüzlerce shooter (silahlı mücadele) oyunu olduğunu sanıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü neredeyse hepsi aynı kopyadan çoğaltılmış gibi cafcaflı grafiklerden, yaratıcılık gerektirmeyen oyun dünyalarından ve aynı tas aynı hamam oyun anlayışından öteye gidemiyorlar.

Ancak çok sık da olmasa Far Cry 2 gibi tamamen farklı bir shooter oyunu ile karşılaşmak da mümkün. Peki, Ubisoft'un Afrika'da geçen, çığır açan yeni shooter oyununu karbon kağıdı ile kopyalanmış diğer sıradan shooter oyunlarından ayıran özellikleri neler? İşte size Far Cry 2'nin 5 büyük farkı:

1) Bugün nereye gitmek istersiniz?

Bazı shooter oyunları çok geniş oyun haritaları oluşturmayı denediler. Orijinal Far Cry ve Crysis de bunlara dahil. Fakat bu oyunlar size yine de bir haritadan diğerine geçtiğiniz çizgisel bir hikayeden öte bir şey veremediler. Oyunlar koridorlarda geçen sıradan bir shooter oyunlarından farksızdılar; haklarını yemeyelim bir farkları vardı, o da koridorlarının çok geniş olmasıydı! Fakat Far Cry 2 gerçek anlamda çok geniş bir oyun dünyasına sahip. Oyun dünyasında istediğiniz gibi gezinebileceğiniz Far Cry 2'de tamamlamanız gereken görevleri istediğiniz sırayı takip ederek ve özgür bir şekilde dolaşarak tamamlayabilirsiniz. Far Cry 2, Grand Theft Auto oyununun araç sürme oyunlarına getirdiği yenilikleri shooter oyunlarına getiriyor diyebiliriz.

2) Senden üç dileğim var. Birincisi; bana bir oyun haritası yap!

Herhalde hiçbiriniz bir harita düzenleyiciyle uğraşmak istemeyiz değil mi? Haksız da sayılmazsınız. Öylesine karmaşık ve öğrenilmesi zorlar ki! Far Cry 2'nin harita düzenleyicisini görünceye kadar bekleyin. Bu düzenleyici, "basit" kelimesinin tanımı gibi. Far Cry 2'nin harita düzenleyicisi sayesinde kendi oyun haritalarınızı kolaylıkla hızlı bir şekilde oluşturabileceksiniz. Şöyle ki eğer basit bir resim düzenleyicisini kullanabiliyorsanız, Far Cry 2 için kendi haritanızı da oluşturabilirsiniz. Ve ister inanın ister inanmayın oyunun Xbox 360 ve Playstation 3 sürümlerinde de bu geçerli.

3) Her yanımızı alevler sarmış durumda!

Neredeyse her oyunda patlayan variller var. Peki, bu variller patladıklarında etrafında alev alabileceknesneler varsa ne oluyor? Hiçbir şey değil mi? Far Cry 2'de öyle olmuyor ama. Kuru ağaçlar ve çalılıklar arasında geçen oyunda yağmur yağmadığı sürece (yoksa değişken hava koşullarından bahsetmedim mi?) bu nesneler alev alıyor; hatta bu alevler yayılıyor. Şunu söyleyeyim bu alevlerin arasında kalmak istemezsiniz. Ayrıca oyunda alev alabilecek propan tankları ve Molotof kokteylleri gibi nesnelerin olduğunu bilin.

4) VIP muamelesi

Ayaklanma (orj. Uprising) denen yeni çok oyunculu oyun modu daha önce oynadığınız modların hiçbirine benzemiyor. Bu etkileyici modda her takımdan bir oyuncu VIP olarak belirleniyor. Oyun alanında ele geçirilmesi gereken çeşitli noktalar var ve bu noktaları yalnızca VIP olan oyuncu ele geçirebiliyor. Hal böyle olunca VIP oyuncular bu noktaları ele geçirmeye çalışırken takımları da onları korumaya çalışacaklar. Takımların oyunu kazanmaları için kendi VIP'lerini korurken ele geçirilmesi gereken bütün noktaların kontrolünü ellerine aldıktan sonra düşman VIP oyuncusunu öldürmeleri gerekecek. Ele geçirmesi gereken noktalar olduğu için düşmanın VIP oyuncusunu bulmak çok zor olmayacak.

5) İyi oynayan kazansın

Siz de ateşli bir çatışmanın ortasında silahınızın tutukluk yapmasından bıktınız değil mi? Nasıl bıkabilirsiniz oyunlarda böyle şeyler olmuyor ki! Fakat Far Cry 2 ile bu durum değişecek. Silahları ne kadar fazla kullanırsanız, silahlar o kadar güvenilmez olacak. Hatta kullandıkça silahınızın görüntüsü bile eskiyecek. Ve sonunda silahınız tutukluk yapabilecek ya da nişan alınan yerin uzağına atış yapar hale gelebilecek. Silahınızın tutukluk yapıp yapmadığını anlayabilmek için şarjör değiştirme tuşuna üst üste basmanız ve karşınızdakinin bu arada sizi öldürmemiş olması için dua etmeniz gerekecek. Bu özellik oyuna yüksek gerilim katacak ve birden çok silah taşımak zorunda kalacaksınız; belki de karşınızdaki oyuncunun başına gelecek ve düşmanınızı kolayca avlayabileceksiniz.