Son 10 Yılın En İyi PC OyunlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
11.04.2011

Son 10 yılın en iyi PC oyunlarını sizin için derledik.

Son 10 Yılın En İyi PC OyunlarıSadece ufak bir kesimin ilgilendiği video oyunları günümüzde dünyanın en büyük sektörlerinden bir haline geldi. Bilgisayar oyunları artık her yaştan, her kesimden insana hitap ediyor. Erkekler, kadınlar, çocuklar artık herkes kolaylıkla kendine göre oyun bulabiliyor.

Konsol ve PC oyunları sürekli gelişerek, oyunculara yenililikler sunarak oyun pazarından en büyük payı almaya çalışıyor. Her yıl pek çok çarpıcı oyun çıksa da bunlardan çok azı klasik olabiliyor. Oyun dünyasını kökten değişiklikler sunan, ilham veren oyunlar nadiren çıkıyor. Biz de pek çoğu hâlâ oynanan, devam oyunları çıkan sizin için son 10 yıla damgasını vurmuş oyunları seçtik.

10. The Elder Scrolls III: Morrowind
Morrowind, bilgisayar oyuncularını oldukça şaşırtmış bir oyundur. Bethasda ElderScrolls serisinden Daggerfall ile büyük başarı sağlamıştı ama bu oyunun üzerinden epey zaman geçmişti. Neredeyse insanlar seriyi unutmuştu. Ancak oyuncular The Elder Scrolls III: Morrowind oyunun başında bir mahkum gemisinden Vvardenfell adasına adım attıklarında büyülü bir bir şeyin parçası olduklarını fark etmişlerdi. Oyunun geçtiği dünya oldukça garipti ve ırklar, yaratıklar diğer oyunlara göre oldukça farklıydı. Oyuncular isterlerse epik ana hikayeyi takip edebilir isterlerse de uçsuz bucuksız topraklarda gezip maceralara atılabiliyorlardı. Oyunun atmosferi, müzikleri, şehirleri ve grafikleri oyuncuları büyülemişti.

Son  10 Yılın En İyi PC Oyunları

9. Medal of Honor: Allied Assault
Uzun bir süre boyunca bilgisayarlar 2. Dünya Savaşı'nın askerler üzerinde bıraktığı acımasız fiziksel ve psikolojik etkilere değinmedi. Pek çok oyunda Nazilerle savaşabiliyordunuz ancak pek az oyun savaşın gerçekçi yanlarını işliyordu. Oldukça gerçekçi bir şekilde çekilen Er Ryan'ı Kurtarmak filmi sinemalara geldiğinde bilgisayar oyunlarının da 2. Dünya Savaşı'na yaklaşımı değişti. 2002'de çıkan Medal of Honor: Allied Assault oyunculara hiçbir oyunda olmadığı kadar gerçekçi bir savaş deneyimini yaşattı. Özellikle Normandiya'da Omaha sahiline yapılan çıkartma bölümü günümüzde dahi FPS oyunları içinde en iyi bölümleriden biri olarak görülmektedir. Ardından pek çok yeni oyunu çıkan Medal of Honor serisi de Call of Duty gibi Ekim 2010'da çıkacak yeni oyununda modern savaşları konu alacak.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

8. Deus Ex
2000 yılında efsanevi oyun tasarımcısı Waren Spector tarafından geliştirilen Deus Ex hem bir FPS oyunun aksiyonuna hem de bir RPG oyunun derinliğine sahipti. Bilimkurgu - gerilim türündeki Deus Ex'de oyuncular karakterlerinin özelliklerini beyne yerleştirilen sibernetik çiplerle geliştiriyorlardı. Ayrıca oyundaki karakterler görevleri yaparken kullandığınız yöntemlere göre tavırlarını değiştiriyorlardı. Tüm bunların hepsi oyuncuyu derin bir komployu konu alan hikayenin içine çeken sürükleyici ve heyecanlı bir oyunu oluşturuyordu. Deus Ex'in devamı Deus Ex: Invisible War 2003'te çıktığında ne yazık ki ilk oyunun kalitesinde değildi. Neyse ki serinin üçüncü oyunu olan Deus Ex: Human Revolution şu an yapım aşamasında.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

7. Call of Duty 4: Modern Warfare
Oyun geliştiricisi Infinity Ward Call of Duty serisinin dördüncüsünde büyük bir değişiklik yaparak İkinci Dünya Savaşı'nı bırakıp rotasını modern savaşlara çevirdi. Modern Warfare'de Amerikan ve İngiliz SAS güçlerinin dünya çapında terörle savaşması konu alındı. Şiddetli aksiyon sahneleri, oldukça gerçekçi grafikleri ve başarılı çoklu oyuncu (muliplayer) desteği ile Modern Warware tüm FPS severlerin beğenisini kazandı. RPG öğeleriyle de zenginleştilen Modern Warware uzun süre en çok oynanan online FPS oyunu oldu. Yeni çıkan Modern Warfare 2'de serinin başarısını sürdürüyor.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

6. Diablo 2
Diablo, 90'larda çıktığında FRP- RPG oyunlarının karmaşık yapısını sadeleştirip aksiyona ağırlık vererek RPG'lerin çehresini toptan değiştirdi. 2000 yılında çıkan Diablo 2 ilk oyunun yapısını bozmayıp daha geliştirdi ve oyuna yeni karakterler, pek çok farklı karakter oluşturmaya olanak sağlayan yetenek ağcı ekledi. Battle.Net üzerinden ücretsiz online oynanabilmesiyle başarısını pekiştiren Diablo 2 hâlâ pek çok kişinin oynadığı bir oyun olarak 10. yılını kutladı. Pek az oyun bu kadar uzun süre oyun dünyasında kalıp popüler olmaya devam edebilir. Diablo 3'ün yapımı sürerken hayranları oyunu oynamaya devam ediyor.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

5. Starcraft
Çıkış tarihi olan 1998 senesinden beri milyonlarca kişinin oynadığı Starcraft tüm zamanların en iyi strateji oyunu olarak gösteriliyor. Starcraft'ın yerine geçecek tek oyun da bu sene içinde çıkması beklenen Starcraft 2 olacak gibi gözüküyor.
Büyük bir fenomen olan Starcraft, oyun turnuvalarının, oyun olimpiyatlarının vazgeçilmez bir parçası ve hatta Kore'de ulusal spor olarak kabul ediliyor.
Starcraft sunum ve oynanış ile oyuncuların gönlünde taht kurdu. Starcraft strateji oyunları içinde birbirinden bu kadar farklı ırklar tasarlayan ilk gerçek zamanlı strateji oyun oldu. Starcraft'tan önceki oyunlarda farklı ülkeler, ırklar, vb. bulunuyordu ancak bunların birbirlerinden farkları pek yoktu. Blizzard oyundaki ırklara farklılık getirerek oyuna derinlik kattı. Starcraft 2 27 Temmuz 2010'da raflardaki yerini alacak. Büyük ihtimalle de o da ilk oyunun başarısını yakalayıp bir klasik olacak.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

4. Half-Life 2
Half-Life, PC oyun dünyasını etkileyen en önemli oyunlardan biri. 90'larda çıktığında yer yerinden oynadı ama ardından uzun bir süre oyunun yapımcısı Valve'den Half-Life ile ilgili ses seda çıkmadı. İlk oyunun çıkmasından altı sene sonra, 2004 yılında ikinci oyunun çıkacağı kesin olarak belli oldu ancak geliştirme sürecinde yaşanan aksaklıklarla ilgili söylentiler havada uçuşuyordu. Bunların arasında kodların çalınmış olması, çıkış tarihinin ertelenmesi gibi şeyler bulunuyordu. Yine de oyununun yeni Source grafik motoru ve yapay zekasının tanıtımları oyuncularının heyecanını artırıyordu. Half-Life 2 çıktığında beklentileri fazlasıyla karşıladı ve ek paketleri çıkmasının yanında Counter Strike'ın da gelişmesini sağladı.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

3. Counter -Strike: Source
Counter-Strike ilk olarak 90'larda bir Half-Life modu olarak sahneye çıktı. Büyük bir başarı yakalayan Counter-Strike basit bir online oyunun nasıl eğlenceli olabileceğini ve oyunculara nasıl heyecan yaşatabileceğini gösterdi. 2000'den sonra Half-Life 2 ile grafik motoru yenilenen CS, Counter Strike: Source (CS:S) adını aldı. Ülkemizde de çok sevilen Counter-Strike tüm dünyada en çok oynanan online oyunlardan biri haline gelerek dünya oyun olimpiyatlarının vazgeçilmez bir parçası oldu.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

2. The Sims
Şehir kurma oyunu Simcity ile üne kavuşan oyun tasarımcısı Will Wright, şehir planlamacılığını bırakıp, insan yaşamıyla ilgilenmeye başladı. Electronic Arts firması başlangıçta oyuna şüpheyle yaklaşmıştı. Sonuçta sanal oyuncak bebeklerin günlük işler yaptığı bir oyundu sadece. Sims Şubat 2000'de çıktı ve dünyanın en popüler oyunlarından biri olarak oyuna şüpheyle yaklaşan herkesi şaşırttı. Anlaşıldıki oyuncular, başkalarının hayatlarıyla oynamayı seviyorlar. Oyun piyasasına çıkan ilk Sims'den sonra oyunun içeriğini zenginleştiren pek çok genişleme paketi satıldı.
2004'te çıkan Sims 2 işleri iyice geliştirdi. Genetiğin işe karıştığı Sims'de artık simler büyüyor, yaşlanıyor, çocukları oluyor ve ölebiliyorlardı. Serinin üçüncü oyunu Sims 3 de çıkar çıkmaz en popüler oyunlar arasında yerini aldı.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları

1. World of Warcraft
Bilgisayar oyunlarına dair şöylesine bir bilgisi olan herkes Blizzard'ın World of Warcraft oyununu duymuştur. WOW, 2004 sonbaharında piyasa çıktıktan kısa bir süre sonra sadece tarihin en popüler MMO oyunu (Massively multiplayer online) olmakla kalmadı aynı zamanda dünyanın en büyük oyunu haline geldi. 11 milyonluk abonesi ile bir fenomen haline gelen WOW çıkardığı eklenti paketleriyle de hayranlarını kendine bağlarken her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor.
World of Warcraft, online oyun dünyasına yaptığı etkiyle kendisinden sonra çıkan oyunlar için erişimi güç standartlar oluşmasına yol açtı. World of Warcraft markası, oyuncu sayısı, turnuvaları, oyun dünyasında bıraktığı etki ile tartışmasız son 10 yılın en iyi oyunu olmayı hak ediyor.

Son 10 Yılın En İyi PC Oyunları