Disklerinizi ve klasörlerinizi ücretsiz olarak şifreleyebilirsinizEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Son birkaç haftadır, özellikle sürücüleri şifrelemek konusu üzerinde, yoğun bir şekilde araştırmalar yapıyorum. Tanıdığım birkaç kişi bana, açık kaynaklı bir şifreleme aracı olan 'TrueCrypt' hakkında, neler düşündüğümü sordu. Bu soruyu kısaca cevaplamak gerekirse, bu araç gerçekten harika bir fikrin ürünü, oldukça sağlam bir projeye sahip, fakat normal tüketiciler için pek uygun olmayan bir araç gibi görünüyor.

TrueCrypt'TrueCrypt', neredeyse her türlü disk üzerinde şifrelenmiş klasörler oluşturmak için kullanabileceğiniz, basit bir yazılımdır. Bu aracı kullanarak, disk üzerinde normal bir dosyaymış gibi görünen, şifrelenmiş bir klasör oluşturabilir ya da harici bir USB bellek gibi, bütün halinde şifrelenmiş bir disk bölümü açabilirsiniz.

İlk olarak, şifrelenmiş olan klasörünüzün nerede konumlandırılmasını istediğinizi seçiyorsunuz. Daha sonra kendi şifrenizi (Bu program, 20 karakterden daha fazla karaktere sahip olaiçin kullanılabilecek gizli bir işletim sisteminin nasıl oluşturulabileceğini anlatan talimatlar bile bulunuyor. TrueCrypt, şimdiye kadar görmüş olduğum diğer şifreleme ürünlerinin aksine, Windows, Linux ve OS X işletim sistemlerinin tümüyle çalışabiliyor. Ayrıca programın İnternet sitesi, uygulamanın nasıl çalıştığı, güvenlik sınırlamaları ve benzeri konular hakkında, size oldukça fazla ve bol detaylı bilgi veriyor. Şifrelenmiş bir sürücünün bile, tamamen güvenli olmadığı durumlara dikkat çekebilmek için, gerçekten harika bir ürün.

TrueCrypt ekran

Bu şifreleme aracının en kötü özelliği ise, biraz fazla karmaşık olması ve normal kullanıcılar yerine, daha çok programcılıktan anlayan kişilere göre tasarlanmış gibi görünen kullanıcı arayüzü. Şifrelenmiş sürücünüzü oluşturabilmek için, tüm bu seçeneklerin arasında bazı seçimler yapmanız gerekiyor. Sadece bilgisayarınıza bağlayıp içine girmek için de, bir şifre girmeniz gereken şifrelenmiş donanımları oluşturabilmek için de, birçok özelliği daha iyice anlamış olmanız gerekiyor. Ayrıca şifrelenmiş sürücüleri kullanırken, sürekli bu sürücüleri takmayı ve çıkarmayı hatırlamanız gerekiyor. Benim tahminime göre bu, birçok kullanıcı için oldukça can sıkıcı olabilir. En endişe verici problem ise, bir iki hafta içerisinde yapılan birçok denemeden ve takıp sökme işleminden sonra, benim USB belleğimin bağlantı kısmında bir problem oluştu ve USB belleğinin içindeki verileri kurtaramadım. Şifrelendirilmiş donanımlarda, böyle bir problemle asla karşılaşamazsınız.

Tüm bu anlatılanlardan dolayı, bu ürünün mükemmel bir çözüm olduğunu söyleyemem. Fakat siz, şifreleme işlemine ilgi duyan ve buna bir göz atmak isteyen biriyseniz, ya da karmaşık programlarla uğraşmak sizin için önemli bir problem değilse, 'TrueCrypt' uygulaması kesinlikle göz atmaya değecek bir araç.