En Vahşi OyunlarEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
30.06.2011

Tüm zamanların en şiddet içerikli, vahşi oyunları...

En Vahşi Oyunlar

Bu oyunların 18 yaşından küçüklerin alması ve oynaması yasak. Listedeki oyunlardaki şiddet oranı o kadar fazla ki kimse bu kısıtlamaya itiraz etmiyor. Hatta bazı ülkelerde örneğin Avustralya'da, bu oyunların çoğunun satışı tümüyle yasak.

Listedeki oyunların hepsi oyun dünyasında epey ses getirdi hatta bazıları içerdikleri şiddet, vahşet nedeniyle haberlere dahi konu oldu. İşte ebeveynlerin korku rüyası en vahşi oyunlar:


Carmageddon

En Vahşi Oyunlar

Carmegeddon bir yarış oyunu ama bu yarışta arabanın sağlam kalması biraz zor. Çünkü bu oyunda arabalar birbirlerini geçmeye değil, birbirlerine geçirmeye çalışıyorlar. Ancak Carmageddon'un vahşi oyunlar tarihine geçmesini sağlayan şey oyunda yayaların ezebilmeniz. Diyeceksiniz ki ne var bunda, pek çok oyunda yayaları ezmek mümkün. Ancak hangi oyunda yayaları ezmeye puan veriliyor. Carmageddon'da diğer arabalarla mücadele ederken yayaları ezerek puan topluyor hatta yayaları artistik şekillerde ezerseniz daha çok puan alabiliyorsunuz.


God of War 2 - 3

En Vahşi Oyunlar

Aslında God of War serisinin genelinde pek çok aksiyon oyununda olduğundan daha fazla şiddet yok. Ancak God of War 2'de Tanrıları bitiren son vuruşlarda vahşetin dozajı artıyor. Bu vahşet God of War 3'te daha artırıldı; öyle ki Kratos'un çıplak elle bir tanrının kafasını koparması düzeyine geldi. Üçüncü oyunda Kratos "biraz" fazlaca asabi bir karakter olmaktan çıkıp göz dönmüş bir tanrı katiline döndü.

Grand Theft Auto

En Vahşi Oyunlar

Suç dünyasından insanlar birbirleriyle iş yaparken birbirlerine karşı medeni ve nazik bir şekilde davranmadıkları kuşkusuz. Nitekim bir suçluyu oynadığınız Grand Theft Auto oyunun da suçlulardan masumlara önünüze çıkan herkesi çeşitli şekillerde öldürmeniz mümkün.

Her ne kadar bol bol şiddet dozu içerse de serinin ilk iki oyununun tepeden bakılarak oynanması ve iki boyutlu grafikleri oyunlardaki şiddetin etkisini azaltıyordu. Ancak üçüncü daha gerçekçi, 3D grafikleri ile oyun dünyasında bomba etkisi yarattı.

Büyük çete savaşlarına girebiliyor; arabayla insanları ezebiliyor; alev silahları, AK47'ler, el bombaları vb. çeşitli silahlarla hareket eden her şeyi öldürebiliyor olmanız Grand Theft Auto ya da kısa adıyla GTA serisinin oyunseverler arasında popüler, oyun dünyasında ise kötü bir üne kavuşmasını sağladı.

Mortal Kombat

En Vahşi Oyunlar

Şiddet içerikli oyun denince belki de akla ilk tür dövüş oyunlarıdır. Dövüş oyunların da Mortal Kombat. Atari salonlarındaki makinelerle oyun dünyasına giren Mortal Kombat, Genesis ve Super Nes konsollarına aktarıldığı zaman patlama yaptı. Öyle ki Mortal Kombat oyunlardaki şiddetin ilk kez büyük bir tartışma konusu olmasına neden oldu.

Mortal Kombat'ı diğer dövüş oyunlarından ayıran özelliği rakibi oldukça vahşi bir şekilde öldürmeye yarayan fatality haraketleridir. Öyle ki "Finish Him" (Bitir Onu) cümlesi oyun dünyasında oldukça meşhurdur. Oyunda rakibin kalbini, morgasını sökme, yakma, dondurup parçalama gibi hareketlerden oluşan "Fatality"ler öyle büyük bir etki yarattık ki video oyunlarındaki vahşet tartışması ABD kongresine taşındı. Hatta Mortal Kombat'ın ateşlediği bu tartışma sonucunda ESRB denilen ve oyunlara yaş sınırlaması getiren sistem hayata geçirildi. Hala da kullanılan ESRB sisteminde oyunlar içeriklerine göre çeşitli yaş gruplarına ayrılıyor. Örneğin Mortal Kombat'ın bu sene çıkan son oyunu M (yetişkinler için) ibaresiyle satışa sunuldu.

MadWorld

En Vahşi Oyunlar

Wii oyunlarının cicili bicili grafiklerle bezeli spor ve çocuk oyunlarından ibaret olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsanız. Sayısı az da olsa sadece yetişkinler için de Wii oyunları bulunuyor. Bunlardan biri var ki bırakın çocuklara uygun olmamayı çoğu yetişkin için bile oldukça rahatsız edici olabilir.

Sin City çizgi romanından esinlenilen MadWorld'de, sağ kolunda portatif bir elektrikli testere taşıyan Jack Cayman oldukça kanlı bir televizyon şovuna rakiplerini vahşi bir şekilde öldürerek seyircileri eğlendirmeye çalışıyor. Aynı çizgi romandan uyarlanan Sin City filminde olduğu gibi siyah beyaz bu dünyadaki tek farklı renk ise kan kırmızısı.

Splatterhouse

En Vahşi Oyunlar

Namco'nun 1988'de piyasaya çıkardığı orijinal Splatterhouse, klasik yana doğru kayan platformlar gibi oynanıyordu. Oyunda başka bir boyuttan gelen canavarların elinden kız arkadaşını kurtarmak için kendisini daha güçlü yapan bir maske giyen Rick'i yönetiyordunuz.

Vahşet ve şiddet oyunun ana bir parçasıydı ama zamanın grafik kapasitesinin imkanları görüntülerin etkisini azaltıyordu. Ancak oyunu 2010'da yapılan yeni versiyonu şimdiye kadar yapılmış en kanlı oyunlardan biri. Rick yaratıkları bölüyor, parçalıyor ve oldukça sivri şeylerle dürtüyor. Her kesin midesi bu oyunu kaldırmayabilir.

Soldier of Fortune

En Vahşi Oyunlar

FPS oyunları temelde birbirine çok benzer nitekim Soldier of Fortune da ilk bakışta sıradan bir savaş oyunu gibi gözükebilir. Oyunda amacınız teröristlerin çaldıkları nükleer bombaları kullanmalarını önlemek. Oldukça klişe değil mi? Ama oyunun hala hatırlanmasının nedeni GHOUL adı verilen özel hasar motoru. Fizik temelli bu motor düşmanları oldukça vahşi bir şekilde öldürmenize olanak sağlıyor. Oyunda teröristlerin farklı noktalarına ateş ederek uzuvlarını koparabiliyor, parçalayabiliyor ve oldukça kanlı sahnelerin oluşmasına neden olabiliyorsunuz.

Dead Space

En Vahşi Oyunlar

Korku aksiyon oyun türündeki Dead Space, son yılların en dikkat çeken oyunlarından biri. Oyunda canlandırdığınız mühendis bir maden gemisinde birbirinden tuhaf, tiksindirici, ürkütücü ve grotesk yaratıklardan kaçmaya çalışıyor. Peki maden gemisinde bu yaratıklara karşı ne tür bir silah kullanabilir? Madencilikte kullanılan plazma kesici adlı bir lazer kullanan karakter karşılaştığı yaratıkları bu lazerle kesmeye çalışarak hayatta kalmaya çalışıyor. Bu öldürme biçimi ve tuhaf yaratıkların birleşimi son zamanların en şiddetli korku oyununu doğurmuş.

Manhunt

En Vahşi Oyunlar

Rockstar Games, GTA serisi ile şiddet konusunda özellikle ABD'de ebeveynlerin, uzmanların vb. şimşeklerini üzerine çekti. Aslında oyun dünyasında GTA kadar ünlü olmayan ama RockStar Games'in yaptığı ve şiddetin dozu ve gösterimi konusunda GTA'yı kat kat geçen bir oyun bulunuyor. Man Hunt oyunun baş karakteri James Earl Cash kendini deli bir adamın şiddet filminin içinde bulur. ancak bu filmde özel efekt kullanılmamaktadır ve hayatta kalabilmek için herkesi öldürmesi gerekmektedir. Oyunda her türlü kesici ve delici alet oldukça korkunç şekillerde kullanılabiliyor. Hatta oyuncu aşırı şiddet uygulayarak öldürürse ekstra puan alabiliyor.

Postal 2

En Vahşi Oyunlar

Listenin kalanındaki oyunları şiddet oranına göre farklı şekillerde dizebilirsiniz ama bir numarayı değiştirmek güç. İçerdiği şiddet oranı ile zamanların en vahşi oyunu dendiğinde akla ilk olarak Postal gelir. Postal'da oyuncuya süt almak, markete gitmek, imza toplamak, günah çıkarmak gibi gayet sıradan işlerden oluşan görevler veriliyor. Oyuncu bu görevleri istediği kadar medeni ya da kaotik bir şekilde yapabiliyor. Kaotikten oyunda silahlı, silahsız, sivil ya da polis önüne çıkan herkesi çeşitli silahlarla vahşice öldürmek mümkün. Öyle ki oyun insanları vahşice öldürmek üzerine kurulmuş. Hani ölüm makinesi derler ya işte Postal oyunun kahramanı "Dude" bu unvanı tam anlamıyla hak ediyor.