Bilgisayar meraklılarına yapılabilecek en iyi 10 '1 Nisan' şakasıEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Etrafınızda şüphesiz bilgisayarına çok meraklı, bilgisayarı olmadan yapamayan arkadaşlarınız vardır. Peki onları hem bir şaka ile çıldırtmak, hem de biraz eğlenmek ister misiniz? Kim istemez ki? İşte size, bilgisayarındaki herşeye hâkim olduğunu düşünen arkadaşlarınızı bir anda çaresiz bırakacak birbirinden eğlenceli 10 şaka...

Yine 1 Nisan geldi ve sahte haberlere, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız tarafından yapılacak şakalara ve tabii ki teknoloji sayesinde size oynanabilecek oyunlara karşı dikkatli olmalısınız. İntikam almak istiyorsanız işte size, 1 Nisan'da yararlanabileceğiniz en iyi 10 teknoloji şakası.

1. Sahte Masaüstü

Basit fakat etkili bir numara: tüm masaüstünün bir ekran resmini (screenshot) alın ve kurbanınızın bilgisayarında bu resmi arka plan yapın. Daha sonra araç çubuğunu ve kısa yol simgelerini gizleyin ve zavallı kurbanınızın tekrar kontrolü sağlamak için yaptığı çabaları kahkahalarla izlemeye hazır olun. Diğer bir masaüstü şakası ise bu masaüstü resmini duvar kâğıdı yaparak, kurbanlarınızı en azından bir saniyeliğine de olsa monitörlerinin bozulduğuna inandırmak olabilir.

Yılların eskitemediği  Mavi Ekran 2. Mavi Ekran Şakası

BlueScreen Screensaver (ekran koruyucusu) yükleyin ve iş arkadaşlarınızı, her ekran koruyucu çalışmaya başladığında, kalp krizi geçirmenin eşiğine getirin. Gerçekten bilgisayarlarını atmadan önce, bunun bir şaka olduğunu söylemeyi unutmayın.

3. Uzaktan Kumanda

Kurbanınızın bilgisayarına bir uzaktan kumanda uygulaması (ShowMyPc, TeamViewer, LogMeIn, Crossloop gibi) kurun ve saatlerce belki de günlerce eğlenin. Birkaç yıl önce, bu şakayı bir çalışma arkadaşımızın bilgisayarında yaptık ve onun gerçekten neler olduğunu anlaması tam 2 haftasını almıştı. Onun bu çaresizliğini hatırladıkça hala kahkahalarla güleriz.

4. Özel Hatalar

Sahte hata mesajı gerilimiMultiError Pro kullanarak, mesaj metni, butonlar, simge ve zaman aralıkları gibi birçoközelleştirme seçenekleriyle çok komik sistem hatası mesajlarıyaratabilirsiniz. Her butonu, seçtiğiniz bir eylemle bile ilişkilendirebilirsiniz.

5. Fare (Mouse)

Mouse topunu çıkarmak birkaç sene öncesinin klasik bir "1 Nisan" şakasıydı. Artık bu şaka, optik farelerin altındaki lazerli sensorun üstüne yapışkan bant yapıştırma şeklinde gelişti. Bandı, renkli bir kalemle boyayarak etkinin çok daha gerçekçi olmasını sağlayabilirsiniz.

6. Klavye

Kurbanınızın klavye düzenini değiştirmek için KeyExtender'ı kullanın. Bu şakaya maruz kalan arkadaşlarınız, Kontrol Paneli'nden dil ayarlarını değiştirmeye çalışırken kahkahalarınızı tutmakta zorlanacaksınız.

7. Fotoğraf Kompozisyonu (Düzeni)

Zeallsoft FunPhotor gibi bir araçla, arkadaşınızın resmi ile programdaki arka planları ve şablonları kullanarak çok gülünç resimler yaratabilirsiniz. Bu resmi yazdırın ve ofisinizin duyuru panosuna asın ya da herkese e-postayla yollayın. Sonra kaçın, saklanın.

8. Ses Efektleri

AV Voice Changer Software'i kullanarak sesinizi tamamıyla farklı bir ses olarak kaydedin ve bu sesi kullanarak arkadaşlarınızı arayarak onlara muhteşem bir şaka yapın. Konuşmayı bir süreliğine devam ettirmek için, en azından kurbanlarınız, arayanın siz olduğunu anlayana kadar kullanmak üzere birçok farklı cümle kaydetmeniz akıllıca bir fikir olacaktır.

9. Rastgele Geğiren Ses

Daha ucuz bir şaka için her zaman Random Burper (Rastgele Geğirici)'e tutunabilirsiniz. İsminden de anlaşılacağı üzere, bu program, kapatılana kadar rastgele aralıklarda geğirme sesleri çalıyor. Programın ayarları, geğirmeden önce sesi en yükseğe
Yıldıran masaüstünde şakalarıayarlamaya ve geğirdikten sonra eski orijinal ayarlara geri dönülmesine olanak tanıyor. Gizli bir şekilde çalışan program fare ekranın en üst sol köşesinegötürüldüğünde otomatik olarak kapanıyor. Yalnız bazı virüsprogramları bu şakayı yakalayabiliyorlar.

10. DesktopFun

Önceden bahsettiğimizi duvar kâğıdı ve arka plan şakalarının yanından, bu programı kullanarak, kurbanınızın bilgisayarına komik efektler uygulayabilirsiniz. Masaüstünü ters çevirme, masaüstünü bulanıklaştırma, renk iptal etme, dalgalı bir animasyon ekleme gibi düzinelerce seçeneğin içinden istediklerinizi seçebilir ve kurbanınıza uygulayacağınız "1 Nisan" şakasını eğlenceli hale getirebilirsiniz.